Modern UI w odwrocie: pasek Zaklęć zniknie z Windows 9. W zamian dostaniemy wirtualne pulpity?

Strona główna Aktualności

O autorze

Najnowsza porcja przecieków z Redmond dotyczy radykalnych zmian w interfejsie użytkownika Windows 9. Tym razem jednak wygląda na to, że zostaną one przyjęte z radością, a nie z ambiwalentnym, czy też wręcz otwarcie wrogim nastawieniem, jak było to z Modern UI w Windows 8. Jeśli doniesienia się potwierdzą, to z „dziewiątki” zniknie pasek Zaklęć, a w zamian pojawią się dobrze znane z uniksowych desktopów wirtualne pulpity.

Wirtualne pulpity towarzyszą graficznym środowiskom pracy od dziesiątek lat. OS X jak i liczne linuksowe środowiska graficzne, na czele z KDE i GNOME, traktują je jako podstawowy, najwygodniejszy sposób na zwiększenie powierzchni roboczej i uporządkowanie aplikacji – a mimo to przez te wszystkie lata w Windows ich nie było. Istniały oczywiście narzędzia firm trzecich, takie jak Dexpot, ale zarówno pod względem możliwości jak i wygody użytkowania ustępowały temu, co oferowało Apple czy twórcy linuksowych desktopów.

Brad Sams z serwisu Neowin, powołując się na swoje źródła w Microsofcie, twierdzi że w ramach prac nad Windows Threshold, które zaowocują finalną wersją Windows 9, powstaje właśnie natywna implementacja wirtualnych pulpitów dla Windows. Ma ona przypominać rozwiązanie znane z Ubuntu Unity, pozwalając na przełączanie między pulpitami zarówno przez widżet na pasku zadań, jak i za pomocą skrótów klawiaturowych. Nie wiadomo jeszcze, czy wirtualne pulpity będą domyślnie włączone dla każdego, czy też zostaną ukryte w systemie, jako opcja dostępna dla doświadczonych użytkowników.

Druga istotna zmiana to zapowiedź usunięcia paska Zaklęć (Charms). Ta nakładka, w teorii zapewniająca łatwy dostęp do wyszukiwania, współdzielenia treści, ekranu startowego, urządzeń i ustawień, od samego początku była jednym z najmniej lubianych elementów Windows 8. Większość osób nie potrafiła w ogóle z niej korzystać – Zaklęcia pojawiały się też przypadkowo w pracy z klasycznym pulpitem, zasłaniając jego pasek zadań, jeśli ktoś akurat go ustawił na prawej krawędzi ekranu.

Najwyraźniej w Microsofcie nie wiedzą jeszcze, jak bardzo chcą się Zaklęć pozbyć, gdyż różne źródła przedstawiają różne informacje. Według Zaca Bowdena z serwisu WinBeta, pasek Zaklęć zniknie w Windows 9 przeznaczonym dla desktopowych komputerów, nawet jeśli będą działały w trybie Modern UI. Jego brak miałby być w tym trybie zrekompensowany wprowadzeniem widżetu, otwierającego dostęp do poszczególnych Zaklęć. W tabletach i innych urządzeniach sterowanych głównie przez ekran dotykowy, pasek Zaklęć pozostałby w wersji znanej z Windows 8.x.

Z kolei Mary Jo Foley, specjalizująca się w tematyce związanej z Microsoftem znana blogerka, twierdzi, że jej źródła mówią o całkowitym pozbyciu się paska Zaklęć, nawet na tabletach. Aplikacje Metro miałyby otrzymać paski tytułowe, z których można byłoby wywoływać poszczególne zaklęcia. W ten sposób zachowana zostałaby koncepcja umów między aplikacjami, ale to aplikacje musiałyby zadbać o udostępnienie działających na nich Zaklęć (np. współdzielenia dla albumu zdjęć).

Pierwsza publiczna wersja Windows Threshold ma pojawić się podobno już jesienią tego roku. Wówczas to zobaczymy, czy został osiągnięty najważniejszy cel, jakim jest uczynienie nowego systemu czymś strawnym (a może nawet atrakcyjnym) dla dotychczasowych użytkowników Windows 7 czy Windows XP. Bez tego trudno będzie Microsoftowi wyzwolić się z historycznych zaszłości – setek milionów osób, dla których stare wersje „okienek” są wciąż wygodniejsze, niż oferowane dziś Windows 8.1.

© dobreprogramy
s