Mój ranking 10-ciu gier wszech czasów.

Witam Was serdecznie moi drodzy :)

Dzisiaj przedstawię Wam, swój w pełni subiektywny ranking gier wszech czasów. Ranking obejmuje gry na platformy:


  • konsolę Pegasus
  • PC
  • konsolę Playstation 3

Czym wyróżniają się gry, które trafiły do rankingu ? Otóż mają one taką właściwość, że czuję do nich pewny sentyment i często do nich wracam. Dają one mi za każdym razem bardzo dużo frajdy.

Nie będę opisywał szeroko każdej gry, ponieważ są one bardzo dobrze opisane w różnych encyklopediach gier. Przedstawię tylko krótko, dlaczego zapadły mi w pamięć.

10. Felix: The Cat (Pegasus)

Świetna gra przygodowa o znanym w kreskówek, kocie Felixie. Bardzo fajna opowieść, która przenosi nas przez lasy, morza, aż do kosmosu. Do tego daje możliwość sterowania różnymi pojazdami jak m.in.: ponton, samolot, u-bot czy statek kosmiczny.

9. Eliminator Boat Duel (Pegasus)

W tej grze, wcielamy się w kierowcę motorówki. Wygrane wyścigi dają nam pieniążki, które możemy wykorzystać to naprawiania i ulepszania swojej maszyny, żeby wygrywać kolejne zawody. Do tego gra ma bardzo przyjemny i prosty gameplay.

8. GTA V (PS3)

Tej produkcji nie trzeba przedstawiać. Ilość rzeczy, które można robić poza główną fabułą, jest przeogromna. Gra w golfa, wyścigi, latanie, strzelaniny itp. każda z tych rzeczy jest zrobiona bardzo dobrze, i tylko mój kaprys decyduje, co chcę w danej chwili robić. Do tego GTA Online uzupełnia całkowicie produkt, dając frajdę podczas gry z innymi.

7. Medal of honor: Allied assault (PC)

Pierwsza akcja na plaży w Normandii, wprost z filmu 'Szeregowiec Ryan', chyba na zawsze zapadnie mi w pamięci.

6. Return to Castle Wolfenstein (PC)

Kolejna strzelanka pierwszoosobowa z początku XXI wieku. Przyznam się że czuję do tej gry sentyment, ze względu na to, że to była moja pierwsza strzelanka na mój pierwszy PC. Posiada ona trochę bardziej fikcyjną fabułę, w odróżnieniu do Moh:AA, przez co możemy walczyć z umarłymi w katakumbach, duchami lub mutantami w zgliszczach katedry.

5. Contra (Pegasus)

Klasyka na Pegasus. O tej grze nie trzeba pisać.

4. Colin McRae Rally 2.0 (PC)

Najlepsza gra wyścigowa w jaką grałem. Zręcznościowa grywalność daje niesamowicie wiele frajdy. Gra bez problemu przechodzi próbę czasu, i nawet teraz są organizowane turnieje.

3. Uncharted 2 (PS3)

Gra z tej serii po prostu musiała pojawić się w tym rankingu. Fabuła, która trzyma od pierwszej sekundy w napięciu, to główna zaleta tej produkcji. Oskryptowane akcje, z walącymi się pod nogami mostami i urwiskami, do tego ze strzelaniem do przeciwników, wciągały strasznie w wir akcji i dawały kop adrenaliny. Przy pierwszym uruchomieniu (godzina ok. 21:00) pojawił się syndrom "jeszcze jedna misja", przez co przesiedziałem przed konsolą aż do godziny 4:00 (wigilia, więc musiałem opuścić pasterkę ;) ).

2. Max Payne (PC)

Wspaniała fabuła w stylu filmów noir i system bullet time dają w sumie grę, której nie dało się pobić aż do niedawna. Tą historię trzeba przejść, aby przeżyć jej emocje.

1. The Last of Us (PS3)

Jedyna gra na konsolę, którą zakupiłem nówkę w foli, w dniu premiery, i do tego w ciemno. Jednak czułem że studio Naughty dog, które wypuściło znakomitą serię Uncharted, wyposaży graczy Play Station 3 w kolejną perełkę. Setki nagród dla tej gry nie są przypadkiem.
Dla mnie, ten tytuł posiada to, co uwielbiam: piękna i wciągająca fabuła, skradanie, strzelanie, kombinowanie, zombie. Emocje towarzyszące tej produkcji są nie do opisania. Najgorsze w tej grze było tylko to, że nie wiedziałem co ze sobą zrobić, kiedy się skończyła.