Monachium pomyślnie migruje na Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Stolica Bawarii jest coraz bliżej przemigrowania 80% komputerów administracji publicznej do 2008 roku. Proces rozpoczął się trzy lata temu.

Burmistrz miasta, Christine Strobel, powiedziała, że jest zadowolona z dotychczasowych wyników. Podkreśliła dużą łatwość z jaką odbywa się migracja. Do końca roku 2008 komputerów będzie pracować pod kontrolą klienta LiMux. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, w ciągu dwóch lat migrację przejdzie większość z 14 tysięcy komputerów.

Migracja pokazuje przesiadkę na Linuksa pod kątem zastosowań biurowych. Okazuje się, że chociaż użytkownicy musieli zmienić niektóre swoje przyzwyczajenia to obyło się to bez większych problemów. Nie trzeba było też wielu szkoleń, czego się początkowo obawiano. Szkolenia obejmują 38% z 35 milionów euro przeznaczonych na migrację. Wykorzystywana jest dystrybucja Debian GNU/Linux 3.1, środowisko graficzne KDE 3.5 oraz pakiet biurowy OpenOffice 2.0.

Wilhelm Hoegner, szef miejskiego działu IT, uważa, że jak dotąd udana migracja na Linuksa nie stanie się prędko wzorem dla innych miast. Choć Monachium ściśle współpracuje na tym polu z Wiedniem i Paryżem, to rządzący w innych miastach politycy zbyt mało wiedzą o otwartym oprogramowaniu.

© dobreprogramy
s