Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Konstelacja Oriona a podrabianie banknotów

Osoby zajmujące się grafiką, zwłaszcza tworzące projekty lub obrabiający materiały, w których wykorzystywany jest motyw banknotu, mogą napotkać trudność z wykorzystaniem ich wizerunku. Przy pracy nad takim projektem, ze zdziwieniem zauważyłem, że nie mogę takiego pliku otworzyć w programie graficznym. Zainteresowałem się tematem... bo nie lubię nie wiedzieć ;)

Po 1996 r. na banknotach z całego świata (oczywiście nie wszystkich i nie we wszystkich krajach) pojawiło się zabezpieczenie, teoretycznie, uniemożliwiające obróbkę cyfrową. EURion (Konstelacja EURion), bo tak się ono nazywa, to układ pięciu okręgów - w kolorze pomarańczowym, zielonym lub żółtym - których rozmieszczenie przypomina konstelację Oriona

Na czym polega system przeciwdziałania fałszerstwom znany jako system CDS (ang. Counterfeit Deterrence System)? Są to rozwiązania informatyczne uniemożliwiające rejestrację i reprodukcję chronionych banknotów przy pomocy komputerów osobistych i narzędzi do cyfrowej obróbki obrazu. W urządzeniach kopiujących (np. skaner) i programach graficznych zaimplementowany jest algorytm rozpoznający taki układ, i w konsekwencji blokowanie możliwości dalszej pracy. Adobe jest jednym z producentów oprogramowania, które stosuje ten system.

r   e   k   l   a   m   a

Autorem tego rozwiązania jest CBCDG (ang. Central Bank Counterfeit Deterrence Group), czyli Grupa Banków Centralnych ds. Powstrzymywania Fałszerstw Pieniądza. Jest to grupa robocza utworzona na wniosek prezesów banków centralnych krajów G-10 przez 32 banki centralne i instytucje nadzorujące drukarnie banknotów. Misją Grupy jest analizowanie pojawiających się zagrożeń dla bezpieczeństwa banknotów i proponowanie rozwiązań, wdrażanych następnie przez organy emisyjne. Grupa promuje i rozpowszechnia techniki uniemożliwiające użycie sprzętu cyfrowego do fałszowania banknotów.

Przykłady zabezpieczenia w najnowszych banknotach z USA, Polski i obszaru EURO

Możliwych kombinacji jest bardzo dużo i nie muszą one być widoczne na pierwszy rzut oka. Bez względu czy będą dość czytelne czy zamaskowane, maja wspólną cechę - ustalony kolor i rozmieszczenie okręgów.

Przykłady maskowania

Zestawienie banknotów z tym zabezpieczeniem.

Uwaga praktyczna. Wykorzystując wizerunki pieniędzy należy zapoznać się z zasadami, które w zależności od kraju i przeznaczenia różnią się od siebie. Możemy to sprawdzić w wyszukiwarce CBCDG. Unikniemy w razie czego problemów natury prawnej.

 

inne

Komentarze