Konstelacja Oriona a podrabianie banknotów

Osoby zajmujące się grafiką, zwłaszcza tworzące projekty lub obrabiający materiały, w których wykorzystywany jest motyw banknotu, mogą napotkać trudność z wykorzystaniem ich wizerunku. Przy pracy nad takim projektem, ze zdziwieniem zauważyłem, że nie mogę takiego pliku otworzyć w programie graficznym. Zainteresowałem się tematem... bo nie lubię nie wiedzieć ;)

Po 1996 r. na banknotach z całego świata (oczywiście nie wszystkich i nie we wszystkich krajach) pojawiło się zabezpieczenie, teoretycznie, uniemożliwiające obróbkę cyfrową. EURion (Konstelacja EURion), bo tak się ono nazywa, to układ pięciu okręgów - w kolorze pomarańczowym, zielonym lub żółtym - których rozmieszczenie przypomina konstelację Oriona

Na czym polega system przeciwdziałania fałszerstwom znany jako system CDS (ang. Counterfeit Deterrence System)? Są to rozwiązania informatyczne uniemożliwiające rejestrację i reprodukcję chronionych banknotów przy pomocy komputerów osobistych i narzędzi do cyfrowej obróbki obrazu. W urządzeniach kopiujących (np. skaner) i programach graficznych zaimplementowany jest algorytm rozpoznający taki układ, i w konsekwencji blokowanie możliwości dalszej pracy. Adobe jest jednym z producentów oprogramowania, które stosuje ten system.

Autorem tego rozwiązania jest CBCDG (ang. Central Bank Counterfeit Deterrence Group), czyli Grupa Banków Centralnych ds. Powstrzymywania Fałszerstw Pieniądza. Jest to grupa robocza utworzona na wniosek prezesów banków centralnych krajów G-10 przez 32 banki centralne i instytucje nadzorujące drukarnie banknotów. Misją Grupy jest analizowanie pojawiających się zagrożeń dla bezpieczeństwa banknotów i proponowanie rozwiązań, wdrażanych następnie przez organy emisyjne. Grupa promuje i rozpowszechnia techniki uniemożliwiające użycie sprzętu cyfrowego do fałszowania banknotów.

Przykłady zabezpieczenia w najnowszych banknotach z USA, Polski i obszaru EURO

Możliwych kombinacji jest bardzo dużo i nie muszą one być widoczne na pierwszy rzut oka. Bez względu czy będą dość czytelne czy zamaskowane, maja wspólną cechę - ustalony kolor i rozmieszczenie okręgów.

Przykłady maskowania

Zestawienie banknotów z tym zabezpieczeniem.

Uwaga praktyczna. Wykorzystując wizerunki pieniędzy należy zapoznać się z zasadami, które w zależności od kraju i przeznaczenia różnią się od siebie. Możemy to sprawdzić w wyszukiwarce CBCDG. Unikniemy w razie czego problemów natury prawnej.

Więcej informacji i nowości dla pasjonatów tematyki banknotów