Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tajemnica Kodu SMS Premium

Tytuł inspirowany poczytną książką, nawet całkiem niezłą. Ale we wpisie tym tajemnicy nie będzie. Będzie o oszustach, prawie, bezsilności prawodawców i zdrowym rozsądku.

O oszustwach wykorzystujących dobre imię (naszego vortalu), oszukiwania starszych ludzi, pobieraczku i innych tego typu wynalazkach jest sporo...

..dzisiaj o wyciąganiu pieniędzy przez SMS Premium.

Oszuści prowadzący takie działania celowo wprowadzają w błąd, ukrywają ważne informacje, wmawiając niestworzone rzeczy. Problem był na tyle poważny, że prawodawca działając na wniosek organizacji, instytucji chroniących interesy konsumentów wprowadza zapisy, które mają taką patologię likwidować. Niestety, oszuści to nie w ciemię bite prostaczki, a ludzie myślący i kreatywni (przodują tu naciągacze zakładający firmy na Cyprze czy Arabii Saudyjskiej ze względu na przepisy prawne i podatkowe).

Istnieje sobie firma, Grainside Investments Limited z siedzibą na Cyprze, która postanowiła zarabiać na usługach SMS Premium. A, że są kreatywni, należy wspomnieć o ich głownych dziełach:
- e-wykroczenia.pl, Fotoradary24.pl, Bazawykroczen.pl - oferującą dostęp do rzekomo posiadanych zdjęć z fotoradaru. Oczywiście, zdjęcie mieliśmy otrzymać na wybuleniu kilku dużych złotych. Niestety, okazało się, że była to tylko zabawa.
- bonpaliwowy.pl - ten sam mechanizm. Wywal ponad 30 zł, a dostaniesz figę. Strony już nie istnieją, co nie znaczy że problem również.

Co na to polskie prawo? W 2011, na fali podobnych oszustw, została znowelizowana ustawa Prawo telekomunikacyjne. Zmiany polegały między innymi na nałożeniu obowiązku podawania przez usługodawców pełnej ceny (z VAT) świadczonej usługi w sposób wyraźny, czytelny i nie wprowadzający abonenta w błąd. Usługodawca musi również zapewnić możliwość natychmiastowej rezygnacji z subskrypcji, a operator (podkreślam, że operator jest tylko pośrednikiem) musi umożliwić zablokowanie wiadomości z numerów Premium. W razie nierozwiązanego sporu, można było skorzystać z usług sądów.

Jak wspominałem powyżej, oszuści to łebscy ludzie, więc znaleźli kruczek. Kruczek to... no kto zgadnie... to bardzo łatwe! Tak, Czytelnik z 7 wpisu wygrał wycieczkę, pieszą jednodniową do Egiptu ;). Prawo to dotyczy tylko firm zarejestrowanych w Polsce! Pierwsze efekty już mamy... i co gorsza, nikt im nie podskoczy. (A wystarczyło dopisać, że dotyczy to domeny narodowej bez względu na miejsce hostowania czy wręcz stron publikowanych w języku polskim? Tak wymyślam na poczekaniu)

telewizjanakompa.pl (wcześniej funkcjonowała pod adresem telewizja-przez-net.pl, oczywiście firmy Grainside Investments Limited z Cypru) to serwis oferujący dostęp do kanałów telewizyjnych z poziomu komputera. Za pobranie lipnego programu, który wcale nie daje dostępu do opisywanych kanałów telewizyjnych, a wręcz istnieje podejrzenie, że instaluje złe rzeczy, życzą sobie ponad 50 zł (61,50 zł z VAT). Ale mają też promocję przy skorzystaniu z płatności przez PayPal.

Cechą wspólną takich praktyk jest to, że należy wysłać SMS Premium, czyli sms o podwyższonej opłacie.

Jak się uchronić przed ponoszeniem takich kosztów? Kosztów, które nie zawsze są podane lub znalezienie tej informacji graniczy z cudem (czytał ktoś ich regulaminy, zasady? Nie? Polecam). Bardzo prosto.

Cena takiej wiadomości jest podana w numerze, na który mamy wysłać wiadomość.
W przypadku numerów zaczynających się od cyfry 7 koszt wynosi:

70**(*) - koszt SMS-a niższy niż 1 zł
71**(*) - koszt SMS-a wynosi 1 zł plus VAT
72**(*) - koszt SMS-a wynosi 2 zł plus VAT
73**(*) - koszt SMS-a wynosi 3 zł plus VAT
74**(*) - koszt SMS-a wynosi 4 zł plus VAT
75**(*) - koszt SMS-a wynosi 5 zł plus VAT
76**(*) - koszt SMS-a wynosi 6 zł plus VAT
77**(*) - koszt SMS-a wynosi 7 zł plus VAT
78**(*) - koszt SMS-a wynosi 8 zł plus VAT
79**(*) - koszt SMS-a wynosi 9 zł plus VAT

Możemy się także spotkać z numerami rozpoczynającymi się od cyfry 9. W tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 10 zł (netto). Dwie cyfry po dziewiątce to cena SMS-a netto, czyli:

910**(*) - koszt SMS-a wynosi 10 zł plus VAT
911**(*) - koszt SMS-a wynosi 11 zł plus VAT
912**(*) - koszt SMS-a wynosi 12 zł plus VAT
913**(*) - koszt SMS-a wynosi 13 zł plus VAT
914**(*) - koszt SMS-a wynosi 14 zł plus VAT
915**(*) - koszt SMS-a wynosi 15 zł plus VAT
916**(*) - koszt SMS-a wynosi 16 zł plus VAT
917**(*) - koszt SMS-a wynosi 17 zł plus VAT
918**(*) - koszt SMS-a wynosi 18 zł plus VAT
919**(*) - koszt SMS-a wynosi 19 zł plus VAT
920**(*) - koszt SMS-a wynosi 20 zł plus VAT
925**(*) - koszt SMS-a wynosi 25 zł plus VAT
935**(*) - koszt SMS-a wynosi 35 zł plus VAT
źródło: Centrum Informacji KonsumenckiejWykaz numerów usług o podwyższonej opłacie

Reasumując. Myśleć!
- O ile tego typu zabawom organizowanym za pośrednictwem telewizji, można zaufać, to niech nas ręka boska broni przed korzystaniem z usług SMS Premium na szemranych stronach. To jak zabawa wąglikiem bez maski. Nie wyjdzie to nam na dobre.
- Nieraz nasz numer wpadnie w niepowołane ręce co oszust może wykorzystać do wyłudzenia pieniędzy dzięki numerom Premium. Warto zablokować takie połączenia, numery, u swojego operatora lub zdefiniować limity kwotowe przy których zostanie nałożona blokada.

Uważacie, że rachunek na kilkaset złotych to dramat? Mieszkanka Francji otrzymała rachunek telefoniczny na 12 721 000 000 000 euro, co daje 7 krotność rocznej produkcji przemysłowej Francji. Pani ta, po złożeniu reklamacji, dostała propozycję rozłożenia długu na raty :). 

bezpieczeństwo porady inne

Komentarze

0 nowych
mordzio   15 #1 16.10.2012 22:23

Od kilku miesięcy każdy operator oferuję usługę blokowania usług o podwyższonej płatności. Płatne usługi można zablokować całkowicie albo do ustalonego progu kwotowego.
Niestety nie była to dobra wola operatorów, w koncu od uslug premium mają niezły procent, zmiany wynikają z wymogów ustawy z dnia 16 września 2011r o zmianie ustawy Prawo Telekomunikacyjne.

Monczkin   15 #2 17.10.2012 11:20

@mordzio
Jakiś pozytyw z tej sytuacji jest :)


Swoją drogą, to, że operatorzy mają z tego kasę, nie oznacza, że nie powinni zainteresować się trochę tematem. Jeżeli operatorzy by "eliminowali" takie praktyki, wszystkim żyłoby się spokojniej. Pierwsze co człowiek zrobi, to uderzy do operatora z pretensjami.

Ale nie liczę w tej kwestii na jakiekolwiek zmiany z ich strony. No bo skoro Orange, znając problem z firmą Novum, nie reaguje na wnioski o przeniesienie numeru....

RoninPn   14 #3 17.10.2012 11:21

Dzięki za podanie ustawy, ostatnio Matka miała w PLAY problemy z usługami i na początku miesiąca miała zablokowane a pod koniec płaciła bo znowu jej odblokowali.

manieKMP   7 #4 17.10.2012 12:11

No ale później okazało się, że te zera w opłacie za tel. wzięły się "znikąd", prawdziwa kwota rachunku to 127,21 €, którego kobieta i tak -podobno- nie zapłaciła, w ramach przeprosin.

@Monczkin
"Swoją drogą, to, że operatorzy mają z tego kasę, nie oznacza, że nie powinni zainteresować się trochę tematem. Jeżeli operatorzy by "eliminowali" takie praktyki, wszystkim żyłoby się spokojniej. Pierwsze co człowiek zrobi, to uderzy do operatora z pretensjami.

Ale nie liczę w tej kwestii na jakiekolwiek zmiany z ich strony. No bo skoro Orange, znając problem z firmą Novum, nie reaguje na wnioski o przeniesienie numeru..."
Masz rację, choć można rzecz, że jest nawet "gorzej", telekomy w Polsce mają podpisane/podpisują umowy z firmami, które jakby nie patrzeć, zarabiają na "naciąganiu" przez sms. Nie raz się dostało takowego, a to o pieniężnej/rzeczowej wygranej (pierwszy, zwrotny sms darmowy, kolejne płatne...), a to o czekającej na "adresata" darmowej tapecie lub gierce. Odpowiedź na choćby jeden taki powoduje kolejne lawiny próby wyciągnięcia pieniędzy z "portfela", wtedy wilk syty i owca cała, bo i taka firma zarabia i telekomowi skapnie do worka.

Monczkin   15 #5 17.10.2012 12:31

@RoninPn
Nie sprawy. Wkurza mnie to, że ostatnimi czasy jestem na "ty" z takimi sprawami :/

@manieKMP
Wiesz, to z rachunkiem, to w ramach rozluźnienia ;)


Dlatego, trzeba takie rzeczy nagłaśniać i nie odpuszczać. Dopóty każdy macha ręką, dopóty takie kwiatki będą istnieć.

Axles   18 #6 17.10.2012 12:36

Już na początku czytania wpisu chciałem w komentarzu dodać to co napisałeś pod koniec, czyli jest jak prawisz trza myśleć zwłaszcza, że cenę sms premium można właśnie po numerkach poznać i to jest chyba najprostszy sposób.

Monczkin   15 #7 17.10.2012 12:52

@Axles

:)

Proponuję również skorzystać z wykazu na stronach UKE, gdzie oprócz numerów sms o innych numerach (5x i 6x) są również numery telefoniczne. Tutaj też można się zdziwić ;)

Over   9 #8 17.10.2012 13:06

Wystarczy tylko troszke pomyśleć żeby było dobrze :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 17.10.2012 19:09

Dokładnie Overcloker - myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć.

kwpolska   7 #10 18.10.2012 20:43

> 70**(*) - koszt SMS-a niższy niż 1 zł

50 gr*

Newton   8 #11 20.10.2012 19:07

Dla ludzi którzy nie lubią czytać regulaminów i informacji zapisanej drobnym drukiem:
http://www.ilekosztujesms.pl/

  #12 26.03.2013 14:37

Problem trzeba zgłosić do Kancelarii Senatu w formie petycji, na pewno zostanie rozpatrzony pozytywnie i coś z tą luką w prawie zrobią.


http://www.senat.gov.pl/petycje/zanim-napiszemy-petycje/

  #13 26.07.2013 07:35

miilena - pozytywnie? Przy tych rządach? Nie żartuj :)

  #14 06.11.2013 20:22

Chuasdasjka prawda ;D