Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

XMPP... e... a o co chodzi?

... takie pytanie słyszę często, gdy proszą mnie o numer GG. Wtedy odpowiadam, że nie używam GG...

Witam.

XMPP, brzmi strasznie? Pewnie nie, choć budzi zrozumiały niepokój, w sytuacji gdy nie wie wiemy o co chodzi. No właśnie - a o co chodzi? Kto z Was Czytelników, używa do buszowania po sieci WWW innego protokołu niż http:// Ręką w górę! Nie widzę. Czy ktoś zadaje dodatkowe pytania prosząc kogoś o email? Jaki serwer? Jaki program? Dlaczego nie zadaje? Może dlatego, że jest SMTP?

Codzienne korzystanie z sieci WWW - czy to przeglądania stron czy komunikacji mailowej nie dziwi nas i uważamy, że jest to coś normalnego i "naturalnego". Bez względu na posiadany system operacyjny, program pocztowy, przeglądarkę internetową, czytamy, wysyłamy oglądamy, co chcemy (za wyjątkiem treści przez które możemy mieć kłopoty :)) i kiedy chcemy nie zawracając sobie głowy jak to działa.

Dlaczego więc, w przypadku komunikacji przez IM, już takiej swobody nie ma? Czego używasz? GG, a to muszę ściągnąć program...chwila, ale ja używam Linuksa i zgodnie z licencją powinienem użyć oryginalnego klienta. Masz link? Tlen?, Chwila, zaraz znajdę. ICQ? :/

Czym jest XMPP? Jest otwartym, opartym o XML, zdecentralizowanym, niezależnym, bezpiecznym, protokołem komunikacyjnym i ma własny transport... dużo fajnych i wzniosłych słów :)
Można to przetłumaczyć tak:
- dzięki otwartości i opisowi protokołu możemy sprawdzić czy nikt nie umieścił tam niechcianych rzeczy - kuli szpieguli;
- nie ma jednej serwerowni do obsługi. Serwery są niezależne od siebie i mogą znajdować się wszędzie. W razie uszkodzenia możemy ominąć przyczynę powstania problemu; Każdy może uruchomić i włączyć swój własny serwer.
- żadna firma czy osoba prywatna nie przygotuje nam niespodzianki w postaci blokowania słów kluczowych - np. konkurencji czy politycznych; Żadna też firma czy osoba nie wymusi na wprowadzaniu rozwiązań dla niej korzystnych/wygodnych. Co najważniejsze, nie ma znaczenia jakiego sytemu czy komunikatora używasz. Masz pełną swobodę wyboru, nie jesteś uzależniony.
- protokół umożliwia szyfrowanie różnymi metodami komunikacji klient-serwer-klient. Można również odłączyć dany serwer od głównej sieci publicznej. Idealne rozwiązanie dla firm, nikt z zewnątrz nie ma dostępu do tego co piszemy i do kogo piszemy.
- serwery XMPP mogą oferować dodatkowe usługi - transporty - pozwalające na komunikację z innymi protokołami komunikacyjnymi czy pocztą email... i wiele innych.

Co się bardziej podoba, jest łatwiejsze do zapamiętania i rozpowszechniania? 124536799265 czy jasio@jabber.pl
Skoro jesteśmy przy cyferkach.

W Polsce liczba użytkowników szacowana na 1 500 000 wliczając także zamkniętą sieć Tlen (Tlen to pochodna XMPP) oraz użytkowników otwartego komunikatora Wirtualnej Polski Spik (dawny Wpkontakt). Dla porównania z sieci Gadu Gadu korzysta szacunkowo 3 000 000 użytkowników. Na świecie liczba użytkowników Jabbera szacowana jest na ponad 10 000 000 użytkowników. Na świecie:
* 53 miliony aktywnych użytkowników sieci AIM, 195 milionów wszystkich zarejestrowanych
* 29 milionów aktywnych użytkowników sieci MSN, 155 milionów wszystkich zarejestrowanych
* 13,5 milionów użytkowników biznesowych sieci Jabber oraz 7,5 milionów użytkowników indywidualnych. Całkowita liczba to przynajmniej 21 czy nawet ponad 25 milionów
* 21 milionów aktywnych użytkowników sieci Yahoo
* 15 milionów aktywnych użytkowników sieci ICQ, 400 milionów wszystkich zarejestrowanych
* 10 milionów aktywnych użytkowników sieci QQ (Tencent popularny w Chinach), 400 milionów wszystkich zarejestrowanych
* około 3 milionów aktywnych użytkowników sieci GG
(dane z Wikipedii za 2006/2007 rok. Niestety, trudno jest dotrzeć do aktualnych danych. Zresztą chodzi tu raczej o pokazanie proporcji niż dokładne liczby. Jeśli ktoś takimi statystykami dysponuje, to z chęcią skorzystam. Pisać na PW)

To jak to w końcu jest. Raz mówią Jabber, raz XMPP, raz... wrrrrr....
Jabber był pierwszy. Na podstawie doświadczeń z projektowaniem protokołu Jabber, został stworzony standard XMPP. Obecnie Jabber jest zaimplementowany w XMPP. Mówiąc po ludzku, jest jego częścią.

No dobra, ble, ble, ble... a jak tego użyć? Banalnie prosto.
*Ściągnąć komunikator/multikomunikator obsługujący Jabbera (programy: AQQ - używam w systemie Windows, Pidgin, Miranda, PSI, Tlen w wersji testowej z obsługą Jabbera - używam w systemie Linux, i parę innych)
*założyć nowe konto w kreatorze/ustawieniach - wybrać JID, nasz identyfikator pod jakim będziemy komunikować się z innymi, serwer Jabbera - polecam serwer aqq.eu, korzystam z niego i sobie chwa..., hasło - np. ****** ;)
*Rozpowszechnić JID.

Podsumowując. Absolutnie nie jestem zwolennikiem akcji w stylu stop czemuś lub komuś, nie mam zamiaru nikogo przymuszać/zmuszać/namawiać do rozwiązań używanych przeze mnie/innych. Jak mawia klasyk, są plusy ujemne i plusy dodatnie. Każdy niech sam podejmie decyzję, co mu bardziej pasuje i niech używa na zdrowie.

P.S., nie mniej ważne. Mam prośbę do osób, które przebrnęły przez tekst i mają zamiar napisać komentarz. Dla mojej ciekawości, bez żadnych zobowiązań i obietnic: napiszcie proszę czy używacie xmpp/jabbera i czy używalibyście JID (Jabber Identity - adres użytkownika, identyfikator Jabbera) dobrychprogramów gdyby powstał?

Kilka przydatnych linków dla zainteresowanych:O XMPP w Wikipedii anglojęzycznejForum JabberPL.orgLista komunikatorów z naszego VortaluKilka tekstów na temat Jabbera i XMPP na polskojęzycznej Wikipedi...Wprowadzenie do Jabbera

Tekst powstał na podstawie doświadczeń i wiedzy własnej, jak i podanych linków.

Pozdrawiam.
 

Komentarze

0 nowych
Imp80   3 #1 03.12.2009 21:12

Od dawna używam jabbera :) Jestem dzięki temu lepszy od innych (zwykłych) użytkowników :] spośród moich znajomych tylko jedna osoba używa AQQ można powiedzieć, że w swoim światku jesteśmy elitą :] oby jak najmniej takich artykułów się pojawiało bo jak tak dalej pójdzie to będziemy tylko zwykłymi userami.

eth0   4 #2 03.12.2009 21:19

używam jabbera, fajna sprawa, szkoda że wszyscy siedzą na gg;] chyba zrobie jakąś prezentacje dla znajomych o jabberze, może część się przekona;)

  #3 03.12.2009 21:31

Ja nie pamiętam swojego numeru GG. By go sobie przypomnieć, musiałbym założyć dodatkowe konto i siebie wyszukać. Identyfikatory w sieciach Jabber są bardziej czytelne i łatwiejsze do zapamiętania. Zresztą, to mogę sobie zmieniać program do rozmów, jak mi się podoba(jest ich cała masa), a użycie jednego nie wyklucza drugiego.

Fajna też jest możliwość zdefiniowania miejsc, czyli dom, praca, itd. Ktoś nam może wysłać wiadomość do pracy, do domu, itd. Nie ma bałaganu, jak w przypadku innych sposobów komunikacji. Nie muszę się martwić, że mój IM w domu odbierze wiadomość do pracy, co mnie zmusi do zarchiwizowania jej lub przeczytania, a następnie zapamiętania.

W dodatku Jabber jest bardziej społeczny. Możemy sobie założyć serwer jabbera dostępny pod nasze_miasto.pl lub nasza_szkoła.pl, ograniczyć dostęp/rejestrację każdemu spoza, więc każdy z naszych ziomków będzie mógł czuć się elitarny, a my nie będziemy mieć problemów z wyszukiwaniem przyjaciół.

Plusów Jabbera jest mnóstwo. Szkoda, że w Polsce nikt z niego nie korzysta.

przemopk   12 #4 03.12.2009 21:31

@Monczkin,
nie sugeruję się moim loginem i nie podchodzić z uprzedzeniem. Były rozbieżności pewne do pewnych poczynań z jednej i drugiej strony ale to inny dział i inne sprawy.
Zgadzam się z Twoją opinią na temat otwartości wolnego oprogramowania, między innymi w tym temacie. Niestety GG jest w pewnym sensie fenomenem, co prawda tylko w naszym kraju, ale wykorzystali "swoje 5 minut" bezbłędnie.
Czy uda się nawrócić te 3 miliony na Jabbera?
Największą pomocą może posłużyć samo GG rozwijając swoje "dziecko" w tym kierunku co obecnie.
Jednocześnie musi być większa reklama i więcej informacji na temat alternatywnych programów.
Rzucony przez Ciebie pomysł JID dobreprogramy.pl uważam za dużo lepszy niż np. ostatni skaner.

nintyfan   12 #5 03.12.2009 21:32

@eth0 | 03.12.2009 21:19 : Przyłączam się.

misiek440v2   7 #6 03.12.2009 21:32

Bardzo fajny artykuł. W sumie na Linuksie tez używam tlena i mam ID, niestety wszystkie moje kontakty to GG. Z tym że myślę że GG powoli zacznie podupadać chyba że twórcy komunikatora sie opamiętają z ilością funkcji w swoim oprogramowani.

  #7 03.12.2009 21:49

"Kto z Was Czytelników, używa do buszowania po sieci WWW innego protokołu niż http://"

Często używam https.

  #8 03.12.2009 21:50

jabber to nie xmpp

jabber to pocztek xmpp
obecnie xmpp to same widomosci tekstowe bez jepów
jabber to rozszerzenie - awatary, wysylanie plików, rozmowy glosowe itd.

Semtex   19 #9 03.12.2009 21:50

Po "ludzku" wyjaśniłeś pewne skomplikowane kwestie,miło.Korzystam z XMPP (jak to napisał Airborn-to nie jest Jabber ;) ) i chwalę sobie tę metodę komunikacji,choć jak zauważył już jeden Kolega większość kontaktów to nr. GG,szkoda!Do tej pory udało mi się przekonać do przesiadki jedną Osobę,troszkę kiepski wynik.

Pozdrawiam.

normanek   4 #10 03.12.2009 21:51

@Monczkinie, pobieżnie przejrzałem zaprezentowane przez Ciebie linki i na jabberfaq.info były chyba bardziej aktualne statystyki.

Osobiście używałem swego czasu jabbera, choć niewielu tam miałem znajomych. Brakuje mu rozpropagowania. Nie chodzi nawet o obecność GG, ale o brak tego drugiego. Przecież lud teraz tworzy dziesiątki kont na podobnych portalach społecznościowych i wcale nie zastępują jednych drugimi, ale bawią się równolegle. Myślę, że potrzeba masowego uświadamiania, propagowania myśli XMPP. Inaczej będzie tak, jak było ze mną. Miałem konto, komunikator, ale przydatność nikła, ponieważ po drugiej stronie była "tylko" moja dziewczyna, która, gdy już się logowała, używała tego samego routera, co ja, więc lepiej było pogadać w cztery oczy ;]
Warto stworzyć artykuł na główną, z listą serwerów jabberowych oraz klientów, aby taki "zielony", który nie klika w "bloga" gdzieś na uboczu portalu, mógł się zapoznać z ideą i w kilku prostych krokach (ujętych gdzieś na początku artykułu) zainstalować klienta oraz stworzyć konto. I żeby jemu/jej to wszystko działało... Proponowałbym PSI ze względu na prostotę.
A może oprócz artykułu jeszcze jakaś prezentacja? Ale koniecznie ogłoszona w głównym kanale. Dzięki temu przynajmniej część użytkowników będzie miała uzasadnienie posiadania takiego konta.
BTW: GoogleTalk również używa XMPP i można komunikować się z serwerami spoza domeny google.

imeehow   5 #11 03.12.2009 22:06

Ja długo używałem Tlena, teraz AQQ, niestety 99% znajomych jest przywiązana do GG. Okazuje się, że mnóstwo ludzi ma pocztę tlenową, ale nie korzysta z komunikatora. A odkąd Tlen jest otwarty, to można ich nakłaniać do wykorzystania go także jako JID w dowolnym komunikatorze. Moi znajomi niby korzystają z Gmaila, wiedzą, że jest tam też czat, ale jak piszę do nich z adresu @tlen.pl to się dziwią, że tak można. Ale powoli się rusza do przodu ta machina (linuksiarze też tak mówią od dawna ponoć ;))

borzole   4 #12 03.12.2009 22:19

Używam gg, a właściwie kadu. Właściwie nie rozumiem tej akcji z przesiadką. Założyłem konto wieki temu i nie odczuwam żadnej potrzeby zmieniania tego. Gadanie bzdur o trudnych do zapamiętania numerkach nijak się ma do rzeczywistości, gdzie wszyscy mają telefony. Nazwy AIM, MSN, Yahoo też znam tylko z logo i w życiu nie spotkałem nikogo kto tego używa (może w firmach).
Nie mówię, że ulepszanie czegoś jest złe. Broń boże! Po prostu funkcjonalność gg mi wystarcza. Więc w odniesieniu do mnie: jeśli coś działa, nie będę tego naprawiał. Znam te wszystkie argumenty za jabberem i nawet kiedyś miałem, ale porzuciłem, bo poco kombinować skoro wszyscy znajomi i tak mają gg.

imeehow   5 #13 03.12.2009 22:43

@borzole widzisz, czasami nie jest tak pięknie, bo były czasy że serwery GG lubiły się wyłożyć i ja wtedy przełączałem się na tlena i kontynuowałem rozmowę. Albo publiczny hot spot, który blokuje połączenie GG z serwerem (nie w Polsce), ale GG przez AQQ się łączy (ale jest złamaniem licencji), więc skoro mam już AQQ to korzystam z jego funkcji, tak jak i ty w kadu. A jest wersja Portable GG? Bo Tlena, AQQ, Pidgina jest.

mitch83   2 #14 03.12.2009 22:57

BRAWO!! szkoda ze większość tego nie rozumie...

Michu90b   3 #15 03.12.2009 23:13

Jesteś pierwszą osobą która mi "powiedziała" iż nie używa GG tylko XMPP :) Brawo! Chodź nie ukrywam iż jestem w szoku :)

Monczkin   15 #16 03.12.2009 23:15

@notgnucy
Używa, używa. Jest sporo serwerów uczelnianych i ogólnodostępnych. Zdarzyło się także spotkać możliwość kontaktu przez XMPP na stronach sklepów. Sporym krokiem naprzód było by przejście na XMPP administracji państwowej.

@Joker_
https:// jest niczym innym jak szyfrowanym protokołem http:// Pytałem o egzotyczny protokół, do którego potrzeba by było specjalnej przeglądarki ;)

@hymen
Toć przecież o tym piszę :) Nie wnikając w szczegóły tak się przyjęło, że dla wielu osób XMPP=Jabber

@semtex
Nikt nie obiecywał, że będzie "letko" ;)

@normanek
Jak mówię, chodziło mi raczej o pokazanie proporcji niż szczegółowych danych.

Co do prezentacji, to myślę o tym.

@borzole
Ja tam żadnej akcji nie zaczynam i nie prowadzę. W sumie także nie jestem zwolennikiem uszczęśliwiania na siłę.

Kpc21   10 #17 03.12.2009 23:51

@Monczkin
Tlen nie jest już zamkniętą siecią. Z każdego klienta XMPP możesz rozmawiać z użytkownikami Tlena. Odwrotnie (przy najnowszej stabilnej wersji) zrobić nie można - tylko dlatego, że wymusza on końcówkę @tlen.pl przy JID. Ale beta rozwiązuje problem.

  #18 03.12.2009 23:52

Od dawna na XMPP i na gg. Od pewnego czasu (jeden z blogów na dobrych) tylko na XMPP. GG nie obsługuję, chociaż bez problemu mógłbym ;) I kilka osób już "wsiadło" na XMPP żeby mieć ze mną kontakt, bo i tak z programu gg nie korzystali. I jest cacy.

A jak ktoś chce pogadać a nie chce zmieniać protokołu, to ma maila. Ja tam w błocie taplać się nie lubię.

Aha, i - z JID dobrych programów bym nie korzystał. I tak myślę o zrezygnowaniu z aqq.eu na rzecz google, po prostu wszystko w jednym brzmi lepiej niż sto tysięcy adresów ;)

Neto   3 #19 04.12.2009 08:25

Ja z jabbera korzystam od ok. 2005 roku. Najpierw był WPkontakt, poźniej Miranda z odpowiednimi wtyczkami. I tak zostało do dzisiaj, GG od dawna nie używam. Co ciekawe, znajomi wykazali chociaż częściowe zainteresowanie, gdy tylko skończyła im się możliwość kontaktu z darmowym "serwisem" komputera po GG :)

ktośtam   6 #20 04.12.2009 10:29

Używam i chwalę sobie. A co do JID dobreprogramy.pl -bardzo chętnie ;-)

freedom   8 #21 04.12.2009 11:04

Z tego co się orientuję, serwer AQQ.eu jest akurat ciut niepełnosprawny, więc polecanie go nie jest dobrym pomysłem. No chyba, że ktoś korzysta z AQQ, wtedy wszystko działa jak należy.

MaRa   9 #22 04.12.2009 11:59

@przemopk - fenomen Gadu_Gadu to doskonały przykład, że nie ważne, co się oferuje, ważne, jak się nazywa.
Albo taki Office.
Drugi kraniec - Opera, jedna z mniej popularnych przeglądarek, choć najlepsza. Ale nazywa się... Opera.
Albo linuks. Niech tylko ktoś się dowie, ża na komputerze ma linuksa, od razu wpada w panikę.

VPN   9 #23 04.12.2009 16:24

Fajny artykuł. Szkoda tylko, że 99% użytkowników GG nie chce/nie potrafi zrozumieć pewnych rzeczy.
Nawet UKE popiera XMPP: http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=168&news_id...

  #24 04.12.2009 17:49

"Opera, jedna z mniej popularnych przeglądarek, choć najlepsza. Ale nazywa się... Opera."

Myślę, że to jest twoja subiektywna ocena. Gdyby była najlepsza, miałaby więcej niż 1%.

filozof   11 #25 04.12.2009 19:02

Dzięki za artykuł :) Niemniej jest jeszcze sporo rzeczy, których nie rozumiem w Jabberze. Na przykład - na czym polega niedostępność transportów z innych serwerów, która jest zaprezentowana w zestawieniu (http://www.jabberes.org/servers )?

trux   11 #26 04.12.2009 19:05

Poczekam jeszcze na Kadu z modułem XMPP, bo żaden inny klient nie spełnia moich potrzeb.

paszczak000   6 #27 04.12.2009 19:24

Jako zwolennik Linuksa, sporadycznie korzystam z XMPP ;-)

  #28 04.12.2009 20:03

Z tym gg to w ogóle dziwna sprawa jest.
Numery zamiast tekstu, jeden (teoretycznie) komunikator, mniejsze możliwości, no i co w sumie najważniejsze - centralizacja, serwery należą do jedynej słusznej firmy, nie mamy nad nimi żadnej kontroli, mogą z nami robić co chcą (a chociażby filtrowanie wiadomości od nieznajomych (w wiadomościach od osób spoza listy kontaktów wszystkie maile/adresy stron/a nawet godziny/daty są zamieniane na "[xxxxx]")), w przypadku awarii mamy "problem".
A mimo wszystko, dla wszystkich (no, większości) liczy się tylko gg/gadu, a wszelkie próby nakłonienia kogoś do innych komunikatorów kończą się na przykład "a po co mi to?"...

VPN   9 #29 04.12.2009 20:07

@filozof - to zależy od polityki właściciela danego serwera. Jeśli ktoś się obawia np. nadmiernego obciążenia to "zamyka" dostęp do transportów dla kont z innych serwerów, czyli aby z niego skorzystać trzeba założyć konto na tym konkretnym. Na szczęście jest sporo serwerów z "otwartymi" transportami, dlatego masz z czego wybierać.

  #30 04.12.2009 20:22

@zink
""Opera, jedna z mniej popularnych przeglądarek, choć najlepsza. Ale nazywa się... Opera."

Myślę, że to jest twoja subiektywna ocena. Gdyby była najlepsza, miałaby więcej niż 1%."

Czyli jednak Opera jest najlepsza. W Polsce ma coś koło 15% a na świecie około 10% czyli więcej niż 1% :D

Co do artykułu: obecnie korzystam z komunikatora Tlen, ale łącze się nim z (o zgrozo!) siecią GG gdzie mam większość kontaktów i "czatem Gmaila" czyli GTalk (XMPP) gdzie mam 10 kontaktów - z czego tylko jeden nie ma numeru GG... Tak więc GG rządzi niepodzielnie a XMPP jest na wypadek awarii serwerów, albo jak się komuś nie chce GG włączać.
Czy używałbym JIDa @dobreprogramy? Raczej nie... już mam swój JID. Ale dla nowych użytkowników, którzy kont jeszcze nie mają i nie wiedzą co wybrać byłby jak znalazł.

  #31 04.12.2009 21:47

Zrezygnowałem z gg jakiś czas temu i używam tylko jabbera (jabbernet.eu). Miałem podobnie jak jeden z przedmówców wiele osób używających gtalk-a było w szoku, że piszę do nich z innego adresu niż gmail.com :) Osobiście lubię rozróżnienie IM od e-maila, więc używam gmail-a tylko do poczty (a jako komunikator trochę mu brakuje np. transferu plików). Co do JID na dobreprogramy.pl może to i dobry pomysł, ale osobiście nie zakładałbym w tej domenie JID.
Pozdrawiam.

Airborn   8 #32 04.12.2009 23:38

Podstawową wadą g-talka jest to, że aby otrzymać od kogoś wiadomość trzeba go wcześniej dodać do roostera;) Ja obecnie korzystam z usług jabber.gda.pl ale troszkę mnie transporty do gg irytują (długo się łączy). Niemniej jednak nie widzę potrzeby przesiadania się ;)

Narv   10 #33 05.12.2009 10:13

Używam XMPP, mam JID w ramach serwera aqq.eu + jeszcze jeden JID w ramach serwera w firmie (komunikacja firmowa z dostępem z zewnątrz). JID dobrychprogramów to ciekawy pomysł, jednak chyba pozostał bym przy obecnym JID na serwerze aqq.eu
Chociaż kto wie, pewnie zależy to od funkcjonalności, jakie miałby posiadać serwer.. raczej na Real-Time-Typing nie ma co liczyć :P

Niestety nadal korzystam także z protokołu GG, trudno jest przekonać znajomych na przesiadkę na coś innego, chociaż nie ukrywam że Nowe Gadu-Gadu i brak wsparcia długich numerów GG przez 7 wersję komunikatora znacznie tutaj pomógł :) Dzięki GG Team :P

MaXDemage   19 #34 05.12.2009 12:14

Osobiście używam jedynie Gtalka - co wielu ludzi doprowadza do szewskiej pasji ;D Nie mniej ka żdy mój 'lepsiejszy' znajomy wie iż najlepiej się kontaktować ze mną przez maila - bo i z komórki często odbieram wiadomości.

Cieszy mnie jednak fakt, iż coraz więcej i więcej osób pojawia sie na mej liście Gtalkowej a rok temu były tylko 3 persony ;p

Widać coraz nowsze wersje GG nie zdobywają sobie tylu fanów co xmpp i możliwość pisania do siebie z różnych komunikatorów.

  #35 05.12.2009 15:48

@MaRa | 04.12.2009 11:59 : Niestety masz rację.

  #36 05.12.2009 15:51

@zink | 04.12.2009 17:49 : Bzdura! Opera jest bardzo dobra. Mogłaby bez problemu na równi rywalizować z Firefoksem, choć Operze jest gorzej pod względem bezpieczeństwa. Być może małą popularność powoduje nazwa, słaba reklama, a może to, iż większość uświadomionych ludzi zostało zarażonych ideą Open Source(Firefox)?

Sam cenię Operę, lecz akurat Firefox mi bardziej przypada. Zwróć uwagę, że do niedawna Internet Explorer był najpopularniejszą przeglądarką.

  #37 05.12.2009 17:19

fanboye przegldarek idzcie robi obor gdzie indziej. Wpis jest totalnie o czym[ innym. Czemu nikt nie wywala tych tekstów nie na temat!

Co do wpisu. Vortal o takiej sile i zasigu powinien opisywa w celach edukacyjnych nie tylko to co najpopularniejsze ale równie| to co mniej znane czy rozumiane. Nie o rewolucj czy zmuszanie czy durne wojny chodzi jak niektórzy sugeruj czy rozumuj.

Brawa dla autora.

  #38 05.12.2009 23:04

Chwila moment w Gtalku można przesyłać pliki co wy piszecie że nie??

  #39 05.12.2009 23:50

Używam gg od lat i uważam, że nakłanianie kogokolwiek mija się z celem. Acha, przestałem używać kadu z bardzo prostego powodu - jestem wygodnicki, zeby nie powiedzieć leń (czyt. użytkownik), a na windowsie miałem więcej oprogramowania, które mi pasowało na zasadzie: kliknij i działa. Tak więc przestałem używać linuxa.
I wracam do mysli przewodniej; używam gg bo UŻYWA go większość moich znajomych, a jak chcę z kimś pokamerkować to mam Skype - też znajomi używają...
Przynam, ze nie znam XMPP, ale obiecuję zerknąć.
Hejka.

cuckoo   4 #40 07.12.2009 21:23

Przyszłość jest jaśniejsza niż słońce, przyszłość to Jabber :)

Przemo115   3 #41 07.12.2009 23:26

Przyznam się, że ja nie korzystam z XMPP/Jabber tylko z GG.
Pytałeś czy byśmy korzystali z XMPP w wersji dobreprogramy.pl to ja odpowiem, ale tylko za siebie:
Ja bardzo chętnie bym z tego skorzystał jeśli nie byłoby naładowane tyle reklam jak w GG (10), ponieważ przy słabszych komputerach tj. przykładowo mój strasznie obciążają one procesor.
Reasumując, chętnie bym z tego skorzystał :)
Pozdrawiam :)

Monczkin   15 #42 08.12.2009 07:48

@Przemo115

To tylko protokół i jako taki nie ma nic wspólnego z wyświetlaniem reklam w komunikatorze :)

Marekkk   3 #43 11.12.2009 18:06

Korzystam z AQQ, tak więc również z jabbera i to dosyć często.
Przesiadka na nowy JID to nie problem, szczególnie JID dobreprogramy.pl, mimo iż długi, brzmi naprawdę dostojnie. :-)

sla17   7 #44 13.12.2009 09:41

Nawróciłem 4 osoby na Jabbera, i jak narazie są zadowoleni ;)

Oczywiście z GG też korzystają, gdyż ich większość znajomych nadal ma prymitywne GG ;)

Komunikator : AQQ.

  #45 17.12.2009 09:56

Od kilku lat uzywam Tlena - paru zbnajomych tam mam. Na Ubuntu używam Tlena 7 beta. Mam też konto jabberowe na serwerze uczelnianym.
Gdyby była możliwość użycia JID dobrprogramy.pl, to bym z niej skorzystał, nawet podwójnie.

Uważam, że mówienie, że nie ma sensu się przesiadać, bo nie ma z kim rozmawiać, jest bez sensu. Jeśli się nie przesiadłeś, to właśnie z tobą nie można porozmawiać.
Wystarczy wpisać w gie-gie swój JID i czekać aż ktoś spyta o co chodzi. Tak było w moim przypadku. Kilka osób dowiedziało się co to jabber, a i wyszło przy okazji kto też ma jabbera, kto AQQ, kto jeszcze co innego.

borzole   4 #46 17.12.2009 11:18

hymm, zainstalowałem dziś "psi" wpisałem mój adres Gmail, kliknąłem OK i wszystko działało :) nie pamiętam czy ja kiedyś coś przestawiałem

fiesta   15 #47 17.12.2009 11:27

"Gadanie bzdur o trudnych do zapamiętania numerkach nijak się ma do rzeczywistości, gdzie wszyscy mają telefony."
Ale wiadomości od spamerów i bootów to już nie sa bzdury. Prościej wygenerować losowo numerek niż uniklaną nazwę użytkownika, dlatego na komunikatorach korzystających z XMPP jest zero spamu :)

maniooo   6 #48 17.12.2009 14:50

"Ale wiadomości od spamerów i bootów to już nie sa bzdury."

Fakt, zdarzają się takie. Dostałem z 10 przez wszystkie lata użytkowania GG ;-) .

To nawet GMail więcej przepuszcza, choć spam filter tam naprawdę zły nie jest.

GG jest jakie jest, ale działa (czasem ;-) ), używa go masa ludzi i jest popularne. Moim znajomi w większości się ocierają również o jabberopodbne rzeczy, ale znajomi ich znajomych już niekoniecznie. I raczej szybko się to nie zmieni, co - prawdę mówiąc - dla mnie problemem nie jest.

Pozdrawiam.

matiit   7 #49 17.12.2009 17:00

Mogłoby sie zmienić... i zmienia. Dzięki np. AQQ, tlen i inne.
Poza tym googletalk, to też xmpp i naprawdę już dużo osób używa jabbera i ma @gmail w jid (;
Jest lepiej niżby się mogło wydawać.

Max T.   2 #50 18.12.2009 22:56

Jeśli chodzi o JID DP, to jestem za i na 100% będę używał jak taki powstanie :)

sla17   7 #51 30.12.2009 13:51

Ja z JIDu od DP bym nie korzystał, bo jak by to wyglądało xxxx@dobreprogramy.pl ? Długaśne to troszku.

Jestem na jabbimie, z serwera aqq nie korzystam, bo wkurzają mnie te wapsterki (szanuję ich za to, że wysyłają, dzięki wam, ale i tak z tego nie korzystam), staż (po grzyb to komu!?)

  #52 30.12.2009 22:14

Po 1 Opera ma w Polsce ok 11% za ranking.pl a na świecie ok. 2% i faktycznie myślę, że nazwa może stanowić jeden z problemów, niewielki, ale jednak.
Ale do rzeczy:)
Co do JID xxx@dobreprogramy.pl to, jeśli bym nie posiadał xxx@gmail.com owszem, pewnie, że tak. Abstrahując od tego, że zaglądam na DP prawie codziennie i jestem jej fanem uważam, że jest to dobra nazwa, mimo, że przydługa, to prosta do zapamiętania i taka swojska. W związku z tym dla osób które chcą dołączyć do XMPP zmniejsza się bariera nowości, czy też obawy przed nieznanym (moja subiektywna ocena).
Od paru dni testuję różne komunikatory oferujące obsługę XMPP (M.in PSI, Pidgin, chciałem spróbować Trilliana, ale brak obsługi gg na razie go eliminuje). Od dziś mam 7 testową wersję tlena, którego parę lat temu używałem jako po prostu jako zamiennik GG. Moje poszukiwania były związane z faktem, iż ostatnie wersje gg, w szczególności wersja 10 to już totalne nieporozumienie... reklamy wyskakujące, reklamy nad oknem głównym, pod oknem głównym, w oknie rozmowy.. M&Msy.. O.o
Skończyło się na tlenie, niektórzy bowiem wskazują na niestabilność AQQ.
Mógłbym oczywiście korzystać z GTalka, w końcu mam pocztę na Gmailu, ale Gtalk to program nie tyle prosty, co wręcz prymitywny i w ogóle poza kręgiem i głównym nurtem zainteresowania ze strony programistów Google.
Według mnie, problem w "przesiadce" na XMPP wiąże się z obsługującymi protokół klientami. Nie ma komunikatorów, które są po prostu ładne, a jednocześnie mają nieskomplikowany proces instalacji i tworzenia konta, czy też brak wymogu zakładania konta pocztowego, a to wstrętne emotikony (nie jestem małolatem btw;) ) i inne. Może nie do końca mam rację, ale z obserwacji ludzi takie nasuwają mi się po prostu wnioski. Są też osoby które twierdzą, że gg im wystarcza, traktują zatem komunikator obojętnie. I tu szansa dla osób które chcą namawiać kolejne osoby do korzystania z klienta XMPP. Problem w tym, żeby było w czym wybrać.
Pamiętam jak kilka lat temu, za czasów Firefoxa bodajże ver. 0.9 zaprezentowałem rodzicom, bratu, kuzynom i paru kolegom właśnie tę przeglądarkę i zainstalowałem ją jako domyślną, w połączeniu z Adblockiem. Skończyły się wyskakujące pop-upy, dodatkowe toolbary etc.. Wszyscy byli zadowoleni. Dziś niektóre z tych osób używają Chrome inne Opery część nadal używa Firefoxa. I dobrze, bo być może m.in dzięki mnie sieć w Polsce miała szansę na szybszy rozwój.
Podobnie jest z komunikatorami. W każdym otoczeniu musi się znaleźć jakaś osoba, która orientuje się odrobinę więcej i może co nieco wytłumaczyć i ewentualnie zainteresować tematem, nakłonić do zmian. Postanowiłem, że podobnie jak z Firefoksem lata temu, tak teraz również postaram się przyczynić do postępu w tej dziedzinie, w swoim małym zakresie.
Nie będzie wtedy problemów jakie miałem zagranicą gdy treba si było wymienić danymi kontaktowymi ze znajomymi, "my MSN is.." ok, ale ja mam gg :P Nie trzeba będzie się godzić na M&Msy i kitekaty we wiadomościach, będzie większa konkurencja i dbałość o jakość.
Krok naprzód to decyzja UKE o używaniu XMPP w komunikacji. Następnym, takim chyba mimo woli będzie ... Nktalk, komunikator wewnętrzny Naszej Klasy, który być może stanie się później klientem desktopowym, twórcy tego nie wykluczają, a wtedy wiecie o czym mówimy? O kilkunastu milionach potencjalnych użytkowników sieci (raczej nie będą mieli pojęcia, że jest to klient XMPP, ale jednak..)
Dużo zależy od nas, ludzi, którzy się trochę interesują, czytają itp. Dużą siłę posiadaja Dobreprogramy.pl najchętniej odwiedzany vortal IT w Polsce w rankingach. Trzeba pisać i mówić o standardach, dlaczego portale nie umieszczą bannerów typu Wspieraj Sieć Jabber itp, tak jak ma to miejsce w przypadku np. przeglądarek, Pobierz Firefoxa, Pobierz Operę..?
Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną przynajmniej w części.
Pozdrawiam

pakeroso   9 #53 30.12.2009 22:29

JID DP ?? Ale na co to komu ?
Mamy już @gmail.com, @aqq.eu, @jabbin.pl i to powinno wystarczyć.

Idea rozpowszechniania w ten sposób alternatywy dla GG niezwykle szlachetna, ale jakie korzyści dla użytkownika ?

Propozycja idealna dla fanboy'ów, jednak dla poważnego użytkownika obciachem byłoby używanie JID'a
jas.kowalski@dobreprogramy.pl :)

  #55 31.12.2009 01:01

A może by tak artykuł napisać a nie tylko felieton?

Monczkin   15 #56 04.01.2010 09:10

A konkretnie? Czego byś oczekiwał po takim artykule?

  #57 04.01.2010 13:07

@Monczkin
Ja jak ja, nie miałem pojęcia o XMPP nic a nic, posiedziałem wieczorem, poczytałem trochę na różnych portalach po trochę, zorientowałem się w temacie i już wiem o co chodzi z Jabberem i standardem XMPP.
Chodzi mi o pewną formę propagowania XMPP tak jak wiele się mówi za każdym razem w artykułach o przeglądarkach o teście Acid3.
Sam nie wiem jak powinno to wyglądać, ale wydaję mi się, że z tym felietonem niewiele osób się jednak zaznajomiło:/
Osobiście mam dosyć gg, jeśli dałoby się rozpropagować choć trochę temat XMPP (rozbudować powyższy tekst o kilka dodatkowych kwestii), wzbudzić zainteresowanie i natchnąć wiedzą;) osoby mnie zorientowane w komputerach, coś się może zmieni w kwestii komunikatorów w Polsce, podobnie jak miło to miejsce z przeglądarkami.
Pozdrawiam:)

Monczkin   15 #58 04.01.2010 13:24

Pytałem, bo to zawsze jakaś podpowiedź. Czasem trudno jest napisać coś, co zadowoliło by wszystkich, dlatego chcę się zorientować :)

  #59 05.01.2010 13:11

Dobry podpis pod Twoimi postami Monczkinie:)

  #60 14.01.2010 21:00

Ja używam Magik Communicator, AQQ jest beznadziejne bo wyświetla reklamy.

  #61 14.01.2010 21:26

zakładałem kiedyś w jabber konto po czytaniu artykułu w podobnym stylu i było fajnie do czasu jak się okazało że nikt tego ze znajomych nie używa bo wszyscy wolą gg a że nie jestem nawiedzony to też wróciłem do protokołu gg.

IcyMat   6 #62 26.01.2010 13:13

Heh... ja chciałbym przejść na XMPP, ale niestety... wszyscy moi znajomi korzystają z GG nie wiedząc o istnieniu czegoś innego. Moi znajomi się technologią informacyjną nie zajmują przez co nie posiadając numeru GG byłbym skazany na używanie NKtalk'a (ok - wolę już GG)... Owszem - posiadam swoje konto w sieci XMPP, ale praktycznie go nie używam bo nie mam z kim pisać. Raczej nikogo nie uda mi się przekonać do porzucenia tego "cuda" jakim jest GG - cięśko będzie wytłumaczyć tym "uzależnionym" osobom, że wcale nie muszą korzystać z GG, albo mogą korzystać i z tego i z tego ;)
Ale cóż - ot cala polska rzeczywistość komunikatorowa ;D (nie wróżę w niej szybkich zmian...)

roqq00   1 #63 04.02.2010 17:29

Najlepszym rozwiązaniem jest mieć GG i Jabbera w jednym komunikatorze, wtedy czuje się prawdziwą swobodę komunikacji. Warto o tym mówić i dać możliwość poznania czegoś nowego. Tak jak inni wyżej, uważam, że na DorychPogramach mógłby znaleźć się jakiś artykuł o XMPP, bo bloga nie wszyscy czytają. Powinniście wykorzystać swój potencjał - w końcu bardzo dużo ludzi odwiedza ten vortal.
A co do serwera - jeśli będzie stabilny to skorzystam, ale odstrasza mnie ta długa nazwa ;)

  #64 11.03.2010 13:59

przeczytałem, niemniej nadal nie wiem o co chodzi? Dlaczego nie odpowiada wam gg? reklamy?-przecież można je wyłączyć - nie wiem czy w wersji 10 również ale dla niższych działa. piszecie że tracicie kontakty gdy gadacie z nieznajomymi - cóż jeśli nieznajomy rzeczywiście ma coś interesujacego do przekazania to go po prostu dodaję do znajomych - jeśli chce mi sprzedać kolejne...cokolwiek -> zablokuj i po problemie. Jaki jest cel przesiadania się na tego jabbera? to zę serwery są niejawne/prywatne? hmmm i to pisze ktoś kto korzysta z największego szpiega na świecie google(gmail). Zatem jeszcze raz - jaki jest cel ? Prosze o realne uświadomienie że coś tracę korzystając z gg.

Kpc21   10 #65 14.03.2010 21:20

"Dlaczego nie odpowiada wam gg? reklamy?-przecież można je wyłączyć"
Ale jest to piractwo.

Jabber jest po prostu bardziej naturalny, tak jak poczta e-mail. Nie masz narzuconego serwera, możesz korzystać z tego, z którego chcesz. Jak jeden padnie, korzystasz z innego i nie tracisz kontaktów ze znajomymi (jedynie oni z tobą, ale zawsze można do nich napisać o zmianie serwera).

Monczkin   15 #66 18.03.2010 13:48

@Z A G (niezalogowany)

Wszystko co miało zostać napisane, zostało. Nie bardzo wiem, jakie jeszcze chciałbyś "dowody"?

  #67 22.03.2010 17:40

Monczkin - a jaki serwer oprócz aqq.eu z własnego doświadczenia polecasz Kowalskiemu zaczynającemu przygodę z jabberem? Istotna jest stabilność i niezawodność. Ilość transportów jest już kwestią drugorzędną.

I jeśli to ma znaczenie klientem będzie fioletowy gołąb.

Monczkin   15 #68 23.03.2010 17:44

@ anonimv2

Powiem szczerze, że nie używałem ich zbyt wielu. Obok aqq.eu korzystam też z jabber.wp.pl (czyli dawna zaszłość po Spiku ;) ). Jeżeli chodzi o mnie, to aqq.eu do tej pory spełniało moje oczekiwania. Na chwilę obecną, nie widzę powodu do zmiany. Uważam, że dla początkującego będzie on wystarczający. No, ale to moje subiektywne zdanie :)

  #69 23.03.2010 18:58

A to prawda, że jabber.wp.pl jako jakaś tam dawna spuścizna jabberowa nie jest zgodny z najnowszym standardem xmpp? Takie niuanse mi się obiły o uszy na forum community jabbera.

Monczkin   15 #70 23.03.2010 20:09

@anonimv2

A możesz podać link do tych informacji? Z chęcią zobaczę, co im nie pasuje :)

  #71 23.03.2010 21:38

Sorry, pokręciłem. Za dużo wczoraj tych artykułów o jabberze czytałem. To nie było forum community, tylko FAQ WTW (chociaż głowę bym dał uciąć, że na forum też widziałem jakieś marudzenie):

http://wiki.k2t.eu/wiki/WTW_-_F.A.Q.#Jak_skonfigurowa.C4.87_jabber.wp.pl.3F

http://wtw.k2t.eu/ (2 pkt w 'Ficzery', 'feautki', możliwości)

Monczkin   15 #72 24.03.2010 08:40

@anonimv2 (niezalogowany)

Powiem szczerze, że nie czuje się na siłach, żeby odpowiedzieć czy to co zostało napisane jest zgodne z prawdą. Faktem jest, że w zależności od konfiguracji serwera i możliwości komunikatora pewne rzeczy mogą nie działać. Dlatego, trudno jest polecić czy odpowiedzieć na pytanie - jaki serwer jest najlepszy lub jaki polecasz. Każdy powinien dojść do tej odpowiedzi, przez przetestowanie.

Wiem, że nie oczekiwałeś takiej odpowiedzi :) Postaram się skontaktować z osobą, która może mieć więcej wiedzy na ten temat.

  #73 24.03.2010 09:59

I tak dzięki za fajny wpis. Mimo, że w sieci jest dużo artykułów o XMPP to jakoś nigdy nie było mi po drodze dotychczas. Ale chyba trzeba wreszcie zostawić stereotypowe uprzedzenia nowicjusza za sobą.
Pozdrawiam.

Monczkin   15 #74 24.03.2010 12:04

:)

Lukas002   2 #75 05.04.2010 20:45

Dogłębnie i rzeczowo napisane. Przykre jest to, że gg jest takie popularne a nie XMPP.

squeet   13 #76 15.04.2010 09:38

Bardzo dobry tekst przyjacielu. W moim odczuciu szczególnie pomocny tym, którzy właśnie przez stereotypowe myślenie mają problem z przełamaniem się.

Nie da się pewnie pominąć też całkowicie faktu, że trochę (dużo trochę) czasu minie, zanim ludzie świadomie zaczną zastanawiać się, z czego i dlaczego korzystają do komunikacji w sieci.

Monczkin   15 #77 18.05.2010 10:31

W końcu się doczekaliśmy jabbera dp :)

  #78 27.11.2010 11:18

smiesza mnie te faszystowskie komentarze, i niemerytoryczny sposob argumentacji. Jesli gg zostalo opisane jako siedziba M&M'sów, to bezcelowe jest dopuszczanie takiej osoby do komentowania. Okej, moje 3 grosze: Używam aqq na którym posiadam jabbera oraz gg. Nie jestem osobą starszą która pisze z jakimś współpracownikiem i ustala plany biznesowe ; ) Mam znajomych młodszych i starszych, rodzinę. Nie odcinam się od nich używając jedynie jabbera. Gdy widzę że ktoś ma jabbera, to zazwyczaj piszemy na nim, ale gg też zostaje i sie przydaje. I to jest optymalne rozwiązanie. Protokół - gg , klient - dużo lepszy niż gg 8/10. Namawianie kogoś do usunięcia gg to zwykłe dziwactwo

  #79 28.11.2010 12:42

nie wiem czemu zamieniło mi "AQQ" na 8/10.

  #80 29.11.2010 14:42

Przebrnęłam przez artykuł z łatwością. Pisany lekkim, prostym, zrozumiałym językiem.
Od 3 lat używam jabbera, póki co cały czas korzystając z serwera aqq.eu i również chwalę. [Chociaż ostatnimi czasy dość często pada...]. GG, w Polsce stał się już stereotypem. Praktycznie każdy, kto korzystał kiedykolwiek z komunikatora zaczynał lub bynajmniej przez jakiś czas miał z nim styczność. A przecież wcale najlepszy nie jest. Ograniczony wyłącznie do jednej sieci.
Nie korzystam z samego komunikatora, ale z transportu GG w AQQ. Za mało osób korzysta z XMPP, żebym całkowicie zrezygnowała z numeru Gie - Gie, chociaż kto wie, może za jakiś czas.

  #81 17.12.2010 10:43

Oczywiście używam XMPP i to również na AQQ z obsługą transportów na ICQ, AIM, YIM, MSN. Nie widzę większego sensu stawiania serwera jabbera na "dobrych programach", bo serwerów jest bez liku i działają.
Z transportami na AQQ to jedynie istnieje problem kodowania znaków, ja wybrałem sobie kodowanie utf-8, co mi się wydaje najlepsze, ale niektórzy użytkownicy wysyłają mi krzaczki. :)

  #82 02.06.2013 20:45

Przebrnąłem przez artykuł i jest w "pełni" zrozumiał dla takiego "laika' jak ja. Tylko załamałem się ja mało wiem jako użytkownik internetu o nim samym!!!
:-Ja odpalam laptop i używam.
A tu protokoły, szybciej wolniej, masakra.
:-Do końca życia tego nie pojmę co Wy WYŻEJ.
Pełen SZACUNEK !!!

  #83 16.08.2014 02:35

1) GG musisz ściągać, Tlena też, więc XMPP jest lepszy? Ale przecież także musisz mieć do niego klienta.
2) Nie możesz korzystać z multikomunikatorów do GG, bo licencja zabrania? Może, nie wnikałem. Ale wtedy przy XMPP+transport też łamiesz licencję. Zresztą, żeby ją łamać, to wpierw musisz się na nią zgodzić.
3) Transporty nie dają pełnej funkcjonalności protokołu. Multikomunikatory mogą wykorzystać wiele więcej, a czasem całość.
4) Czy numer GG jest trudniejszy niż JID? Niekoniecznie. Ludzie pamiętają swój numer telefonu i GG także łatwo zapamiętać. Przy JID powstają problemy przy dyktowaniu komuś. Przykład z życia, chociaż nie jabber: "xxxx, at... at, czyli małpa... dżimejl kropka kom. To znaczy gie-mail. No, nie "g-i-e", tylko głoska "gy", potem "em", tj' "mmm"." - a jako że serwery Jabbera mają często pokręcone nazwy, to są z tym problemy. Stąd zapamiętanie numeru GG może być łatwiejsze, a przekazanie tego już na pewno jest prostsze.
5) Wydaje mi się, że niezbyt rozumiesz pojęcie śledzenia transmisji. Nie wiem w jaki sposób otwartość protokołu ma ułatwiać wykrycie takich rzeczy. W kodzie można ukryć rzeczy, ale nie znasz kodu oprogramowania serwera (bo nawet jeśli się przedstawia jako ABC 0.4.2, to nie wiesz czy to w rzeczywistości ABC). Nie każdy klient ma otwarty kod, więc nie zawsze możesz zobaczyć czy klient nie robi syfu. Otwarte komunikatory obsługujące GG też czasem mają otwarty kod, czasem zamknięty, więc też nie ma różnicy przy korzystaniu z XMPP i GG pod tym względem. Może chodzi Ci o otwartość protokołu? Wtedy mylisz rzeczy, bo w protokole nic ukryć się nie da (tj. nie ma potrzeby), bo to zapisane reguły komunikacji. Ukrywa się coś w implementacji protokołu. Coś jak reguły języka i manipulacja. Manipulować można korzystając z języka, a reguły nie mają nic do rzeczy. No i jak już teraz (NSA, Snowden itd.) pewnie wiesz, to "Twój Jabber" jest jak najbardziej śledzony. Właśnie dlatego, że wbrew temu co mówisz, nie możesz sprawdzić co jest w serwerowni i po drodze.
6) Skoro korzystasz z AQQ, Mirandy, Pidgina, to po co męczyć się z okrojonymi transportami (próba przepchnięcia protokołu przez inny protokół), żeby gadać przez GG, skoro możesz korzystać z GG w tych komunikatorach? Chyba tylko z powodów idelo.
7) Jak to nie ma znaczenia z jakiego komunikatora korzystam? Ma ogromne znaczenie, bo jak nie obsługuje Jabbera, to nie pogadam. I tak samo przez GG mogę gadać mając odpowiedni komunikator - większość (wszystkie?) z tych, które polecasz
8) Jak na systemie działa jabber, to pójdzie też gglib. Czyli 7 i 8 - przy jabberze możesz korzystać z [praktycznie] dowolnego systemu i z każdego komunikatora, który obsługuje Jabbera. Przy GG możesz korzystać z [praktycznie] dowolnego systemu i z każdego komunikatora, który obsługuje GG.
9) Uważam, że powołując się na statystyki, należy mieć w sobie trochę z logicznego wyciągania wniosków. Z GG korzysta na świecie mniej osób, ale w Polsce sieci kontaktów tworzyły się wokół GG, w UK wokół MSN itd. I co z tego, że milion razy więcej osób korzysta z A, skoro żeby gadać ze znajomymi muszę mieć B. Ostatnio większość znajomych, którzy odchodzą od GG, korzysta z FB, więc dalej omijają Jabbera.
10) Sieć serwerów nie zawsze jest dobra. Jeśli mam login MSN czy numer GG, to go mam. Jak admin serwera XMPP zwinie interes, to tracę kontakt z ludźmi, którzy mają moje nieaktywne JID. Nic mi nie pomoże sieć.
11) Przez rzeczoną sieć, korzystanie jest skomplikowane. Ściągnąć klienta prosto. Potem trzeba wybrać serwer. Czemu ten? Może tamten? A ile on wytrzyma? No, skoro tak lubisz Jabbera, to pewnie wiesz ile "głównych" polskich poupadało. Ok, serwer wybrałem, to teraz wpisać to, co miałem przy rejestracji, do klienta. Ale chwila, jeszcze muszę wybrać wersję protokołu, zasoby! I transporty... Muszę się logować na WWW albo dodać nowy kontakt i gadać z programem, żeby zadziałało. Super. To nie jest proste. Ja to umiem, Ty to umiesz, ale większość użytkowników komputerów chce zainstalować program i dostać login i hasło i na tym koniec. Nie wiedzą jaki serwer Jabbera wybrać i nikt im tego nie powie, bo na necie co miejsce, to opinia, a każdy serwer ma jakieś wady i właśnie może zniknąć.

Minęło trochę czasu od napisania tego tekstu i pewnie się zmieniłeś, ale... Nawet jeśli wiedzę miałeś, a nie było tak do końca, bo technicznie się mylisz w artykule, to najgorzej jest z logiką i wyciąganiem wniosków.

  #84 31.10.2014 08:59

@Imp80: Dla mnie jesteś internetowym ćwokiem, a nie wlytą :O

  #85 11.01.2015 22:24

Czy ktoś mógłby mi się pomóc zarejestrować do pidgin jabber/xmpp nie rozumiem jak wypełnić puste okna.