reklama

Mono 2.0 - stabilne wydanie z obsługą nowych API

Strona główna Aktualności

O autorze

Zespół tworzący Mono, novellową implementację .NET Frameworka dla platformy Linux, Mac OS, oraz Windows poinformował, że właśnie wydano kolejną wersję oznaczoną numerem 2.0. Jest to według zapewnień twórców wersja stabilna, która wprowadza do narzędzia obsługę wielu nowych API, w tym Microsoftu, jak i własnych spod znaku Mono.

Jako najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji Mono 1.9 wymienić należy wprowadzenie obsługi wielu nowych interfejsów programistycznych. Wśród nich znalazły się ADO.NET 2.0 API, dający możliwość dostępu do bazy danych, ASP.NET 2.0 API do tworzenia aplikacji internetowych oraz Windows.Forms 2.0 API dla twórców oprogramowania dedykowanego na desktopy. Ponadto nowa wersja to także System.XML 2.0 do zarządzania danymi XML, System.Core, wprowadzający obsługę technologii LINQ, System.Xml.Linq, czyli LINQ w XMLu i przenośne API do renderowania grafiki o nazwie System.Drawing 2.0.

Wersja Mono 2.0 zawiera kompilator C# 3.0, VisualBasic 8.0, assembler i disassembler IL. Jest to pierwsze wydanie, w którym pojawił się zaimplementowany debbuger. Oprócz tego w ręce użytkownika trafia także zestaw narzędzi do linkowania i zarządzania kodem. Aktualnie Mono jest już na takim poziomie rozwoju, że programistom tworzącym aplikacje w środowisku Windows możliwe staje się przenoszenie swoich projektów na inne systemy operacyjne.

Więcej informacji na temat najnowszej wersji Mono znaleźć można na oficjalnej stronie projektu. Dostępne są tam także pliki do pobrania na różne platformy systemowe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama