Mono ulegnie podziałowi?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj pisaliśmy o sporze dotyczącym bezpieczeństwa platformy Mono w Linuksie. Teraz stanowisko w tej sprawie oficjalnie zajął Microsoft oraz społeczność skupiona wokół środowiska, które jak się okazuje, czekają wkrótce najprawdopodobniej radykalne zmiany.

Po zeszłotygodniowych apelach Richarda Stallmana, dzisiaj na blogu pracownika Microsoftu ukazał się wpis na temat zasad licencjonowania C# i CLI (ECMA). Peter Galli zapewnia w nim, że Microsoft nie zamierza w przyszłości dochodzić roszczeń przeciwko komukolwiek, kto tworzy, wykorzystuje, sprzedaje, importuje lub rozprowadza impelmentacje w ramach dowolnego modelu dystrybucji, w tym licencji z rodziny GNU General Public License.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że obietnice pracownika Microsoftu dotyczą standardów ECMA. Mono uwzględnia natomiast o wiele więcej standardów aniżeli ECMA. Z tego powodu - jak zapowiada Minguel De Icaza - już wkrótce kod platformy Mono podzielony ma zostać na kilka części. Pierwsza zawierać będzie wyłącznie elementy objęte ECMA, druga - autorskie implementacje pozostałych technologii, takich jak ASP.NET, ADO.NET i WinForms.

© dobreprogramy