MonoDevelop 1.0 Beta 1

Strona główna Aktualności

O autorze

MonoDevelop to darmowe zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) stworzone dla środowiska GNOME. Ukazała się pierwsza beta wydania 1.0.

Początkowo MonoDevelop pozwalało na tworzenie aplikacji w języku C# i innych z platformy .NET, ale od wersji 1.0 będzie też wspierać języki C i C++. Języki te będą obsługiwane przez kompilatory GNU gcc i g++, a środowisko umożliwi pełną konfigurację kompilacji, czyli określenie czułości ostrzegania o błędach, poziomu optymalizacji, rodzaju pliku wyjściowego, zdefiniowanie symbolów, powiązanych bibliotek, ścieżek i innych istotnych informacji.

Prócz wsparcia dla C/C++, w nowym MonoDevelop pojawiła się nowa wtyczka do obsługi baz danych, zastępująca poprzednio używane MonoQuery. Wtyczka pozwala na limitowanie wyświetlanych wyników, import/export zapytań SQL, tworzenie nowych baz, tabel, procedur i widoków, ich edycję i kasowanie.

Podczas pisania w C# aplikacja automatycznie podkreśla błędy składniowe, pojawiła się też funkcja generowania komentarzy o strukturze XML. Nowe MonoDevelop pozwala też na jednoczesne używanie wielu wersji biblioteki GTK+ i tworzenie list zmian (changelog).

Szczegółowe informacje na temat pierwszej bety nowej wersji MonoDevelop można znaleźć na stronie twórców.

© dobreprogramy