Moonlight 1.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Po ponad roku prac, zespół programistów kierowany przez Miguela de Icaza ogłosił wydanie linuksowej wersji Moonlight 1.0, open-source'owej implementacji technologii Silverlight Microsoftu.

Moonlight 1.0 to przede wszystkim rozszerzenie do Firefoksa 2 i 3 działające pod kontrolą wszystkich systemów uniksopodobnych korzystających z X11. Zawierał będzie frameworki audio i wideo oraz most JavaScript. Nie znajdziemy w nim żadnego środowiska uruchomieniowego, zastąpionego na rzecz engine JavaScript, który będzie komunikował się z Moonlightem za pomocą API dzięki wtyczce. To z kolei powinno pozytywnie wpłynąć na szybkość wykonywania kodu.

Nowy Moonlight przeszedł wszystkie testy Microsoftu. Obsługuje Microsoft Media Pack na platformach x86 i x64. Swój udział w tworzeniu Moonlighta miał także Microsoft, który udostępnił frameworki Microsoft DLR i Microsoft MEF oraz Microsoft Silverlight Control Library i the Control Toolkit na licencji MS-PL. Bez tego, tworzenie otwartej implementacji Silverlighta trwałoby lata.

Obecnie trwają pracę nad drugą wersją Moonlighta zgodną z Silverlightem 2. Są dostępne źródła SVN, w marcu ma zostać wydana alfa wersji wspierającej Silverlight 2.0. Ma używać Mono do wykonywania kodu napisanego w C# oraz innych językach działających na bazie języków dynamicznych DLR (Dynamic Language Runtime).

Najnowszą wersję Moonlight 1.0 można pobrać ze strony twórców, gdzie znajdziemy rozszerzenie dla przeglądarki Firefox,a także źródła do samodzielnej kompilacji.

© dobreprogramy