Moonlight 2.0 beta

Strona główna Aktualności

O autorze

Programiści tworzący Moonlight, oprogramowanie pozwalające uruchamiać aplikacje Silverlight na Linuksie, ogłosili gotowość rozpoczęcia publicznych testów beta. Faza oznacza jednocześnie osiągnięcie statusu feature-complete, co oznacza, że nowa funkcjonalność nie będzie już dodawana a jedynie będą poprawiane błędy. Ponadto wymogiem tego statusu było przejście dostarczonych przez Microsoft testów dla komponentów graficznych oraz audio.

W wersji beta pojawiły się nowe funkcje związane z wydajnością i bezpieczeństwem. Miguel De Icaza, który w Novellu przewodniczy projektowi Moonlight, wykazał zadowolenie z ukończenia wersji beta w ciągu 9 miesięcy od wydania Silverlight 2.0 przez Microsoft. Ocenia on, że faza beta potrwa około dwóch miesięcy, co pozwoli wydać wersję finalną w listopadzie, podczas trwania microsoftowej konferencji PDC (Professional Developers Conference).

Warto zaznaczyć, że Moonlight goni jednocześnie Silverlight 2.0 oraz 3.0. Zawiera bowiem zamknięte, binarne kodeki dostarczone przez Microsoft ale z drugiej strony obsługuje wtyczkowy model, w którym użytkownik może skorzystać z własnych kodeków, np. Ogg Vorbis. Możliwość użycia alternatywnych kodeków jest właśnie interoperacyjną nowością wprowadzoną w Silverlight 3.0, którą Moonlight 2.0 już implementuje.

© dobreprogramy

Komentarze