Moz://a w pasku adresowym robi zamieszanie – Safari nie wie o co chodzi, a reszta wyszukuje

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Nowe logo Mozilli moz://i wywołało spore zainteresowanie wśród internautów. Nie tylko dlatego, że jest osobliwą grą nazwy Fundacji ze znakami wykorzystywanymi w oznaczaniu protokołów internetowych. Zobaczcie sami, jak działa to w pasku adresowym różnych przeglądarek.

Microsoft Edge uznaje ciąg moz://a za zapytanie do wyszukiwarki Bing (interpretowane jako „morza”). Dla Chrome to też zapytanie – tyle że wyszukiwarka Google zorientuje się, o co chodzi i przedstawi nam adekwatne wyniki wyszukiwania (a potem Microsoft będzie się dziwił, że poza USA z Binga nikt nie korzysta). Dla Firefoksa – no cóż, to zależy, ale też generalnie ciąg zostanie potraktowany jako zapytanie do wyszukiwarki. Dziwnie robi się za to w Safari. Przeglądarka Apple’a zakłada, że ma oto do czynienia z jakimś protokołem moz://, prowadzącym do zasobu a, i nie bardzo wie, co z tym zrobić (jest to chyba najbardziej zgodne ze standardami zachowanie).

Wyniki wpisywania nowego logo w pasek adresowy przeglądarek na tyle poruszyły deweloperów, że pojawił się na Bugizilli nowy wątek, wzywający producenta Firefoksa do wspierania moz://i, gdy trafi do paska adresowego. Pomysłodawca zauważa, że teraz wiele osób spróbuje wpisać moz:// do paska adresowego. A przecież może działać to ciekawiej, aż się prosi o jajo wielkanocne.

Pomysł najwyraźniej chwycił, proponuje się np. aby moz: stało się uchwytem protokołu przekierowującego do ustalonych stron własnych Firefoksa. Coś takiego przecież od dawna mamy w Google Chrome, gdzie funkcjonuje około 60 wewnętrznych adresów stron, zaczynających się od chrome://.

Konserwatystom, którym wydaje się, że logo nie jest czymś, co powinno być wpisywane do paska adresowego, możemy tylko przypomnieć, że to rok 2017 i pasek adresowy dawno przestał istnieć w swojej czystej formie. Ludzie traktują go jak pole wyszukiwania, oczekując sensownych wyników, cokolwiek tam nie umieszczą, nawet jeśli będzie to jakieś emoji, a co dopiero logo skonstruowane tak, by udawać nowy protokół internetowy. W każdym razie – coś z tym Mozilla będzie musiała zrobić.

© dobreprogramy