Mozilla: Canvas 3D w Firefoksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla, pomimo opóźnień, pracuje nad kolejnymi funkcjami swojego flagowego produktu - przeglądarki Mozilla Firefox.

Vladimir Vukicevic, lider projektu Canvas 3D, na swoim blogu zapowiedział współpracę fundacji z grupą Khronos, odpowiedzialną za rozwijanie API bibliotek OpenGL, na rzecz obsługi zaawansowanych grafik 3D z poziomu przeglądarki internetowej. Do renderowania grafik będzie wykorzystywany silnik JavaScript przeglądarki, który korzystał będzie z OpenGL. OpenGL został wybrany z uwagi na otwartość i powszechność tego standardu - jest dostępny w komputerach, w większości nowych urządzeń mobilnych czy w konsolach do gier, które ostatnio coraz częściej są wyposażane w przeglądarki internetowe.

Na rozwój takich rozwiązań niewątpliwie ma wpływ wyścig producentów przeglądarek, którzy co rusz optymalizują swoje rozwiązania pod kątem szybkości działania aplikacji JavaScript, uruchomionych spod przeglądarki.

W poprzednim tygodniu pisaliśmy o stronie, jaką uruchomiło Google w celu demonstracji możliwości, jaką dają elementy Canvas w przeglądarce Google Chrome (choć nie ma problemów z odtwarzaniem tych grafik spod innych przeglądarek z wyłączeniem Internet Explorera). Firefox - wedle zapewnień Christophera Blizzarda - będzie w pełni wspierał grafikę 3D w wersji 3.5 poprzez zainstalowanie odpowiedniego rozszerzenia, które ma wyjść zaraz po premierze nowej wersji przeglądarki, w kolejnych wersjach Firefoksa obsługa elementów 3D ma być natywna.

Przy okazji warto wspomnieć o grze Quake Live, której beta test znajduje się w serwisie Gamikaze, której producent firma Id Software postanowiła przenieść do przeglądarki. Obecnie gra instaluje się jako wtyczka dla przeglądarek Internet Explorer, Mozilla Firefox - dla systemu Windows, wersja na inne platformy ma być dostępna wkrótce.

© dobreprogramy