Mozilla Firefox w wersji 73 już jest. Sprawdzamy, co nowego

Strona główna Aktualności
Mozilla Firefox 73 jest już dostępna, fot. Pixabay
Mozilla Firefox 73 jest już dostępna, fot. Pixabay

O autorze

Jest już najświeższa wersja przeglądarki Mozilla Firefox 73. Firma Mozilla jeszcze nie zdążyła udostępnić najnowszej edycji przeglądarki w ramach mechanizmu automatycznej aktualizacji, ani dodała jej w sekcji do pobrania na swojej witrynie, ale można ściągnąć ją ręcznie.

Jeśli chodzi o zmiany, jedną z najbardziej pożądanych przez użytkowników, było wprowadzenie globalnego ustawienia powiększenia, które od tej pory będzie obowiązywało na wszystkich wczytywanych witrynach internetowych. Jest ona dostępna po wpisaniu komendy about: preferences w opcjach Języka i wyglądu. Ponadto odświeżono tryb wysokiego kontrastu, tak aby obejmował również obrazki ładowane w tle.

Oprócz tego w ustawieniach połączenia oprócz domyślnego DNS poprzez HTTPS jakim jest Cloudflare, możemy jako alternatywę wybrać NextDNS.

Mozilla dodała również powiadomienia związane z urządzeniami wirtualnej rzeczywistości. Jeśli dana witryna będzie wymagała do nich dostępu, zostaniemy o tym poinformowani, mogąc się na to zgodzić, bądź odrzucić żądanie.

Mozilla Firefox, według danych Statcounter, pozostaje z nieco niszowym, aczkolwiek stałym udziałem na rynku przeglądarek internetowych. Według danych NetMarketshare ze stycznia 2020, jest to 8,22% (przy 66,59% udziału Chrome'a oraz 6,47% Edge'a). Niedawno Microsoft chciał przekonać do Edge'a użytkowników Firefoksa, o czym pisaliśmy tutaj. Mozilla z kolei w ostatnim czasie zwolniła 70 pracowników, poszukując alternatywnych źródeł dochodów w postaci nowych produktów.

Firefoksa na Windowsa i macOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy
s