Mozilla Persona coraz bliżej dojrzałości, wyrasta na najlepszy system bezhasłowego logowania w Sieci

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla to dziś nie tylko Firefox, ale też cała gama technologii webowych, które oferowane są na wolnych licencjach każdemu producentowi przeglądarek, z nadzieją, że ich upowszechnienie uczyni Sieć lepszą. Czy jednak mają one szanse na upowszechnienie w sytuacji, gdy przynajmniej potencjalnie stanowią zagrożenie dla własnościowych technologii internetowych gigantów?

Taką potencjalnie wywrotową dla webowego ekosystemu technologią jest Persona – zdecentralizowany system uwierzytelniania dla stron internetowych, bazujący na protokole BrowserID i pod niektórymi względami przypominający rozwiązania takie jak Facebook Connect czy Google Sign-In. W przeciwieństwie jednak do własnościowych technologii Persona wykorzystuje jako identyfikatory użytkownika adresy e-mail, zapewnia znacznie wyższy poziom ochrony prywatności i w zamierzeniu w pełni integruje się z przeglądarką.

Do sfinalizowania Persony jeszcze trochę czasu zostało – wciąż trwają testy kolejnych wersji beta, ale zdecydowało się wykorzystać ją już kilka większych witryn (m.in. The Times), a także popularny system zarządzania treścią Drupal. Czy jest szansa na to, by dzięki Personie udało się wyeliminować z WWW hasła, zastępując je kryptograficznymi dowodami prawa do danego identyfikatora, przeprowadzanymi przez samą przeglądarkę? Oczywiście nie chodzi o zastąpienie haseł wszędzie tam, gdzie prywatność jest sprawą najwyższej wagi, ale przecież internauci korzystają też z wielu witryn, do których uzyskanie dostępu przez osobę postronną (która np. skorzystałaby z przeglądarki internauty) nie jest końcem świata.

Wydana właśnie wersja Beta 2 przynosi garść poprawek błędów z poprzedniego wydania, ale też jedną istotną nowość. Mechanizm Identity Bridging pozwala na logowanie do obsługujących Personę witryn za pomocą dowolnych (w założeniu) adresów. Na razie obsługuje on konta pocztowe Yahoo!. Jeśli chcecie sprawdzić, jak to działa, i macie konto w Yahoo!, możecie jednym kliknięciem zalogować się do serwisu zarządzania zadaniami 123done.org.

Sceptycy zauważą zapewne, że przecież równie dobrze można korzystać do takiego logowania się z Facebooka (a może nawet lepiej – mechanizm Facebook Connect obsługiwany jest dziś przez tysiące witryn w Sieci). Jednak nie każdy ma przecież konto na Facebooku (a chyba każdy ma skrzynkę pocztową), nie każdy też życzy sobie, by Facebook „wiedział”, z których witryn korzystamy. Persona jest tymczasem dziełem organizacji non-profit, której internauci mogą zaufać nie tylko ze względu na dobrą opinię Mozilli, ale też konkretne rozwiązania techniczne – to, co i komu chcemy udostępniać przez Personę pozostaje całkowicie w gestii użytkownika.

Sama Mozilla zachęca tymczasem operatorów serwerów pocztowych do zostania dostawcami tożsamości dla Persony, a webdeweloperów do wdrożenia jej na stronach WWW. Nie jest to trudne – jak stwierdził ostatnio Julius Schorzman, programista webowej aplikacji CRM DailyCred, wdrożenie Persony jest łatwiejsze niż wdrożenie Facebook Connect czy jakiejkolwiek implementacji Oauth jaką widzieliśmy. Jakość tego systemu uwierzytelniania chwali też Olan Skerett z Fundacji Eclipse, twierdząc, że Persona jest zdecydowanie lepsza od OpenID.

© dobreprogramy

Komentarze