r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Mozilla Persona pozwoli zalogować do witryn przez Gmaila (a Google niczego się nie dowie)

Strona główna AktualnościINTERNET

Opracowany przez Mozillę mechanizm Persona Identity Bridge staje się coraz bardziej uniwersalnym narzędziem poświadczania cyfrowej tożsamości w Sieci. Być może w czasach, gdy inni dostawcy usług tożsamości, tacy jak Facebook czy Google, robią co mogą, by zamienić je w narzędzia pozyskiwania jeszcze większej ilości informacji o użytkowniku, Persona stanie się jedyną usługą, która pozwalając na łatwe logowanie się do nieznanych wcześniej witryn, będzie jednocześnie chroniła naszą prywatność. Mozilla ogłosiła właśnie, że z Persony skorzystać mogą użytkownicy Gmaila, co znacząco powiększa liczbę internautów mających dostęp do tej usługi tożsamości.

Działanie Persony powinno stać się jasne dla każdego po obejrzeniu poniższego wideo: w skrócie można powiedzieć, że to zdecentralizowany system uwierzytelniania na bazie otwartego protokołu (BrowserID), który jako jedyny identyfikator użytkownika wykorzystuje jego adres e-mail, w pełni integruje się z przeglądarką, i co najważniejsze, niczego nie wyjawia dostawcy tożsamości.

Do tej pory Persona pozwalała na wykorzystanie jedynie adresów pocztowych od Yahoo!, w Polsce niezbyt popularnych. Kolejna wersja przynosi obsługę znacznie popularniejszego u nas Gmaila. Nie ma się jednak co obawiać, że ciekawskie Google dowie się w ten sposób, gdzie się logujemy. Dan Callahan z Mozilli wyjaśnia, że choć użytkownicy Gmaila mogą logować się do witryn obsługujących Personę, to Google nie może śledzić ich działań.

Liczba serwisów internetowych, obsługujących logowanie via Persona stale rośnie: z badań firmy LoginRadius wynika, że usługa Mozilli zdołała znaleźć się wśród 10 najpopularniejszych usług logowania w Sieci, ma obecnie większy udział w rynku niż usługi takich firm jak AOL, MySpace, Foursquare, Hyves, WordPress, LiveJournal, Mixi, MyOpenID, Orange, Verisign i Virgillio. To oczywiście wszystko płotki – jeszcze trochę czasu zajmie dorównanie takim gigantom jak Facebook, Google czy Twitter, ale perspektywy Persona ma bardzo dobre.

Instalacja tego systemu logowania we własnym serwisie nie jest bowiem trudna, a z obsługą kont pocztowych tak Yahoo! jak i Google'a potencjalna baza użytkowników Persony przekracza 700 mln. Jeśli w przyszłości uda się połączyć Mozilli usługę tę z kontami pocztowymi Microsoftu i Yandexa, logować się w ujednolicony, bezpieczny sposób do stron internetowych będzie mogło nawet miliard użytkowników – tyle, co dziś może korzystać z systemu logowania Facebooka.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.