reklama

Mozilla Persona pozwoli zalogować do witryn przez Gmaila (a Google niczego się nie dowie)

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Opracowany przez Mozillę mechanizm Persona Identity Bridge staje się coraz bardziej uniwersalnym narzędziem poświadczania cyfrowej tożsamości w Sieci. Być może w czasach, gdy inni dostawcy usług tożsamości, tacy jak Facebook czy Google, robią co mogą, by zamienić je w narzędzia pozyskiwania jeszcze większej ilości informacji o użytkowniku, Persona stanie się jedyną usługą, która pozwalając na łatwe logowanie się do nieznanych wcześniej witryn, będzie jednocześnie chroniła naszą prywatność. Mozilla ogłosiła właśnie, że z Persony skorzystać mogą użytkownicy Gmaila, co znacząco powiększa liczbę internautów mających dostęp do tej usługi tożsamości.

Działanie Persony powinno stać się jasne dla każdego po obejrzeniu poniższego wideo: w skrócie można powiedzieć, że to zdecentralizowany system uwierzytelniania na bazie otwartego protokołu (BrowserID), który jako jedyny identyfikator użytkownika wykorzystuje jego adres e-mail, w pełni integruje się z przeglądarką, i co najważniejsze, niczego nie wyjawia dostawcy tożsamości.

Do tej pory Persona pozwalała na wykorzystanie jedynie adresów pocztowych od Yahoo!, w Polsce niezbyt popularnych. Kolejna wersja przynosi obsługę znacznie popularniejszego u nas Gmaila. Nie ma się jednak co obawiać, że ciekawskie Google dowie się w ten sposób, gdzie się logujemy. Dan Callahan z Mozilli wyjaśnia, że choć użytkownicy Gmaila mogą logować się do witryn obsługujących Personę, to Google nie może śledzić ich działań.

Liczba serwisów internetowych, obsługujących logowanie via Persona stale rośnie: z badań firmy LoginRadius wynika, że usługa Mozilli zdołała znaleźć się wśród 10 najpopularniejszych usług logowania w Sieci, ma obecnie większy udział w rynku niż usługi takich firm jak AOL, MySpace, Foursquare, Hyves, WordPress, LiveJournal, Mixi, MyOpenID, Orange, Verisign i Virgillio. To oczywiście wszystko płotki – jeszcze trochę czasu zajmie dorównanie takim gigantom jak Facebook, Google czy Twitter, ale perspektywy Persona ma bardzo dobre.

Instalacja tego systemu logowania we własnym serwisie nie jest bowiem trudna, a z obsługą kont pocztowych tak Yahoo! jak i Google'a potencjalna baza użytkowników Persony przekracza 700 mln. Jeśli w przyszłości uda się połączyć Mozilli usługę tę z kontami pocztowymi Microsoftu i Yandexa, logować się w ujednolicony, bezpieczny sposób do stron internetowych będzie mogło nawet miliard użytkowników – tyle, co dziś może korzystać z systemu logowania Facebooka.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama