r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Mozilla chce usunąć w cień wersję Firefoksa

Strona główna Aktualności

W Bugzilli, bazie zgłoszeń o błędach i życzeń co do nowych funkcji w produktach Mozilli pojawił się interesujący wpis. Wygląda na to, że wkrótce przy okazji wydania nowego Firefoksa pojęcie „wersja” spadnie na drugi, a może nawet trzeci plan.

W związku z wdrożeniem nowego cyklu wydawniczego Firefoksa, przeglądarka Mozilli bardzo szybko zwiększa numer głównej wersji. Tylko w tym roku wydany został Firefox 4, 5 i 6, a mamy dopiero połowę sierpnia. Numeracja wersji rozwojowych sięgnęła już nawet liczby 8. W tym tempie łatwo o zamieszanie. Asa Dotzler, dyrektor w Mozilli odpowiedzialny za Firefoksa, zaproponował w związku z tym całkowite usunięcie numeru wersji z okienka O programie dostępnego w menu Pomoc. Jak pisze, zamiast numeru wersji użytkownicy powinni być wyłącznie informowani o tym, czy używają najnowszej wersji i kiedy ostatnio program sprawdzał dostępność aktualizacji. Zaawansowani użytkownicy nadal będą mogli sprawdzić konkretny numer wersji na stronie about:support.

Na propozycję usunięcia w cień wersji Firefoksa dość ostro zareagowała społeczność skupiona wokół przeglądarki, nazywając propozycję Dotzlera w komentarzach głupią i idiotyczną, która niczego nie poprawi, a wręcz przeciwnie — wprowadzi jeszcze większe zamieszanie i konfuzję użytkowników. Jak pisze jeden z uczestników dyskusji, nawet Chrome ma numer wersji w okienku O programie i jak widać zdaje to egzamin, nie powoduje zamieszania. Warto też zaznaczyć, że usunięcie numeru wersji nie spowoduje oczywiście, że serwisy technologiczne na całym świecie nie będą jej używać. W katalogach oprogramowania takich serwisów jak dobreprogramy nadal widniała będzie dokładna wersja Firefoksa. Jedynie po instalacji użytkownik będzie musiał zajrzeć nieco głębiej, by sprawdzić, jaką wersję właśnie zainstalował.

r   e   k   l   a   m   a

Czy ukrycie wersji pomoże czy zaszkodzi Firefoksowi? Trudno to oczywiście ocenić, ale takie posunięcie nie wydaje się odpowiadać na główny zarzut ze strony społeczności: że kolejne wersje przeglądarki — choć oznaczane kolejnymi „dużymi” numerami — wnoszą zaledwie kosmetyczne poprawki. Rezygnacja z chwalenia się coraz wyższymi numerami będzie jednak dobrą wymówką dla Mozilli przy odpieraniu tego typu argumentów.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.