Mozilla eksperymentuje z kartami w Firefoksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla wydała eksperymentalną wersję rozszerzenia do Firefoksa, które dodaje szereg opcji na pustej karcie wywoływanej poleceniem "Nowa karta" lub skrótem CTRL-T.

Idea jest prosta - zamiast prezentować użytkownikowi białą planszę, lepiej podsunąć kilka użytecznych opcji czy linków. Na podobny pomysł wpadł już Microsoft i wprowadził go w swojej przeglądarce Internet Explorer 8. Mozilla idzie jednak o krok dalej. Po zainstalownaniu rozszerzenia w Firefoksie na nowej karcie po prawej stronie pojawiają się miniaturki i linki do witryn, od których użytkownik najczęściej zaczyna pracę z przeglądarką. Witryny są jednak wybierane bardziej starannie - także w oparciu o częstotliwość wizyt i to, jak dużo czasu minęło od ostatniej wizyty. Użytkownik może także samodzielnie zmienić kolejność wyświetlanych witryn. Obok miniaturek, jeśli to możliwe, wyświetlane są również linki np. z kanału RSS tej witryny - przykładowo najnowsze aktualności.

Opisywane rozszerzenie to wciąż prototyp, funkcjonuje jedynie z najnowszymi nocnymi buildami Firefoksa 3.1 i raczej na pewno nie zostanie wbudowane domyślnie w tę wersję. Zainteresowanym przetestowaniem prototypu polecamy lekturę bloga Mozilla Labs, na którym znajdują się instrukcje instalacji oraz bardziej szczegółowy opis.

© dobreprogramy

Komentarze