Mozilla naprawi Internet Explorera

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla ma w planach kilka projektów, które mają uczynić z Internet Explorera nowoczesną przeglądarkę.

Pierwszym krokiem będzie opracowanie plugina dla IE wprowadzającego obsługę Canvas zaczerpniętą z Firefoksa. Canvas pozwala twórcom stron na programowe renderowanie interaktywnych bitmap, co umożliwia z kolei tworzenie zaawansowanych aplikacji webowych operujących na grafice. Został opracowany przez Apple i daje duże możliwości rendererowi z WebKita. Canvas ma duże szanse na stanie się częścią standardu HTML5. Obecnie jest wykorzystywany m.in. w Google Maps. Jednak ze względu na brak jego obsługi przez Internet Explorera Google musiało opracować ExCanvas, bibliotekę implementującą Canvas za pomocą VML, własnościowej technologii Microsoftu będącej odpowiednikiem SVG. Niestety działa to zbyt wolno. Dlatego też Mozilla pragnie opracować plugin ActiveX, który zaoferuje IE jej własną implementację Canvas.

Vladimir Vukićević z Mozilli ma już gotowy prototyp plugina. Bazuje on na kodzie Firefoksa i obsługuje dużą część specyfikacji Canvas. Zostało jednak jeszcze sporo do zrobienia. Vukićević narzeka na zabezpieczenia w IE, które sprawiają, że korzystanie z plugina jest uciążliwe. Użytkownik musi się bowiem przeklikać przez zezwolenia i ostrzeżenia w celu uruchomienia dodatku za każdym razem gdy ma być użyty.

Mozilla pracuje także nad projektem Screaming Monkey, który pozwoli na umieszczenie całego silnika JavaScript z Firefoksa w Internet Explorerze. Spekuluje się, że zarówno Canvas jak i Screaming Monkey mogłyby być dystrybuowane przez firmę Adobe razem z pluginem Flash. Adobe współpracuje bowiem blisko z Mozillą.

© dobreprogramy

Komentarze