reklama

Mozilla o dołączaniu IE do Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

O kolejnych obiekcjach Komisji Europejskiej względem Microsoftu pisaliśmy kilkukrotnie na łamach vortalu. Tym razem chodzi o przeglądarkę Internet Explorer, której dołączanie do systemu Windows jest według Komisji czynem nieuczciwej konkurencji. Nie musieliśmy długo czekać na reakcję Mozilli.

Mitchell Baker zajmująca stanowisko dyrektora wykonawczego Mozilla Foundation, zgadza się z wnioskiem Opery do KE dotyczącym szkodzenia konkurencji na rynku przeglądarek internetowych, innowacyjności i ograniczenia wyboru użytkowników. Wielu obserwatorów podziela poglądy Baker - sprawą zajął się dziesięć lat temu Departament Sprawiedliwości USA. Nigdy nie udowodniono winy Microsoftowi - firma zawsze zasłaniała się, że IE jest częścią Windows, dzięki czemu polityka odnośnie wyposażania kolejnych edycji Windows w IE pozostaje od dłuższego czasu bez zmian.

Sporo kontrowersji budzi także sposób, w jaki problem miałby zostać rozwiązany. Przedstawiciele Opery proponują dystrybucję alternatywnych przeglądarek za pośrednictwem mechanizmów aktualizacji, takich jak Windows Update. Pojawiła się także sugestia dołączania do systemu na starcie kilku przeglądarek. Jeszcze inny scenariusz zakłada sprzedaż specjalnej edycji systemu pozbawionej IE, na wzór Media Playera na podstawie decyzji UE z 2005 r.

Martwi pomijanie, zarówno przez konkurentów Microsoftu, jak i samej Komisji, sensu w tworzeniu osobnych edycji których - jak pokazuje praktyka - nikt nie kupuje. Prócz tego nikt nie zagwarantuje, że rok po ogłoszeniu decyzji nie pojawią się kolejne wnioski, dlaczego dana przeglądarka nie została dołączona lub nie jest domyślną przeglądarką. Może również wpłynąć na opóźnienie dostępności Windows 7 na terenie Unii Europejskiej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama