Mozilla o oknie wyboru przeglądarek

Strona główna Aktualności

O autorze

Jakiś czas temu informowaliśmy o propozycji Microsoftu, by zamiast kłopotliwego wycinania przeglądarki z systemu zaoferować użytkownikom po pierwszym jej uruchomieniu ekran wyboru, z poziomu którego wszystkie konkurencyjne przeglądarki można pobrać jednym kliknięciem. Taki scenariusz początkowo nie spodobał się Operze. Teraz do krytyki dołączyli twórcy Firefoksa.

Według Mitchell Baker z Mozilla Foundation nawet jeśli wszystko w ramach obecnie proponowanej ugody, zrealizowane zostanie w najbardziej pozytywny sposób, Internet Explorer będzie miał niepowtarzalną i wyjątkowo uprzywilejowaną pozycję po instalacji Windows. Z największą krytyką prezes fundacji spotkała się ikona IE, która pozostaje na pulpicie oraz pasku zadań. Nic nie wskazuje na to, że elementy te zmienią się wskutek decyzji użytkownika o innej domyślnej przeglądarce internetowej. Ponadto pomimo - jak przyznaje Mozilla - firma nie ma na celu blokowania poprawek do Internet Explorera poprzez mechanizm aktualizacji, chce mieć pewność, że przeglądarka Microsoftu nie będzie ustawiana domyślną.

Z kolei dla Harveya Andersona, głównego doradcy Mozilli, nie spodobało się wyświetlanie okna dialogowego z pytaniem o wybór domyślnej przeglądarki podczas uruchamiania Internet Explorera, kiedy nie jest on zdefiniowany jako domyślna przeglądarka. Jego zdaniem również inne aplikacje nie powinny mieć możliwości uruchamiania komponentów Internet Explorera - na przykład pakiet Microsoft Office. Jedynymi uruchamianymi w tej chwili komponentami powinny być komponenty przeglądarki zdefiniowanej przez użytkownika.

Co na to Microsoft? Kevin Kutz z Microsoftu odpowiada, że Komisja Europejska jest w trakcie przeglądania wniosków z 24 lipca, natomiast zdanie opinii publicznej jest ważną częścią tego procesu. Zaprasza także do konstruktywnej krytyki, chociaż nie zgadza się w pełni z zarzutami Mozilli. Ostatecznej decyzji w całej sprawie prawie spodziewać możemy się już we wrześniu.

© dobreprogramy

Komentarze