reklama

Mozilla otworzy sklep z aplikacjami webowymi?

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Mozilla opublikowała na swoim blogu wstępne założenia dotyczące zasad działania sklepu z aplikacjami internetowymi.

Zdaniem Mozilli deweloperzy wyrażają duże zainteresowania ideą modelu App Store, w którym mogliby udostępniać i sprzedawać stworzone przez siebie aplikacje. Mozilla uważa, że taki sklep powinien charakteryzować się pełną otwartością i nie może faworyzować żadnej konkretnej przeglądarki internetowej. Koncepcja Open Web App Store zakłada ponadto, że hostowane aplikacje będą bazować wyłącznie na uznanych standardach, takich jak HTML, CSS czy JavaScript. Takie ograniczenia mają sprawić, że udostępnione w sklepie aplikacje bez problemu uruchomimy nie tylko na komputerze, lecz również w telefonie, tablecie czy dowolnym innym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę internetową i dostęp do Sieci. Kolejną cechą platformy ma być wysoki poziom bezpieczeństwa, poufność przechowywanych danych oraz bezwzględny zakaz profilowania i śledzenia zachowań użytkowników. Równie ważne zdaniem Mozilli jest też zapewnienie dostępu do sklepu wszystkim użytkownikom i deweloperom - bez dzielenia ich na lepszych i gorszych.

Warto zauważyć, że za sprawą swojej otwartości i multiplaformowości sklep z aplikacjami webowymi byłby ciekawą alternatywą dla Android Market i Apple App Store, które są ograniczone do konkretnych typów urządzeń. Ponadto przejrzystość zasad działania Open Web App Store mogłaby przypaść do gustu deweloperom mającym dość ograniczeń nakładanych na nich przez właścicieli sklepów. Co ciekawe, uruchomienie własnego sklepu ogłosił już Google - jego Chrome Web Store pozwoli m.in. na płatne pobieranie do przeglądarki niektórych aplikacji, gier oraz prasy.

Nie jest jasne czy i ewentualnie kiedy Mozilla zdecyduje się zrealizować pomysł utworzenia Open Web App Store.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama