reklama

Mozilla planuje kolejne wersje Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydanie pierwszej wersji kandydującej przeglądarki Firefox 3.5 przysłoniło wszystkie inne wydarzenia związane z działalnością Mozilli. Tymczasem firma przedstawiła kolejne plany dotyczące wersji 3.6 o kodowej nazwie Namoroka i planowanej na rok 2010.

Pierwszą z nowości jest proces o nazwie Electrolysis. Jest to proces oddzielenia od siebie poszczególnych komponentów Firefoksa. Pierwsza faza obejmować będzie izolację systemu wtyczek, takich jak Adobe Flash Player, które są częstym powodem awarii przeglądarki. Kolejnym elementem jest oddzielenie procesów w kartach. Prototyp pierwszego z nich powinien pojawić się już pod koniec przyszłego miesiąca, zaś prototypu drugiego spodziewać możemy się pod koniec roku.

Prócz tego w planach znalazło się przygotowanie 64-bitowej wersji przeglądarki. Mozillę przekonało do tego nowe, w pełni 64-bitowe wydanie Apple Snow Leopard, w którym wszystkie aplikacje dostępne są także w wersji dla tej platformy, między innymi Safari. Również większość dodatków napisanych z myślą o systemach x86 powinno działać także na 64-bitowej odmianie przeglądarki. Wyjątkiem są dodatki zawierające binarne komponenty, skompilowane dla tej platformy. Firma nie planuje przy tym wydawania 64-bitowej wersji Firefoksa dla Windows.

Przy okazji informacji o planach na przyszłość, Mike Beltzner z Mozilla Foundation pochwalił się statystykami liczby użytkowników. Według badań fundacji, z Firefoksa korzysta około 300 milionów użytkowników na całym świecie, Jeszcze rok temu, liczbę użytkowników szacowano na 175 milionów. Zgodnie ze statystykami Net Applications, przeglądarka posiada udział 22,5%. Jednocześnie Beltzner pochwalił kraje, jak Polska i Indonezja, w których udział Firefoksa wynosi niespełna 50%.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama