Mozilla pokazuje pierwszy tablet z Firefox OS-em, wkrótce nowe urządzenia

Strona główna Aktualności

O autorze

Do dziś nie jest łatwo ocenić, w jakim stopniu udało się Mozilli zrealizować cele wyznaczone Firefox OS-owi. Z jednej strony ta hybryda Linuksa, Androida i silnika Gecko, zdolna uruchamiać jedynie aplikacje napisane w HTML5, w wielu aspektach ustępuje bardziej dojrzałym mobilnym systemom operacyjnym, z drugiej trzeba pamiętać, że odniosła wyraźny sukces na rynkach Ameryki Południowej, gdzie przede wszystkim była kierowana. Wielu komentatorów jest zresztą przekonanych, że niedostatki Firefox OS-a to przede wszystkim niedostatki taniego sprzętu, na którym on zadebiutował. O tym, czy tak jest, niebawem powinniśmy się przekonać sami, gdyż Mozilla już przygotowała pierwsze tablety ze swoim systemem, których specyfikacja techniczna jest daleko lepsza, niż telefonów.

Program deweloperski dla tabletów z Firefox OS-em to wciąż bardzo młoda inicjatywa – Mozilla ogłosiła ją oficjalnie dopiero podczas tegorocznego CES. Wkrótce po obwieszczeniu ujawnieni zostali pierwsi hardware'owi partnerzy: Foxconn Electronics i Via Technologies. Sercem przygotowywanego tabletu, jak donosił wówczas Digitimes, miały być produkowane przez Via układy SoC z rdzeniami ARM, a samo urządzenie przeznaczone przede wszystkim na rynki Chin i Indii.

W kolejnych dniach, za sprawą dyrektora Firefox OS-a w Mozilli, Asy Dotzlera, otrzymywaliśmy coraz więcej informacji o urządzeniu przygotowywanym dla Mozilli. Pisał on, że pierwsza partia tabletów od Foxconna już jest gotowa – to sprzęt z 10,1-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1280x800 pikseli, z 2 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci masowej Flash oraz układem Wi-Fi b/g/n.

Ostatecznie Mozilla ujawniła kompletną specyfikację techniczną swojego wzorcowego tabletu. W środku znajdziemy układ SoC Via A31, z czterema rdzeniami Cortex A7, taktowanymi 1 GHz i GPU PowerVR SGX544MP2. Tablet, co rzadko spotykane wśród urządzeń tej klasy, ma wbudowany GPS i moduł łączności Bluetooth. Zamontowano w nim też akcelerometr, dwie kamery 2 Mpix/5 Mpix, złącze kart pamięci microSD, port microUSB i gniazdo słuchawek. Całość zasilana jest akumulatorem o pojemności 7000 mAh.

Choć w samym Foxconnie tablet opracowywany był pod nazwą kodową Flatfish, to sprzedawany będzie pod marką InFocus, jako „New Tab F1” (wydaje się, że Flatfish brzmi o wiele lepiej). Ceny nie ujawniono, ale inne tablety InFocus o zbliżonych parametrach sprzedawane są w cenie około 100 dolarów.

Na tym tablecie nie kończy się lista nowych urządzeń z systemem Mozilli. Wiadomo już, że Panasonic zamierza wydać całą linię „inteligentnych” telewizorów, kontrolowanych przez Firefox OS-a, zaś ZTE przygotowuje nowe, dwurdzeniowe modele telefonów. VIA dodała zaś już obsługę tego systemu do swojego komputerka APC Paper i deweloperskiej płytki APC Rock, zapowiada też w przyszłości dalsze rozszerzanie gamy urządzeń kompatybilnych z systemem Mozilli.

© dobreprogramy

Komentarze