Mozilla przyznaje się do błędu z EULA

Strona główna Aktualności

O autorze

Plany Fundacji Mozilla dotyczące najnowszej wersji przeglądarki internetowej Firefox w nadchodzącym wydaniu dystrybucji Ubuntu zostały skrytykowane przez zwolenników wolnego oprogramowania. Frustrację u nich wszystkich wywołała licencja użytkownika końcowego (EULA) dodawana do aplikacji. Poziom niezadowolenia użytkowników okazał się tak wysoki, że Mozilla przyznała się do błędu i zapowiedziała zmiany w treści postanowień licencyjnych.

Na łamach oficjalnego blogu pojawił się wpis Mitchell Baker, prezes Fundacji Mozilla, w którym przyznaje, że dołączenie licencji EULA do linuksowego wydania Firefoksa jest błędem. Zapowiedziała ona również, iż kolejna edycja przeglądarki posiadać ma poprawioną treść postanowień licencyjnych. Standardowo kod Firefoksa opatrzony powinien być licencją FLOSS (free/libre open-source software) i w oparciu o nią Mozilla stworzyła własną licencję, która przez pomyłkę nie trafiła do przeglądarki. Zamiast niej użytkownicy dostali EULA.

Przypomnijmy, że sprawa zaczęła się tydzień temu, kiedy zaczęły pojawiać się skargi na postanowienia licencyjne najnowszej wersji Firefoksa. Jedną z osób, którym ta idea się stanowczo nie spodobała był Mark Shuttleworth, dyrektor firmy Canonical, sponsorującej dystrybucję Ubuntu. Stwierdził on, iż Mozilla owszem ma prawo do ochrony m.in. swoich znaków handlowych, ale z repozytoriów sponsorowanego przez niego systemu zniknie Firefox. Podobnie jak w przypadku Debiania zastąpiony on miałby być "liskiem" samodzielnie skompilowanym i dostępnym pod inną nazwą. W przypadku Debiana Firefox nosi nazwę Iceweasel.

© dobreprogramy