Mozilla ujawnia plany wobec Firefoksa 3.6 i 4.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla pokazała propozycje zmian dla kolejnych wersji swojej przeglądarki Firefox. W wypadku edycji oznaczonej numerem 3.6 oznaczać to będzie nowe funkcje dla użytkowników. Firefox 4.0 natomiast cechować ma się znacznie odświeżonym layoutem.

Proponowane zmiany dla wersji 3.6 przeglądarki pojawiły się w poradniku dla programistów Mozilii. Najważniejszą propozycją ma być chowane górne menu aplikacji. Mozilla chce stworzyć i dopracować tą funkcję przed premierą Firefoksa 4.0, a także dać czas twórcom plug-inów i add-onów na wprowadzenie stosownych zmian do swoich projektów.

Inną ciekawą propozycją jest umożliwienie wysyłania sygnałów dźwiękowych w odpowiedzi na określoną akcję (np. nadejście wiadomości e-mail). Ponadto przeglądarka będzie mogła zapamiętywać nie tylko współrzędne użytkownika, ale także dane adresowe. Umożliwi to jeszcze lepszą współpracę z autoryzowanymi stronami pokazującymi najbliższe użytkownikowi punkty usługowe, sklepy etc.

Twórcy przeglądarki ujawnili także na stronie MozillaWiki pierwsze projekty związane z Firefoksem 4.0. Na razie deweloperzy skupiają się głównie na zmianach interfejsu. Najważniejszą nowością jest brak widocznego cały czas górnego menu. Idąc za ciosem twórcy testują różne ustawienia kart. W grę wchodzi pozostawienie ich pod polem adresu lub przeniesienie wyżej na miejsce, gdzie obecnie znajduje się menu. Prócz tego Mozilla zaprezentowała nowy uniwersalny przycisk zastępujący obecne "przejdź do strony", "zatrzymaj" oraz "odśwież". Ma on być umieszczony po lewej stronie okna adresu witryny i zmieniać swoje przeznaczenie w zależności od tego czy wpisywany jest nowy adres, jest ona w trakcie ładowania bądź jest już wczytana. Przycisk ten będzie też analogicznie zmieniał kolor na zielony, czerwony bądź niebieski w zależności od proponowanej akcji. Ponadto pasek postępu ładowania strony internetowej ma być umieszczony pod oknem adresu witryny i zmieni on obecny granatowy kolor na zielony.

© dobreprogramy