Mozilla uruchamia program wspierania twórców rozszerzeń

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla ogłosiła, że uruchamia pilotażowy program mający ułatwić użytkownikom przelewanie dobrowolnych kwot dla wspierania rozwoju ich ulubionych rozszerzeń Firefoksa.

Większość dodatków, nawet tych skomplikowanych, które przerodziły się w zaawansowane aplikacje jest tworzona przez programistów za darmo. Do tej pory jeśli programista chciał poprosić o finansowe wsparcie swojego projektu to musiał założyć odrębną stronę i samodzielnie obsługiwać system płatności.

Proponowany przez Mozillę system finansowego wspierania będzie zintegrowany z oficjalną stroną pobierania rozszerzeń. Twórcom dodatków zostanie dostarczony szereg narzędzi do zarządzania płatnościami. Każdy programista będzie miał swoją stronę "O mnie", na której będzie mógł wyjaśnić dlaczego zasługuje lub potrzebuje wsparcia użytkowników w formie dotacji.

Płatności obsłuży PayPal, a dla każdego swojego rozszerzenia programista będzie mógł samodzielnie stworzyć PayPal ID. W pilotażowym programie jedyną używaną walutą będzie dolar amerykański, ale w przyszłości, jeśli program się rozwinie, mają zostać włączone wszystkie obsługiwane przez PayPal waluty.

Nowy program może być sposobem na zatrzymanie programistów tworzących rozszerzenia po tym, jak na rynku pojawił się Chrome, który także może być rozszerzany przez tworzenie dodatków. Na pewno takie działania Mozilli wzbudzą wśród programistów pozytywne reakcje i jeszcze bardziej pobudzą ich do poświęcania czasu rozwojowi Firefoksa. Sukces programu zależy też w dużej mierze od użytkowników popularnej przeglądarki - czy zaczną bardziej wspierać twórców swoich ulubionych dodatków.

© dobreprogramy