Mozilla wymyśla internetowe płatności na nowo: mozPay() zmieni e-biznes?

Strona główna Aktualności

O autorze

Handlujący w Internecie – czy to sprzedawcy, czy kupujący – skazani są w praktyce na korzystanie z infrastruktury firm trzecich. Gdy klient trafi już do internetowego sklepu, niewiele ma do powiedzenia w kwestii sposobu zapłaty, często też zmuszony jest do udostępniania w systemach transakcyjnych swoich wrażliwych danych (np. numeru karty kredytowej). Z kolei sprzedawcy też nie mają łatwo – problemy z konfiguracją i integracją systemu płatności czy uzyskanie zgodności z przepisami prawa często przerasta możliwości mniejszych sklepów. W Sieci nie od dziś pojawiają się rozwiązania mające ułatwić e-płatności (poczynając od PayPala, a kończąc na Bitcoinie), ale i one nie integrują się za dobrze z istniejącymi technologiami webowymi. Teraz do gry wejść chce Mozilla, która zaprezentowała swój pomysł na internetowe płatności, odmienny od wszystkiego co dotąd pokazano.

Najnowsze wydanie „systemu operacyjnego” Firefox OS przynieść ma nowy interfejs programowania JavaScriptu o nazwie navigator.mozPay(). Wywołanie go przez aplikację webową wyświetlić ma na urządzeniu bezpieczne okienko z prostym interfejsem użytkownika, pozwalającym na uwierzytelnienie, a następnie wybranie metody płatności – np. obciążeniu rachunku u operatora telekomunikacyjnego czy karty kredytowej. Po ukończeniu procesu płatności, transakcja zostaje zatwierdzona.

mozPay() niczego nie zakłada z góry. Nie jest powiedziane nigdzie, jakiego rodzaju produkt zostaje sprzedany, nie jest nigdzie odgórnie ustalona metoda płatności. Interfejs pozostawia wybór metody użytkownikowi, u którego rozpoczyna się i kończy cała operacja – to klient generuje token (w formacie JSON), zawierający szczegóły transakcji, który zostaje przekazany do aplikacji. Tworzący sklep programista udziela jedynie zgody na każdego operatora płatności, z którego sklep chciałby korzystać i pozyskuje jego klucz do podpisywania transakcji.

To oczywiście wciąż tylko eksperyment, ale Mozilla już zaczyna jego publiczne testy w swoim sklepie Firefox Marketplace, gdzie można wygenerować niezbędne klucze, a następnie próbować płatności z poziomu Firefox OS-a (czy też jego emulatora). Producent Firefoksa zachęca też programistów, by spróbowali wykorzystać mozPay() do opłacania dostępu do treści premium, np. w grach webowych.

Aby ułatwić implementację w aplikacjach, przygotowano już biblioteki dla Pythona i Node.js, w przyszłości pojawić się mają biblioteki dla kolejnych języków. Pojawić się ma też możliwość realizowania płatności w aplikacjach bez konieczności hostowania systemu na własnym serwerze – będzie można wykorzystać infrastrukturę Mozilli.

Jeśli metoda ta się upowszechni (a jest na to spora szansa przynajmniej na kilku rynkach, jako że mozPay() będzie domyślnie wbudowany w firefoksowe smartfony), to możemy wreszcie doczekać się rozwiązania problemu płacenia za treści w Sieci: metoda Mozilli idealnie się nadaje do mikropłatności i pozwala uwolnić się od wielkich operatorów, takich jak Visa czy MasterCard. Nie wiadomo oczywiście, czy inni producenci przeglądarek sięgną po to rozwiązanie – Mozilla chce oczywiście je zgłosić do standaryzacji do W3C, ale np. Google ma już swój podobny system (google.payments.inapp.buy) i niekoniecznie musi zaakceptować pomysł konkurenta, nad którym nie sprawowałoby żadnej kontroli.

Rozwijający ten projekt Kumar McMillan wspomina, że przy wszystkich mechanizmach płatności największym problemem pozostaje możliwość oszustwa, i dlatego Mozilla przygląda się dwóm obecnie najciekawszym sposobom ich wyeliminowania – kryptowalucie Bitcoin i zdecentralizowanemu protokołowi webowych płatności PaySwarm. Co z tych pomysłów przeniknie do mozPay() dopiero się okaże, nam by to zobaczyć w praktyce pozostaje czekać na pierwsze telefony z Firefox OS-em.

© dobreprogramy

Komentarze