reklama

Mozilla zaimplementuje WebRTC w Rainbow

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

W Mozilla Labs od ponad roku trwają prace nad dodatkiem do Firefoksa, który umożliwi komunikację głosowa i wideo w przeglądarce. Jak można przeczytać na blogu Mozilla Labs Rainbow — bo tak nazwane zostało rozszerzenie — będzie wykorzystywać opracowany przez Google otwartoźródłowy framework WebRTC.

Założeniem Rainbow jest umożliwienie użytkownikom Firefoksa na wielu platformach komunikacji w czasie rzeczywistym. Dodatek umożliwia transmisję mediów po WebSockets — dwukierunkowym systemie komunikacji klient-serwer, który nie jest obciążony opóźnieniami związanymi z narzutem komunikacji po HTTP. Projekt firmy Google zainteresował Mozillę, gdyż dostarcza niskopoziomowe API wymagane do integracji komunikacji w czasie rzeczywistym z przeglądarką. Mozilla będzie współpracować z twórcami WebRTC nad API w języku JavaScript, które umożliwi budowę webowych aplikacji korzystających z efektywnej komunikacji w czasie rzeczywistym. Zespół pracujący nad Rainbow stara się wprowadzić WebRTC jak najszybciej, jednak nie deklaruje póki co żadnej konkretnej daty finalnego wydania.

WebRTC będzie częścią rozszerzenia Rainbow, a w przyszłości przeglądarki Firefox. Mozilla pracuje również z W3C i IETF nad opracowaniem standardów dotyczących komunikacji w czasie rzeczywistym. Warto zaznaczyć, że Google pracuje już nad wprowadzeniem WebRTC do Chrome. Połączenie sił Google i Mozilli z pewnością przysporzy popularności frameworkowi, gdyż Firefoksa i Chrome używa prawie połowa internautów.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama