reklama

Mozilla zmniejszy zasobożerność Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Jedną z wad przeglądarki Firefox jest duże zapotrzebowanie na pamięć operacyjną. Choć przy wersji 4 podjęto wysiłki aby temu zaradzić, a w wersji 5 są one kontynuowane, problem nadal istnieje i nie wydaje się prosty do rozwiązania. W związku z tym powołano grupę, która ma zmniejszyć ilość zużywanego przez Firefoksa RAMu.

Przedsięwzięcie otrzymało nazwę MemShrink. W jego ramach część programistów ma zostać skierowana do zajęcia się problemem pamięci. Mają oni spojrzeć na zagadnienie całościowo, przestudiować wykryte błędy oraz przeprowadzić burze mózgów mające zanalizować możliwe sposoby rozwiązania problemu. Zadaniem grupy jest nie tylko odnajdywanie wycieków pamięci - to było robione od dawna, chodzi o ogólne polepszenie zarządzania pamięcią. Problem jest o tyle złożony, że nie wynika tylko z błędnych rozwiązań, jakie zastosowali twórcy Firefoksa ale także z często nieoptymalnie napisanych stron, w tym kodu JavaScript. W ramach MemShrink programiści Firefoksa będą się więc musieli także zastanowić, jak poradzić sobie z błędami webmasterów.

Optymalizacja przeglądarki nie będzie łatwym zadaniem, jej efekty zapewne będą stawać się widoczne stopniowo w kolejnych wydaniach Firefoksa. Wysiłek Mozilli na pewno przyczyni się do zahamowania pojawiających się tendencji spadkowych w popularności przeglądarki.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić