Optymalizacja Windows 10 Czyli co robię po instalacji systemu :)

Instalację systemu przeprowadzam na aktualnym obrazie ISO które możecie znaleść na stronie iso są już tam gotowe modyfikacje windows również :) Które po prostu działają lepiej i sporo roboty mamy już z głowy po instalacji systemu :) Ja osobiscie takie modyfikacje przerabiam przez odpowiednie programy typu Winreducer Wintoolkit winreducer
wintoolkit
Po co to robię po to aby skonfigurować windows pod własne potrzeby :)

ISO najlepiej nagrać na pendrive przez program rufus.
rufus

Zaleta jest tego taka że system po prostu szybciej się instaluję dodatkowo jak mamy komputer który wspiera UEFI można system zainstalować wtedy w takim trybie i bedzie szybszy rozruch systemu szczególnie jak w UEFI ustawi sie opcję Fast Boot jak i Quick Memory test wtedy system startuje jeszcze szybciej :) wystarczy w rufus wybrać tablice partycji GPT i sformatować na FAT 32 i UEFI powinno wykryć wtedy system bez problemu i zainstalować go w takim trybie :)
Zaraz po instalacji systemu jak mamy ekran tak zwany OOBE czyli tam gdzie wpisujemy nazwe PC uzytkownika itd. Poźniej wybiera się różne opcje dotyczące prywatnosci synchronizacji i innych dupereli które moim zdanien najlepiej wyłączyć system wtedy działa po prostu lepiej.

Później warto wziąść się za windows update i pobrać brakujące aktualizacje :)
Dalej oczywiscie trzeba zainstalować sterowniki najlepiej oczywiście pobrać je ze strony producenta najnowsze :) a jak jest np problem znaleść jakieś sterowniki zawsze moża posłużyć się programem driverpack jak np serwery z oficjalnych stron nie odpowiadają :)
Czasami korzystam też ze stronki driver :)

Następnie biorę się za wyłączanie usług systemowych które moim zdaniem są po prostu zbedne i tylko nie potrzebnie wydłużają czas startu systemu i go nadmiernie obciążają w najmniej spodziewanych momentach.

Klikamy prawym na Ikonę Ten Komputer podmenu zarządzaj (ikona mój komputer nie może być skrótem jeżeli jest skrótem wchodzimy w mój komputer po prawej mamy szybki dostep i tam możemy kliknąć na ikonę Mój Komputer :) Polecenia w Run sb daruję :) Kto wie ten zna :)

Nastepie w zarządzaj jest zakładka Usługi i Aplikacje Usługi jakich polecam się pozbyć to :

->Windows Search ponieważ indeksowanie w windows strasznie obciąza HDD :) Jak ktoś potrzebuje wyszukiwania może to załatwić programem Classic Shell classicshel
Wtedy bedzie wyszukiwarka w starcie . Classic Shell daje dodatkowo lepiej konfigurowalny start który można dostosować sb do własnych preferencji.
-> Wszystkie usługi związanie z raportowaniem błędów i diagnostyką Które są zbedne z tego wzgledu ponieważ nie spotkałem się z tym aby windows sam rozwiązał mi jakikolwiek problem. Te usługi tylko nie potrzebnie wysyłają dane do microsftu i czasami bywa że obciązają CPU dość istotnie co jest bardzo dziwne.
-> Asystent zgodności programów który z regóły powoduje czasami problemy jak jakiś program nie ma zgodności warto samemu sprawdzić różne tryby zgodnosci z różnymi windows :)
-> Usługi Kopi Zapasowej/kopiowanie woluminów w tle Które również powodują straszne zamulanie CPU HDD przez czeste zapisiywanie jakiś tam danych. Lepiej korzystać z rozwiązań innych firm jak chce się używać kopie np AOMEI Recovery. Dlaczego ? ponieważ usługa całej tej kopii windows działa naprawde słabe i czesto po przywróceniu systemu po np jakiś tam problemach jest tak że tych problemów jest jeszcze wiecej bo np cześć plików nie przywróciła się w pełni tak jak powinna itp.
-> Optymalizowanie dysków Defragmentator windowsowy jest słaby powolny przestarzały mało skuteczny. Lepiej jest korzystać z defragler dodatkowo zdarzyć się może że harmnogram windowsa czesto odpali tego defragmentatora dlatego warto też przejść do tego harmonogramu i powyłączać różne polecenia ze związanymi z tymi usługami zadania.
-> Centrum Zabezpieczeń - nie widze przydatności tej usługi w windows wyświetla tylko głupkowate powiadomienia które nic nie wnoszą. Ta usługa jest strasznie wymagająca start systemu jest znacznie szybszy po jej całkowitym wyłączeniu.

Dalej polecam użyć skrypt który jest na winclub.pl
skrypt
Co robi ten skrypt ? Jest tam wszystko ładnie opisane Polecam skorzystać z metody 4. Zawansowanej która blokuje w pliku hosts różne dane które wysyła MS przez usługi diagnostyki blokuje aby te usługi się nie włączały bo różnie to z tym bywa z czasem windows lubi robić nam niespodzianki :) A co najważniejsze wyłącza nam WINDOWS DEFENDERA do którego domyślnie praw w windows 10 nie mamy aby całkowicie go wyłączyć na stałe.

Teraz jedna z istotniejszych rzeczy w windows czyli używać takie programy które nie są jakieś zbytnio wymagające i tutaj wstępnie mogę podać wam liste moich polubionych softów na DP :) Dlaczego warto przetestować ? :) Testowałem te programy bardzo dokładnie sprawują się u mnie świetnie i podkreślam nie tylko u mnie ponieważ zajmuję się serwisowaniem komputerów nie jednego znajomego. :) Nikt nie narzeka od lat lecz trzeba po prostu zmienić niektóre małe przyzwyczajenia :)

Softy

Kryteria jakimi się głównie kieruję przy wyborze programów są takie aby nie miały topornych wymagań nie mieliły tak HDD jak i cpu szczególnie w tle i wtedy jak tego nie chcemy :)

Rozumiem że każdy ma swoje zdanie i wiele osób może uważać te zmiany za bardzo kontrowersyjne ale poradnik głównie napisałem dla tych ludzi którzy po prostu mnie o to prosili :) Z checią odpowiem na różnie pytania na FB Oscar Mrbeckham
https://www.facebook.com/MrBeckham66