Programy informatyka! Czyli niezbędne programy po formacie kompa

Wstęp warto pominąć i przejść do wartościowszej części bloga 

Jeśli jesteś osobą słabą psychicznie lub masz problemy z nerwicą nie czytaj dalej. Nie biorę odpowiedzialności za powstałe szkody wynikające z niewłaściwego zrozumienia mojego wpisu ;) Ostatnio stanąłem przed przed wielką zmianą a mianowicie przesiadka na najnowszą wersje systemu ze stajni MS. Wstrzymywałem się ile mogłem pozostając wierny tylko jednej, jedynej prawowitej siódemce. Jak to mówią trzeba iść z duchem czasu więc i ja skusiłem się na update. Niestety przez pomyłkę walnąłem go w UEFI co mi osobiści nie pasowałem i musiałem przeinstalowywać :( Start systemu z włączonym "Fast Boot" w biosie był bardzo szybki. Po zmianie na MBR faktycznie widać małą różnicę, lecz nie jest ona jakoś bardzo odczuwalna. Tak więc po pobraniu najnowszej wersji systemu, koniecznie trzeba go dobrze skonfigurować i zainstalować programy bez których ja nie wyobrażam sobie normalnej pracy. Oto moja lista:

Programy świadomego użytkownika!

I. Snappy Driver - link

Oczywiście zawsze jest lepiej samemu pobrać najnowszy sterownik ze strony producenta i samemu przeklikać co gdzie i jak ma być zainstalowane. Niestety taki sposób jest dość pracochłonny kiedy pomnożyć to przez x komputerów różnych specyfikacji. To chyba jedyny dobrze działający program do wyszukania i pobrania odpowiednich dla nas wersji sterowników. Posiada wersję portable, dzięki czemu nie musimy zaśmiecać systemu. Dodatkowo dodam że w ciągu jego używania nie spotkałem się z żadnymi problemami a sam program działa wyśmienicie nie instalując niechcianego softu. Moim zdaniem warto się zainteresować. Strona producenta link.

II. CCleaner + CCEnhancer - link - link -

Program must have każdego świadomego użytkownika komputera. Z dodatkowym rozszerzeniem jego skuteczność jest jeszcze większa. Wszyscy go znają i używają, lecz jeśli znajdzie się ktoś niezaznajomiony warto zapoznać się z recenzją jednego z użytkowników tego forum.

III. AdwCleaner - link -

Kolejny program, który moim zdaniem powinien znaleźć się na naszym sprzęcie. Skanuje nasz komputer w poszukiwaniu potencjalnie niechcianego oprogramowania. Warto posiadać i co jakiś czas uruchamiać. 

IV. AutoRuns - link -

Jedyne słuszne narzędzie do przejęcia kontroli na automatycznym uruchomieniem programów i usług wraz ze startem systemu. Program zalecany nieco bardziej doświadczonym użytkownikom ale początkujący po przeczytaniu jakiegoś poradnika też powinni sobie poradzić. Znacząco przyśpiesza uruchamianie windowsa. Korzystam od wielu lat i nigdy nie miałem problemów. Waży 3,62 MB po rozpakowaniu i nie wymaga instalacji.

V. 7-zip - link

Krążą legendy, że ktoś kiedyś zakupił licencję hehe. Polecam świetną alternatywę dla winrara a mianowicie 7-zip. Obsługuje pliki .rar oraz paręnaście innych i jest zupełnie darmowy. Mały lekki i działa. Czego chcieć więcej?

VI. f.lux - link -

Pracujesz, grasz, czytasz newsy do późna? Zadbaj o swój wzrok! Niesamowity program, który sam automatycznie dostosuje jasność ekranu do pory dnia. Tak steruje temperaturą barw, że oczy się mniej męczą. Wspaniały, mały programik polecam wszystkim!

VII. Macro Recorder - link

Dzięki temu programowi możemy zaoszczędzić cenne sekundy. Pozwala on zautomatyzować nasze czynności tworząc odpowiednie makra. Najbardziej przydatna funkcja to blokada.exe. Po wybraniu tego makra, przeciągamy je na pasek zadań. Po kliknięciu w robocika nastąpi zablokowanie ekranu. A to sam plik bez konieczności instalacji programu ;)

VIII. Disconnect - link

Na tej pozycji nie znalazł się program. Znajdzie się tutaj rozszerzenie. Ale za to jakie rozszerzenie! Proste w swej prostocie bez miliona przełączników i godzin konfiguracji. Instalujesz i działa. Sprawdźcie i się przekonajcie. Polecam stosować z Nano Adblocker link do poradnika konfiguracji.

IX. Opera - link

Trochę myślałem czy powinienem uwzględnić tą przeglądarkę w spisie. Sentymenty wygrały. Kiedyś to była najlepsza przeglądarka na rynku, kurła kiedyś to było. Niestety to co teraz się z nią dzieje jest ... Polecam pobrać jedną z starszych wersji, koniecznie portable. 

X. TrueCrypt - link -

Hmm najbardziej kontrowersyjny program szyfrujący ostatnich lat. Wokół niego powstało tyle teorii spiskowych, że można by książkę napisać ;) Jak wiadomo zdania są podzielone odnośnie bezpieczeństwa. Ja osobiści korzystałem, korzystam i będę korzystał. 

Zakończenie

Jeśli dotarłeś do tego momentu to jesteś jednym z nielicznych śmiałków mających tyle odwagi by przeczytać te moje wypociny. Z góry przepraszam za wszelkie błędy wynikające tylko i wyłącznie z mojej głupoty. Jeśli się z czym nie zgadzasz, podaj dobre argumenty w komentarzu! Grafika wykorzystana pochodzi z tego portalu www.dobrepogramy.pl lub posiada informację odnośnie pochodzenia. 

PS Macie lepsze rozwiązania? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!