Mundial w Internecie

Strona główna Aktualności

O autorze

W związku z odbywającymi się Mistrzostwami Świata w piłce nożnej, firma Internet Security Systems (ISS) przeprowadziła badanie serwisów internetowych o tematyce sportowej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich liczba wzrosła o 17 procent.

Badanie zostało przeprowadzone przez ISS w ramach regularnie prowadzonych przez firmę usług filtrowania zawartości stron WWW. Według analityków ISS na znaczący wzrost serwisów WWW o tematyce sportowej wpłynęły także inne wydarzenia sportowe np. Tour de France. Na podstawie wyników badań ISS przygotował ranking 5 krajów utrzymujących największą liczbę sportowych stron WWW. Są to: USA - 52 proc., Brazylia - 8,9 proc., Niemcy - 8,9 proc., Wielka Brytania - 6,3 proc. i Kanada - 3,6 proc.

Wśród 5,5 miliardów stron WWW dostępnych dziś w sieci, zwiększenie się liczby serwisów dedykowanych dla świata sportu o 17 proc. jest fenomenalnym wzrostem - powiedział James Rendell, specjalista ds. technologii w ISS. W dobie szybkiego rozwoju szerokopasmowego dostępu do internetu może to oznaczać, że Internet odciągnie widzów od telewizorów i przeniesie ich przed ekrany monitorów komputerowych.

Równocześnie ISS ostrzega użytkowników internetu przed atakami typu phishing wykorzystującymi zainteresowanie odbywającym się mundialem. Przykładem może być niedawny e-mail informujący odbiorców, że wygrali bilety na mundial. W ten sposób zorganizowane grupy przestępców internetowych nakłaniają użytkowników internetu do odwiedzenia specjalnie zaprojektowanych i spreparowanych stron WWW, które są następnie wykorzystywane do zainfekowania komputerów ofiar wirusami komputerowymi lub programami szpiegującymi. Pozwala to przestępcom kontrolować systemy lub uzyskać dostęp do poufnych informacji takich, jak: loginy, hasła, numery kart kredytowych.

Aby uchronić się przed tymi rodzajami ataków ISS zaleca użytkownikom komputerów zainstalowanie najnowszych aktualizacji oprogramowania i wszystkich dostępnych łatek programowych oraz nie otwieranie podejrzanych załączników z e-maili.

© dobreprogramy
s