MuseScore 2.0 – piękne nuty na wyciągnięcie ręki

MuseScore 2.0 – piękne nuty na wyciągnięcie ręki

MuseScore 2.0 – piękne nuty na wyciągnięcie ręki
25.03.2015 14:31, aktualizacja: 25.03.2015 14:43

MuseScore to jeden z najlepszych programów do zapisywania i przeglądania nut – zarówno dla jednego instrumentu, jak i całych partytur dla orkiestry. Na jego korzyść działają nie tylko bogate możliwości i bardzo ładne dokumenty wyjściowe, ale także cena – jest zupełnie darmowy. Kilka dni później, niż pierwotnie zakładano, ukazała się wersja 2.0 programu.

Program MuseScore przeznaczony jest do pracy na różnych poziomach. Można w nim zapisywać nuty od podstaw, zaczynając z pustym dokumentem lub z szablonem. Znaki na pięciolinii można wstawiać z palety, wykorzystując do tego strzałki i literowe odpowiedniki dźwięków, a od wersji 2.0 można pomóc sobie także ekranową klawiaturą pianina. Wstawiana na pięciolinii nuta wydaje dźwięk, co jest szczególnie pomocne przy układaniu akordów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W MuseScore można przygotować dokument do druku, albo wykorzystać program do prezentacji nut na ekranie w czasie grania w nowym widoku ciągłym. Co ważne, wersja 2.0 pozwala także na tworzenie tabulatur dla gitarzystów, czym konkuruje z płatnym Guitar Pro, z którego tabulatury może z resztą importować. Na potrzeby zespołu można rozbić partyturę na pojedyncze instrumenty i wygenerować osobny dokument dla każdego z muzyków, który potem można oglądać na komputerze, w aplikacji mobilnej albo wydrukować. Trzeba bowiem wiedzieć, że do przeglądania i odgrywania nut można wykorzystać także urządzenia mobilne. Aplikacja MuseScore dostępna jest dla systemów iOS i Android.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Program posiada także rozbudowany syntezator, dzięki któremu można odsłuchać utwór przed przystąpieniem do grania lub zapewnić sobie towarzystwo trzech wirtualnych muzyków, którzy zajmą miejsce brakujących członków kwartetu smyczkowego. Możliwości syntezatora, który nie jest główną częścią programu, są zaskakująco szerokie. Znajdziemy tu duży zestaw instrumentów różnego typu z możliwością ustalania głośności i dodawania efektów, także z użyciem zewnętrznych wtyczek. Przy graniu można ustalić także strój (jeśli potrzebny jest inny niż standardowe 440 Hz) i względną głośność metronomu. Parametry można dopisać jako metadane

Obraz

Oczywiście oprogramowanie będzie niczym bez bazy nut . Po założeniu darmowego konta na stronie MuseScore można zyskać dostęp do swojego rodzaju platformy społecznościowej, której użytkownicy zamiast zdjęciami swoich posiłków dzielą się nutami i partyturami. Udostępnione materiały można oczywiście komentować, dodawać do swojej kolekcji ulubionych i przekazywać dalej. Znajdziemy tu zarówno utwory klasyczne, dobrze znane wszystkim miłośnikom muzyki, jak i własne kompozycje użytkowników. Zapisy zachowane na koncie można także zachowywać tylko dla siebie i mieć do nich dostęp w każdej chwili i można wybrać dla nich licencję (od „wszystkie prawa zastrzeżone” do domeny publicznej). Dostępne utwory są podzielone według instrumentów i gatunków muzycznych. Jeśli mają także partie wokalne, można zaznaczyć język słów.

Obraz

Partyturę można pobrać z serwisu MuseScore we własnym formacie programu, uniwersalnym MusicXML, PDF dla druku, a także MIDI i MP3. W niektórych przeglądarkach możliwe jest odsłuchiwanie utworów po naciśnięciu spacji. Program ma jeszcze szersze możliwości eksportu – obsługuje więcej formatów dźwiękowych i pliki graficzne (SVG i PNG).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)