MusicBrainz Picard — automatyczne pobieranie informacji o muzyce

Strona główna Aktualności

O autorze

Elegancko opisana kolekcja plików muzycznych to marzenie niejednego melomana. Od lat jednym z najlepszych miejsc do pobierania informacji o utworach muzycznych pozostaje serwis MusicBrainz, wydawca darmowego „klienta” bazy i programu do edycji metadanych w jednym — MusicBrainz Picard, który od dziś można pobrać z naszego katalogu programów.

Aby znaleźć prawidłowe tagi, Picard identyfikuje załadowane pliki z użyciem „muzycznych odcisków palców” (PUID). Zidentyfikowane utwory są przenoszone do prawego panelu programu, gdzie można je grupować względem wykonawców, albumów lub utworów. Tam można również wybrać wersję i edycję tagowanego albumu, edytować tagi ręcznie i zapisać informacje do pliku. Ponadto Picard automatycznie identyfikuje płyty CD i dostarcza narzędzia do zarządzania okładkami.

Program MusicBrainz Picard jest dostępny w języku polskim jako niezależy program dla systemów Windows, Mac OS X, oraz jako kod źródłowy w języku Python. Przydatne dodatki, jak np. moduły umożliwiające przeszukiwanie innych niż MusicBrainz stron lub pobieranie specyficznych tagów, można znaleźć na stronie domowej programu. Dostępna jest również krótka instrukcja obsługi programu.

© dobreprogramy