Muzeum komiksu udostępnia tysiące amerykańskich staroci zupełnie za darmo

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnicy komiksów wiedzą, jak drogie może to być hobby i jak trudno dostać niektóre wydania, a o wielu ciekawych tytułach nikt już nie pamięta. Na szczęście Digital Comic Museum udostępnia ogromną kolekcję amerykańskich komiksów, z którymi można zapoznać się zupełnie za darmo.

Wszystkie skany pochodzą sprzed 1959 roku i oczywiście nie znajdziemy tu tak znamienitych pozycji, jak te wydawane przez Marvela czy DC, które wciąż są objęte prawami autorskimi i, nie oszukujmy się, bardzo pilnie strzeżone. Znajdziemy tu za to tysiące pozycji mało znanych i zapomnianych, w tym także odcinki wycięte z czasopism.

Gratką dla osób interesujących się II wojną światową będą tytuły kanadyjskie, które powstały w latach 1941-1946, kiedy to import amerykańskich komiksów był zakazany.

Nie mogło zabraknąć tu komiksów propagandowych. W Stanach Zjednoczonych dzieła stworzone przez pracowników rządowych i wojskowych, jeśli powstały w związku z pracą rządu, są dostępne w domenie publicznej. Miłośnicy Fallouta z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

Muzeum prosi jedynie o rejestrację na forum przed pobraniem komiksów. Bez rejestracji można oglądać je w przeglądarce, co dostarcza zajęcie na długie zimowe wieczory.

Digital Comic Museum to inicjatywa, której celem jest zebranie komiksów ze „złotej ery”, dostępnych w domenie publicznej i udostępnienie ich wszystkim zainteresowanym w jak najlepszej postaci. DCM utrzymuje się z dotacji fanów i zależnie od kondycji finansowej czasami nakłada limity na pobieranie plików przez osoby, które nie mają konta VIP. Organizacja wciąż szuka osób, które pomogą znajdować, sortować i skanować komiksy na potrzeby muzeum.

© dobreprogramy
s