Muzyka za darmo i legalnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś Sylwester, więc osoby, które organizują sylwestrową zabawę na własną rękę przygotowuje być może jeszcze zestaw ulubionych utworów. Niestety wielu sięga przy tym do pirackich zasobów, dostępnych w sieciach p2p, nie wiedząc, że jest w Sieci prawdziwa skarbnica darmowych i co ważne w 100% legalnych plików muzycznych MP3.

Jamendo - bo o tej skarbnicy mowa - to serwis skupiający ponad 3.000 artystów, którzy zdecydowali się na udostępnianie swojej twórczości całkowicie za darmo. W chwili obecnej w Jamendo można znaleźć ponad 20.000 utworów pogrupowanych w ponad 2.000 albumów, co oznacza, że jest to największy serwis internetowy tego typu. Udostępniany utwory można pobrać w postaci plików MP3 lub OGG Vorbis, o wysokim stopniu kodowania (bitrate), a przez to wysokiej jakości. Co ciekawe muzyka z Jamendo rozpowszechniana jest przy pomocy BitTorrent lub eMule co jest najlepszym przykładem, że sieci p2p mogą być wykorzystywane w legalnych celach.

Od razu zastrzegamy, że w Jamendo nie znajdziemy znanych, pop'owych artystów, co nie oznacza, że nie można znaleźć tam niczego interesującego. Szczególnie duży jest wybór najróżniejszych odmian muzyki elektronicznej, ale znajdzie się także coś ciekawego dla miłośników rocka, techno, hiphopu i innych. Poziom utworów jest bardzo zróżnicowany ale można znaleźć stojące na wysokim poziomie, naprawdę profesjonalnie brzmiące produkcje. Do tego praktyczne każdy album jest czymś diametralnie innym od tzw. pop-sieczki jaką raczą nas radio i telewizja, odkrywając kolejne albumy w Jamendo można natknąć się na style, których dotąd nawet nie słyszeliśmy.

Serwis dostępny jest od niedawna w polskiej wersji językowej, więc jego obsługa nie powinna nastręczyć nikomu żadnych kłopotów. Bezpośredni adres do polskojęzycznej wersji to www.jamendo.com/pl. Najprościej jest ściągać muzykę z Jamendo poprzez sieć BitTorrent (należy posiadać zainstalowany odpowiedni program np. ľTorrent). Miłego słuchania!

© dobreprogramy
s