MyBB 1.8 wydane – konkurent phpBB rośnie w siłę, choć nadal nie jest idealnie

MyBB 1.8 wydane – konkurent phpBB rośnie w siłę, choć nadal nie jest idealnie

MyBB 1.8 wydane – konkurent phpBB rośnie w siłę, choć nadal nie jest idealnie
Redakcja
02.09.2014 16:42, aktualizacja: 03.09.2014 07:43

Choć serwisy społecznościowej stanowią pewien nierozłączny element Web 2.0, w użyciu ciągle są powstałe znacznie wcześniej fora internetowe. Pozwalają one użytkownikom przede wszystkim na dyskusję, oddając do ręki wiele dedykowanych narzędzi. Osoby zainteresowane stworzeniem własnego forum powinny zwrócić uwagę na MyBB. Właśnie wydano nową stabilną wersję tego popularnego silnika działającego pod kontrolą PHP, która wprowadza szereg istotnych zmian. nowości i poprawek. Prace nad nią trwały ponad 2 lata. Czy się opłaciły? Trzeba przekonać się samodzielnie.

Obraz

Użytkownikom od razu powinien rzucić się w oczy nowy motyw, zarówno dla podstron forum jak i panelu administracyjnego. Zmianie uległ również wygląd głównej witryny wsparcia technicznego, wszystko jest zgodne ze stylem zawarty w samym silniku. Jeżeli ktoś zechce skontaktować się z administracją forum, nie będzie zmuszony do zakładania konta. Wystarczy, ze skorzysta z nowej podstrony kontaktowej. Moderatorzy powinni być zadowoleni z funkcji "kosza" nazywanej również "soft delete". Dzięki niej możliwe jest usuwanie postów i tematów użytkowników i przesyłanie ich do swoistego "worka na śmieci" zamiast zupełnego usuwania z bazy danych. Pozwala to na ich przywrócenie w razie takiej potrzeby.

Jedną z najważniejszych zmian jakie przynosi MyBB 1.8 jest zmiana głównego frameworka do obsługi JavaScriptu. Zespół tworzący silnik zdecydował się na popularne jQuery, które zastępuje używane do tej pory Prototype. Już od dłuższego czasu wiele wtyczek korzystało z jQuery, powodując liczne problemy i konflikty. Obecnie nie powinny mieć one miejsca, lub przynajmniej zostaną znacznie ograniczone. Autorzy zdecydowali się na usunięcie galerii awatarów, jaka była dostępna do tej pory. Zamiast niej użytkownicy mogą korzystać z systemu Gravatar. Rozbudowany został system znajomych, w prywatnych wiadomościach znajdziemy pole szybkiej odpowiedzi, a podczas edycji postów możliwe jest wypełnienie pola podającego powód wprowadzanych zmian.

Nowe MyBB to także sporo zmian od strony technicznej. Kod silnika został zoptymalizowany, wprowadzono również pełną obsługę IPv6 a z silnikiem zintegrowano zaawansowany system antyspamowy Goodbye Spammer do tej pory dostępny tylko w formie zewnętrznego dodatku. Ponadto wprowadzona obsługa CDN umożliwia przerzucenie ruchu do treści statystycznych i wykorzystywanych bibliotek JavaScript na zewnętrzne serwery. Skrypt obecnie sprawdza używane dodatki i informuje administratora, jeżeli jakichś z nich zostanie uznany za niebezpieczny. Sporo zmieniło się w systemie szablonów: możliwe jest tworzenie pod-stylów z zupełnie osobnymi arkuszami CSS (np. warianty kolorystyczne), style są zresztą automatycznie kompresowane. Edycję szablonów ma z kolei ułatwić nowy edytor wizualny CodeMirror. Z pełną lista zmian, oraz instrukcją aktualizacji można zapoznać się na oficjalnym blogu projektu.

Oczywiście wydanie 1.8 nie jest idealne. Nadal posiada pewne „naleciałości”, jakie trapią całe MyBB od wersji 1.4 lub nawet 1.2. Nie są one co prawda kluczowe dla działania skryptu, niemniej dziwi, że zespół wciąż nie zdecydował się na poprawę niektórych błędów. Póki co nie jest dostępne również finalne spolszczenie tej edycji, ale polskie wsparcie MyBB już nad nim pracuje i premiery możemy spodziewać się w zasadzie w każdej chwili. Silnik cały czas pozostaje w pełni otwarty, jest on wydawany na licencji GNU LGPL v3. Oczywiście dostępne dodatki mogą być niekompatybilne z MyBB 1.8 i działać nieprawidłowo. Mimo to gorąco zachęcamy do przetestowania tego rozwiązania. Tuż za rogiem czai się tymczasem phpBB 3.1 oparty częściowo o frameworka PHP Symfony. Wygląda na to, że czeka nas ciekawy pojedynek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)