MyDoom atakuje SCO, a przy okazji miliony internautów...

Strona główna Aktualności

O autorze

Krążący w Sieci od poniedziałku MyDoom to najszybciej rozprzestrzeniający się robak internetowy od czasu wykrycia w lecie 2003r. wirusów Blaster i SoBig. We wtorek już ponad 10 mln internautów doświadczyło działania tego szkodnika.

Ogromne tempo rozprzestrzeniania się wirusa spowodowało, że we wtorek rano wiele serwerów pocztowych było po prostu zamykanych. Specjaliści szacują, że MyDoom - zwany także Novarg lub Shimgapi - znajdował się w jednym na dziewięć listów elektronicznych. Robak przesyłany jest w postaci załącznika do maila, którego tytuł to np. "test", "hello", "Mail Delivery System" lub "Error in Sending". Do jego aktywacji konieczne jest otwarcie załącznika.

Jak podają firmy antywirusowe, ostatecznym celem ataku MyDoom jest firma SCO Group, która zagroziła użytkownikom Linuksa sprawami sądowymi. Wirus umożliwia przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem, co ma umożliwić przeprowadzenie zaplanowanego na 1 lutego 2004r. ataku typu denial-of-service na serwery SCO. Firma wyznaczyła już 250 tys. USD nagrody za "głowę" autora wirusa.

Jeśli MyDoom już do Was trafił możecie skorzystać z pomocy narzędzia Win32.Mydoom.A Removal Utility 1.0.1 produkcji Computer Associates International, które usuwa zagrożenie.

© dobreprogramy
s