MyPaint 1.2.1

Strona główna Windows Grafika Programy do malowania
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

MyPaint to darmowy program do malowania, który bardzo dobrze współpracuje z czułymi na nacisk tabletami graficznymi.

Ogromną zaletą tego programu jest szybkość nanoszenia śladów piórka i bardzo dobre śledzenie, a w dziedzinie imitacji narzędzi rysowniczych i malarskich może spokojnie konkurować z komercjalnymi programami, jak Art Rage. Ponadto użytkownik ma możliwość dodawania pędzli oraz tworzenia własnych pędzli z poziomu programu. Pędzle, szablony i dużo pomocnych materiałów można znaleźć na forum użytkowników MyPainta. Wadą programu jest brak rozpoznawania faktury tła papieru przez narzędzie.

Interfejs programu jest bardzo czytelny. Na osobnych paletach użytkownik ma dostęp do narzędzi (każdemu z nich towarzyszy ilustracja oraz próbka kreski), palety kolorów zapamiętującej używane kolory (trójkątna, kwadratowa i koło barw, niestety brak przydatnego przy malowaniu „mieszalnika”), oraz listy warstw. W preferencjach programu jest możliwość dostosowania krzywej mapowania nacisku do własnego stylu rysowania.

Obrazy w trakcie edycji można zapisać w formacie OpenRaster (ORA) z zachowaniem warstw, a ukończone rysunki wyeksportować jako PNG lub JPG.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

wydajny silnik pędzli, płynna współpraca z tabletami graficznymi, możliwość obracania obrazu w oknie
brak trybów krycia warstw, brak symulowania faktury podłoża, brak filtrów i innych narzędzi edycyjnych.

MyPaint to program do malowania i rysowania, ale do niczego więcej, więc jest tak pomyślany, żeby się dobrze i wygodnie malowało, stąd jego specyfika. No więc z czym zaskoczy nowych użytkowników? Ano po pierwsze tym, że interfejs jest minimalistyczny i na starcie pojawią się tylko 2 palety: kolorów i presetów pędzli. Na starcie nie wiemy gdzie kończy a gdzie zaczyna się nasza kartka (z 3cim przyciskiem myszy/piórka, lub ze spacją przesuwamy to nieskończone płótno) oraz w jakiej rozdzielczości, w jakim powiększeniu pracujemy. Jedno co możemy zrobić, to wcisknąć f12 żeby ustawić widok 100%, ale jesli zbliżymy, lub oddalimy płutko, to nie wiemy jakie jest aktualne powiększenie (to raczej wada) .

Trzeci przycisk z shiftem obraca płótno więc łatwo jest zakreskować coś pod dowolnym kontem, bo niestety ręka lie ma identycznej swobody ruchu we wszystkich kierunkach. Takie rozwiązanie (możliwość obrotu płótna jak prawdziwej kartki na stole) to funkcja znana z pierwszoligowych programów do malowania. Więc w sumie program, mimo, że ma jakąś rozdzielczość, to jednak stara się, byśmy nie zwracali na nią uwagi, jako na nieobecną w realnym świecie.

Zwiększani i zmniejszanie rozmiaru pędzla a także zwiększanie i zmniejszanie krycia odbywa się za pomocą jedno-klawiszowych skrótów (odpowiednio f d s a) paletę pędzli mamy pod b, a wszystkie palety pokażemy i ukryjemy tabem. nNietypowym skrótem jest "z" (bez controla) do cofania operacji i analogiczne y, a gumkę włącza/wyłącza się za pomocą e. Drugi przycisk myszy (albo klawisz x) pozwala szybko cyklicznie przeskoczyć przez 5 ostatnio użytych kolorów - fajne rozwiązanie, bo ja malując w innych programach też często zmieniam "kolor podstawowy" na "kolor tła" a tu - niespodzianka, mamy aż 5 kolorów, co przeważnie wystarcza gdy malujemy jakiś konkretny kawałek obrazu. oczywiście można też pobrać kolor z obrazu klikając z controlem w wybrany punkt.

Z takim podstawowym zestawem, który nie trudno zapamiętać , możemy już malować nierozpraszani przez interface.
Jeśli ktoś chce użyć warstw, może to zrobić, ale warstwy nie działają tak jak w innych programach, niestety nie ma trybów krycia, wiec przydają się raczej słabo, ale warto tu zaznaczyć, że na starcie mamy jedną przeźroczystą warstwę, a papier pod nią może mieć kolor albo fakturę, ale możemy rysować tylko na warstwach, nigdy na tle (rozwiązanie znane z artrage)
No i na koniec silnik pędzli też działa niekonwencjonalnie, ale użytecznie. Pędzle nie mogą być bitmapami, końcuwka jest zawsze "okrąglakiem" ale może być spłaszczona i wydłużona, może być pod rożnym kontem do obrazu czy kierunku ruchu pędzla, no i oczywiście ślad pędzla może się składać z wielu wielu dotknięć, dzięki czemu można symulować i rożne kształty końcówki i fakturę papieru. Ustawienia dynamiki pędzli znajdziemy w brush editorze (wspomniano już w opisie programu, że można robić własne presety i pobierać czyjeś z sieci) ale ustawień jest tam tyle, że nie sposób je opisać w recenzji, bo była by za długa. zaznaczę tylko, że pędzel może mieć coś jakby inercję, dzięki której ślad bardzo zmienia się gdy poruszamy szybciej piórkiem po tablecie - dla niektórych pędzli zdaje się wręcz, że rozchlapują! Pędzle mogą malować jednocześnie i rozmazywać podłoże, tak, jak byśmy malowali na mokrej farbie. W sumie maluje i rysuje się bardzo ciekawie.

Więc podsumowując - nie każdemu będzie odpowiadał ten program, bo workflow przygotowania ilustracji techniką cyfrowego malowania wymaga funkcji, których mypaint nie ma, ale jest coś wart na początku procesu, gdy wizja dzieła się dopiero kształtuje. Powiedział bym, że dzięki możliwością i wygodzie ten początkowy etap staje się... nieskrępowany. A co dalej? Ano dalej sami autorzy proponują plugin do gimpa, by w uniwersalnym edytorze grafiki móc otworzyć to, co zaczęliśmy w mypaincie. Polecam jako świetne uzupełnienie gimpa wszystkim artystom, chcącym malować w oparciu o opensource lub/i pod Linuksem.

10.03.2011 14:59 | Recenzja do wersji 0.9.1

Komentarze

0 nowych
  #45 06.03.2018 18:30

@teyoo1 (niezalogowany): polecam wyłączyć przeglądarkę itp.

  #44 10.06.2017 19:19

Ściągnęłam, zainstalowałam, program się uruchomił, ale rysować się nie da. Straszne lagi, zupełnie jakby pędzel się zawieszał i potem próbował gwałtownym skokiem "nadrobić" ruch kursora. Praktycznie tworzą się przez to linie proste (szarpnięcia) albo jakieś dziwaczne mazy. Szkoda, program wygląda bardzo ładnie, czytelnie i z tego co widzę, ma ciekawe pędzle. Naprawdę bardzo żałuję, ale go wywalam i wracam do Easy Paint SAI. :((

epakko   1 #43 24.01.2017 17:58

@FricoPL Ściągnąłem wkopiowałem, jednak nigdzie w programie nie ma opcji zmiany języka....

betmariss   6 #42 31.08.2016 18:15

@FricoPL: Dziękuję :)

FricoPL   2 #41 29.08.2016 18:00

@betmariss: Pobierz skompilowanie tłumaczenie (mypaint i libmypaint) stąd https://hosted.weblate.org/projects/mypaint/mypaint/pl/ i wklej je do "C:\Program Files\MyPaint\share\locale\pl\LC_MESSAGES". Stare można usunąć.

betmariss   6 #40 30.07.2016 21:01

@Shaki81: Poprzednia wersja była po polsku

Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #39 29.07.2016 22:58

@betmariss: Rzeczywiście, nie ma języka polskiego, a z tego co kojarzę to ten program był w pełni przetłumaczony.

betmariss   6 #38 22.01.2016 21:45

Pobrałam najnowszą wersję, ale menu mam po angielsku i nie znalazłam nigdzie opcji zmiany języka. To w końcu jest on po polsku czy nie?
@Edycja:
Znajoma zainstalowała i też ma po angielsku, tylko bardzo nieliczne opcje są po polsku. Z całą pewnością na tą chwilę nie można tego programu oznaczać polską flagą, bo ponad 80% opcji jest po angielsku (powiedziałabym nawet, że co najmniej 90%). Z tego co wyczytałam, opcji zmiany języka nie ma, program ma sam wykrywać język systemu.
W dodatku na stronie domowej nawet nie mogę znaleźć informacji o postępach w tłumaczeniu :(
Znalazłam tylko jakiś słownik, może się komu przyda: https://hosted.weblate.org/dictionaries/mypaint/pl/

Autor edytował komentarz.
cephei   13 #37 13.11.2014 09:18

@Anonim (niezalogowany): Mi też...nagle jakies babole z piórkiem zaczeły się dziać. Zostaje przy SketchBook.

Autor edytował komentarz.
  #36 01.10.2013 19:39

Czy tylko mi aktualnie My Paint zepsuł się ?

  #35 08.09.2013 13:49

@GOŚĆ542 (niezalogowany): tux paint byłby ok. My paint jest po angielsku i zawiera funkcje mogące być niezrozumiałe dla dzieci.

  #34 06.05.2013 14:17

Mam ten program, ładniejsze rysunki wychodzą. Ten program jest bardzo dobry.

  #33 11.02.2013 10:36

@rysownik
freehand jest z tego co mi wiadomo komercyjnym programem do grafiki wektorowej. MyPaint nigdy nie będzie freehandem ani freehand MyPaintem tak jak Illustrator nie jest Photoshopem. Gimp też nie został zaprojektowany jako program malarski, choć ostatnio rozbudowano tą część programu. Photoshop też jest tym na co wskazuje jego nazwa choć wiele osób używa go do malowania. Proponuję porównywać MyPainta do programów malarskich jak n.p. ArtRage, Corel Painter czy ArtWeaver.

  #32 06.02.2013 17:35

Do GOŚĆ54 .
Program do malowania dla dzieci, polecam TuxPaint.

  #31 30.01.2013 14:44

Drodzy forumowicze prosię o radę odnośnie programu do malowania dla dzieci.
Chodzi mi o program, który będzie miał np obrazki do wstawiania,buźki.
Czy waszym zdaniem MyPaint będzie odpowiedni czy polecacie jakiś inny program.
Z góry dziękuję za radę

  #30 29.01.2013 20:12

Kupiłem niedawno prosty i niedrogi tablecik Geniusa EasyPen M406
MyPaint bardzo dobrze z nim współpracuje i reaguje na siłę nacisku, a o to ma przecież w końcu chodzić przy ręcznym malowaniu.
Testowałem kilka innych programów m.in. Paint.net, Gimpa, Freehand, ale tam tablecik nie działał jak powinien,
Tak więc zdecydowanie polecam MyPaint! :)
Duży plus ma taki, że pozwala na ustawienie stopnia nacisku, no i ma bogaty wybór pędzli.
Czego więcej chcieć. W końcu to malowanie ręczne, więc tu nawet nie powinno być mowy o jakichś efektach jak w tradycyjnych Photoshopach czy Corelach, bo przecież zastosowanie tego programu jest konkretne.

  #29 13.12.2012 21:16

Program doskonały do malowania. Wyśmienity do szkicowania, ale i nie tylko. Nieograniczone płótno jest jego zdecydowaną zaletą. Najnowsza wersja przypadła mi do gustu przede wszystkim szybkim dostępem do podstawowych narzędzi. Polecam.

PoshGoldDomini9   1 #28 03.11.2012 16:10

Dobry program i za to darmowy . Dzięki niemu się nie nudzę, ma przydatne pędzle.. I w ogóle jest fajny . Polecam go tym którzy chcą go pobrać, a nie wiedzą czy jest dobry .

  #27 01.11.2012 19:25

Witam. Poznałam ten program kilka dni temu. Wcześniej rysowałam w innych programach graficznych. Po pierwszym uruchomieniu MyPaint, na pierwszy rzut oka, nie zachwycił mnie. Ot, windowsowski Paint z fajnymi brushami, nic więcej, kierując się zwykłymi pozorami. Kilka dni temu postanowiłam wypróbować go na poważnie. Jeżeli chodzi o wygodę w obsłudze, jestem zachwycona. Program nie posiada wodotrysków, nie jest tak rozbudowany, jak np. Photoshop, ale tamten program jest do wszystkiego, a ten jest wyspecjalizowany w jednej, konkretnej rzeczy. Doskonale współgra z moim, nienajnowszym tabletem, przy którym położył się np. Photoshop. Pędzle całkowicie można dostosować do swoich potrzeb bez konieczności ustawiania miliona opcji, zanim zacznie się rysować. Podobnie, jak w/w sławne programy graficzne, MyPaint obsługuje warstwy, znacznie ułatwiające pracę. Posiada również nieograniczony obszar roboczy, dzięki czemu nie trzeba dostosowywać wielkości obrazka do swoich potrzeb. Wystarczy przewinąć okno obszaru roboczego i rysować dalej :). Najbardziej przyciągnęły mnie do niego ciekawe pędzle, które w innych programach musiałyby zostać dograne, tu są, jako opcje domyślne. Program nie nadaje się jednak do obróbki zdjęć lub zaawansowanej grafiki komputerowej, ale rysuje się na nim wyśmienicie :). Jedynym minusem (zwłaszcza pod kątem warstw) jest fakt, że nie obsługuje formatu .psd. Posiada własny format .ora, który z kolei nie jest obsługiwany przez inne programy. To może troszeczkę zniechęcać, ale jeżeli ktoś tworzy rysunek od A do Z w jednym programie, nie powinno to stanowić dla niego żadnego problemu. Po skończeniu pracy można zapisać rysunek w standardowych formatach graficznych :). Daję dużego plusa temu programowi za łatwość i wygodę, jaką daje mi przy tworzeniu moich prac :).

  #26 17.06.2012 04:59

Dobry programik. Jak wole jednak Photoshopa Elements 7. Świętnie się rysuje i kosztuje poniżej 100złoty. Komercyjny wygrywa.