NASA uruchomiła nowy superkomputer. Dzięki niemu znów polecimy na Księżyc

Strona główna Aktualności
NASA uruchomiła nowy superkomputer (NASA)
NASA uruchomiła nowy superkomputer (NASA)

O autorze

NASA uruchomiła swój nowy superkomputer. Aitken działa w centrum badawczym Ames w Dolinie Krzemowej.

NASA będzie używać superkomputera Aitken do skomplikowanych symulacji. To narzędzie pracy dla ponad 1,5 tys. naukowców i inżynierów z całych Stanów Zjednoczonych. Superkomputer pomoże w badaniach od symulacji wnętrza słońca po opracowanie wydajnych dronów. Jednym z ważniejszych zadań Aitkena będzie symulacja kolejnego lądowania na Księżycu dla projektu Artemis.

Modułowy i przyjazny środowisku

Aitken może wykonywać obliczenia z teoretyczną prędkością 3,69 petaflopsów (1015 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Na dane przeznaczonych zostało 221 TB dysków. Komputer ma 1150 węzłów i 46080 rdzeni. Został zbudowany z modułów HPE SGI 8600 z procesorami Intel Xeon 2. generacji. To pierwszy z 16 modułów, które mogą powstać w centrum badawczym.

Superkomputer NASA nie znajdzie się w czołówce najszybszych superkomputerów świata, ale jest godny uwagi z innych powodów. Został tak zaprojektowany, by wymagać mniej energii niż porównywalne centra danych. Chłodzenie odbywa się z wykorzystaniem powietrza z zewnątrz i krążącej wody.

Konstrukcja bazuje na przyjaznym środowisku projekcie Electra z 2016 roku. W porównaniu do tradycyjnego centrum danych Electra pozwoliła zaoszczędzić ponad 11 mln. litrów wody i 2 miliony kilowatogodzin w ciągu roku.

© dobreprogramy
s