NEWTON Dictate 4.0

Strona główna Windows Biuro Inne programy biurowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Program NEWTON Dictate oferuje możliwość tworzenia dokumentów za pomocą własnego głosu – czyli dyktowania. Głos zostanie przetworzony na tekst w czasie dyktowania, ponadto można zapisać tekst wraz z nagraniem głosu do późniejszej edycji.

Obsługa programu jest dość intuicyjna. Okno główne składa się z widoku dokumentu oraz różnych palet z narzędziami, których rozszyfrowanie nie powinno sprawiać problemu. Przed rozpoczęciem nagrywania warto odsłuchać przykładowe nagranie i zajrzeć do instrukcji, co pozwoli opanować specyficzny sposób wstawiania znaków interpunkcyjnych w tekście – należy bowiem mówić „nawjas” jeśli chcemy wstawić nawias, „nowalinia” w miejscu, w którym nacisnęlibyśmy Enter i tak dalej. Słowa kluczowe można przejrzeć w słowniku i zmieniać w miarę potrzeby.

Program z czasem uczy się opanować konkretnego użytkownika, dlatego też jeśli ma z niego korzystać kilka osób na tym samym komputerze, warto utworzyć osobne profile dla każdego z nich. Słowa, których nie ma w słowniku, można dodać samodzielnie, podając pisownię i zapis fonetyczny.

Wyniki dyktowania są bardzo dobre. Jeśli zadbamy o odpowiedni mikrofon (program sprzedawany jest z zestawem słuchawkowym) i ciszę w okolicy, nie ma najmniejszego problemu z zamianą mowy na tekst. Podczas korekty tekstu można odsłuchiwać nagranie dyktowania w przyspieszonym lub zwolnionym tempie. Podczas kopiowania możemy wybrać, czy zachowany zostanie tekst, dźwięk, czy dźwięk powiązany z tekstem. Jeśli w czasie dyktowania powinno być widoczne okno innego programu, można skorzystać z mini-dyktafonu – małego pływającego panelu z podstawowymi przyciskami, który pokaże przetworzony tekst.

Podstawowa wersja NEWTON Dictate START, przeznaczona przede wszystkim dla studentów, indywidualnych użytkowników i mniejszych przedsiębiorców, dostępna jest za 349 złotych. Według producenta wersja START umożliwia dyktowanie typowych dokumentów, korespondencji handlowej, umów, wykazów, prac semestralnych, opracowań i analiz. Słownik ogólny zawiera 300 000 najczęściej wykorzystywanych słów i wyrażeń. Częścią zestawu jest zestaw słuchawkowy firmy Sennheiser.

Wersja NEWTON Dictate BUSINESS kosztuje 2099 złotych i daje użytkownikom możliwość dyktowania typowych tekstów biznesowych, np. protokołów z negocjacji, zebrań, korespondencji biznesowej, analiz, artykułów czy raportów. Daje również możliwość dyktowania do programów zewnętrznych, transkrypcję wcześniej utworzonych nagrań dźwiękowych z dyktafonu oraz kompletne sterowanie głosowe włącznie z kierowaniem programami z pakietu MS Office. Również sprzedawany jest z zestawem słuchawkowym.

Najbardziej zaawansowana wersja NEWTON Dictate PROFESSIONAL (Prawo i administracja publiczna) to rozszerzenie wersji BUSINESS o specjalistyczny słownik prawniczy, umożliwia więc dyktowanie dokumentów prawniczych, administracyjnych i biznesowych. Ta wersja kosztuje 4799 złotych, a w pudełku znajdziemy licencje na kilka komputerów oraz profesjonalny mikrofon USB Olympus RecMic DR-2200 wraz z aplikacją do zarządzania nagraniami.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #6 25.01.2018 11:03

Wersja Newton Dictate 4 Start nie oferuje dyktowania do środowiska Windows, a zatem nie możesz dyktować do Worda, czy Outlooka. Dyktować można jedynie do interfejsu Newton Dictate 4 Start. Program kosztuje 299 zł, a przecież taką, a nawet lepszą funkcjonalność oferuje za darmo Google Docs w wersji PC i na Androida. Tam wprawdzie też jest dyktowanie jedynie do interfejsu Google Docs, ale za to darmowo i jest wiele języków do wyboru. Dodatkowym plusem Google Docs jest możliwość korygowania tekstu używając głosu. Jeżeli chcesz korygować tekst w Newton Dictate 4 Start musisz za każdym razem po skończeniu dyktowania wyłączyć „Dyktowanie”, ponieważ dopiero wtedy otrzymujesz możliwość korygowania tekstu za pomocą klawiatury. Podczas dyktowania możesz jedynie dyktować, nie możesz korygować. Trafność rozpoznawania w Newton Dictate 4 Start, Newton Dictate 5 Biznes (testowałem również ten program), czy Google Docs oceniam na bardzo zbliżonym poziomie.
W Necie jest bardzo mało informacji na temat tego oprogramowania. Tu i tam wspomina się wprawdzie, ze możliwe jest dyktowanie do pakietu Office, ale brak jednoznacznej informacji, że taką opcję obsługuje jedynie wersja Biznes (koszt ok., 2000 zł) i Professional (jeszcze drożej). Licencja ważna jest jedynie na jeden komputer i to tyle. Programu odsprzedać się nie da.
Na tle konkurencji obcojęzycznej, np. względem Nuance Dragon program Newton Dictate jest bardzo drogi. Np. wersja angielska Home 13 Nuance Dragon’a oferująca już opcję dyktowania do środowiska Windows (Word itd.) kosztuje na Amazonie 52 dolary, czyli na dzień dzisiejszy około 175 zł. Porównując do wersji Newton Dictate Biznes (cena 2000 zł) okazuje się, że Newton Dictate Biznes jest około 11 razy droższy.

  #5 19.07.2016 14:26

brak wersji testowe? gdzie oni sie urodzili?

  #4 13.12.2015 21:46

w balona to nie ze mna

kamil004   9 #3 07.04.2015 20:11

skoro brak wersji testowej badz nie komercyjnej to po co taki program umieszczac w bazie? zeby ktos go kiedys znalazl? bez sensu jak nawet sprawdzic nie mozna.

  #2 07.04.2015 01:20

Mam kota który mówi a do tego doskonale radzi sobie na giełdzie w trudnych czasach. Kosztuje tylko 10 tysięcy i nie można go sprawdzic przed zakupem. Ale przypuszczalnie warto.

Meszuge   18 #1 05.04.2015 10:36

Nie ma wersji testowej, więc mam wywalić ponad dwa tysiące, żeby sprawdzić, czy to się do czegokolwiek nadaje? Dziwny pomysł...