NILFS dla Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Wśród nowości w nadchodzącym jądrze 2.6.30 znajdziemy m.in. ciekawy system plików o nazwie NILFS w wersji 2.

NILFS2 (New Implementation of a Log-Structured File System Version 2) jest systemem plików działającym na zasadzie dziennika. Jest tworzony przez firmę NTT i dostępny na licencji GPL2. Oferuje tzw. checkpointy oraz wersjonowanie całego systemu plików. Dzięki temu łatwo odzyskać skasowane pliki albo przywrócić poprzednią wersję pliku. Także tworzenie kopii zapasowych jest bardzo proste i wydajne. Inna zaleta to bardzo dobra praca z dyskami SSD. Rozmiar plików oraz numery i-węzłów zapisywane są za pomocą 64-bitowych liczb. Pliki mogą osiągać rozmiar 8 eksbibajtów (8 EiB). Rozmiar bloku jest dosyć mały (1-2 kB) co przyspiesza operacje na małych plikach. Do kontroli spójności danych i metadanych wykorzystywane są sumy CRC32. Dzięki mechanizmowi odczytu z wyprzedzeniem osiąga się wzrost wydajności.

W przeciwieństwie do wielu popularnych systemów plików, NILFS2 wykorzystuje ciągły strumień danych. Wszystkie informacje dopisywane są na końcu, podobnie jak w pliku dziennika (logach). Stąd określenie "log-stuctured". W tego typu systemach plików bardzo łatwo stworzyć snapshot, który w NILFS tworzony jest z checkpointu. Taki snapshot można potem zamontować i przeglądać system plików widząc go tak, jak wyglądał w przeszłości. Dzięki temu otrzymuje się łatwy dostęp do skasowanych plików lub ich starych wersji. Duża jest też odporność na błędy. W przypadku wystąpienia problemu sterownik zaczyna czytać log od końca i cofając się szuka ostatniego miejsca w którym dane były spójne. Wygląda więc to odwrotnie w stosunku do klasycznego journalingu, w którym zmiany analizowane są chronologicznie. Proces ten jest bardzo szybki, niezależnie od wielkości systemu plików.

Wadą NILFS jest skomplikowany sposób odzyskiwania wolnego miejsca w momencie zapełnienia dysku przez log. W tym momencie bowiem właściwe dane nie zajmują całej przestrzeni gdyż reszta jest zapełniona przez skasowane pliki oraz stare wersje plików. NILFS musi więc używając odpowiedniego algorytmu nadpisać najstarsze checkpointy.

© dobreprogramy
s