NLINUX: NVIDIA pracuje nad własnym systemem operacyjnym?

Strona główna Aktualności

O autorze

Pojawienie się Steama na systemach linuksowych z pewnością uprościło sytuację graczy będących użytkownikami tego systemu. Nadal jednak wciąż trudno mówić o dystrybucjach Linuksa jako o pełnoprawnych platformach do gier, co potwierdzają przytaczane przez nas wcześniej statystyki. Sytuacja może się jednak wkrótce diametralnie zmienić za sprawą Nvidii.

Według opublikowanych na łamach Phoronix.com plotek, NVIDIA ma bowiem pracować nad własną dystrybucją linuksa, która będzie nosiła nazwę NLINUX. Źródło ma stanowić pojedyncze zdjęcie opublikowane na Reddice, które przedstawia menu wyboru regionu w rzekomym systemie. Warto zwrócić uwagę, że na liście dostępna jest także Polska.

Oczywiście resztę stanowią domysły, choć trudno stwierdzić, aby doniesienia o tworzeniu własnej dystrybucji przez Nvidię wypadały szczególnie wiarygodnie. Podstawowym kontrargumentem jest w zasadzie brak potrzeby tworzenia nowego systemu operacyjnego. A to dlatego, że karty Nvidii są już całkiem nieźle obsługiwane na istniejących dystrybucjach, a sytuacja ze sterownikami prezentuje się znacznie lepiej, niż w przypadku podzespołów „czerwonych”.

Trudno także wyobrazić sobie, jaką przewagę miałaby mieć dystrybucja NVIDII nad Ubuntu czy przede wszystkim Steam OS-em. Szczególnie w tym ostatnim przypadku mowa przecież o całej serii urządzeń nazywanych maszynami parowymi. Trudno zatem stwierdzić, aby Nvidia miała inwestować sporo w plany adaptacji swojego systemu na urządzeniach z serii Shield, które mają już ugruntowaną pozycję i korzyści w postaci bazy gier dostępnych na Androida.

© dobreprogramy