Czyżby znów trafiła nam się wielka awaria DNS? Jest rozwiązanie!

Klienci INEA nie mają dziś udanego wieczoru. O godzinie 19:59 doszło do sporej awarii, w wyniku której nie działają takie strony jak Facebook, Instagram, Twitter, Twitch czy (o zgrozo!) Netflix.

// EDIT: Stan na godzinę 23:20 - wygląda na to, że DNSy już działają, a akcję podjął zespół ds. awarii. Brawa za szybkie rozwiązanie problemu pomimo wieczornej pory w połowie weekendu! //

Niestety, INEA aktualnie bezradnie rozkłada ręce - ich zespół techniczny pracuje bowiem jedynie w dniach roboczych, tj. od poniedziałku do piątku. Jak jednak zapewniają klientów specjaliści obsługujący infolinię "gdy mowa o awarii Facebooka, to jest na tyle istotny dziś portal, że na pewno awaria nie potrwa długo - nikt na to nie pozwoli".

Jak poradzić sobie z awarią? Ponieważ najprawdopodobniej dotyczy ona jedynie serwerów DNS INEA (i - być może - innych dostawców korzystających z tego samego łącza), skorzystać można z alternatywnych rozwiązań - tj. serwera DNS Cloudflare i/lub Google.

Rozwiązanie krok-po-kroku: Najlepiej wprowadzić na swoim routerze (pozwoli to wszystkim Twoim urządzeniom spokojnie działać) lub komputerze (pozwoli to tylko temu komputerowi działać prawidłowo) alternatywne serwery DNS, np. wspomniane wyżej 1.1.1.1 i 8.8.8.8. Po dokonaniu tego, należy zresetować połączenie sieciowe w urządzeniu, np. ponownie łącząc się z siecią WiFi, wyjmując i wkładając przewód sieciowy, "naprawiając" połączenie, lub... korzystając ze sztuczki na końcu artykułu!

Router (na przykładzie TP-Link):

Logujemy się do routera korzystając z jego adresu. W większości przypadków będzie to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Tam wybieramy zakładkę "Sieć" lub "Network", "Internet" i w opcjach zaawansowanych podajemy adresy IP niezależnych serwerów DNS.

Komputer:

Otwieramy Panel Sterowania, a w nim: Sieci i Internet, po czym Połączenia.

Otwieramy właściwości. Jeśli Windows spyta nas o hasło / uprawnienia, zgadzamy się i wprowadzamy dane.

I wreszcie - obiecana „sztuczka” dla systemu Windows - zdecydowanie szybsza, niż „naprawianie” połączenia:

Po wprowadzeniu wskazanej wyżej komendy - wszystko będzie gotowe. Rozwiązanie to pomoże też uniknąć podobnego problemu w przyszłości. Pamiętajcie jednak, że Wasze zapytania będą przekierowywane przez serwery Cloudflare oraz Google, zamiast przez te należące do Waszego dostawcy Internetu. Niesie to sporo zalet, ale i nieco niebezpieczeństw - jednak to już materiał na odrębny artykuł...