Kłódeczki w Windows 7

Nie jestem pierwszym, ani ostatnim, który ów temat porusza. Ważne jednak, że przeszukując w pośpiechu Google (nie patrzyłem uważnie, może przegapiłem - nie wnikam), nie znalazłem nigdzie żadnej wzmianki o tym, jak ostatecznie rozwiązać problem z wszędobylskimi kłódeczkami na folderach i plikach. Tak więc oto prezentuję solucję w wersji "dla początkujących". Bez zbędnych szczegółów.


Zrzut ekranowy za: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1558767.html

Czym jest kłódka?

Odpowiedzi na to pytanie daleko szukać nie trzeba. Jest to oznaczenie pliku / folderu, którego zawartość nie jest udostępniana w grupie domowej. I to wszystko, żadnej wielkiej filozofii.

Jak pozbyć się kłódki?

Nawet na technecie miewają problem z odpowiedzią na to pytanie. Tam rozpatrują co prawda Windows 7 RC... no tak czy siak, ich rozwiązania nie zdają egzaminu. Co więc należy zrobić? Nic specjalnego - odwiedzić Centrum sieci i udostępniania. Tam odnaleźć ustawienia grupy domowej i... grupę tę opuścić ;) To wszystko. Przynajmniej w ogólnym znaczeniu. W szczegóły wnikać nie będę - bo i po co?

Nie chcę opuszczać grupy domowej...

Więc pogódź się z tym, że masz kłódeczkę. Informuje Cię ona jednoznacznie, że plik ten nie jest udostępniany nikomu poza Tobą (lub grupą użytkowników, do której należy Twoje konto, np. Administratorzy). Wszystkie foldery kopiowane za pomocą aplikacji takich jak TeraCopy są automatycznie ustawiane jako nieudostępniane, stąd też na wszystkich pojawi Ci się ów znaczek. Zawsze możesz zasób udostępnić, pozbywając się oznaczenia - ale tego tłumaczyć tu już nie zamierzam :P

Mam nadzieję, że pomogłem chociaż tej części użytkowników, którzy nie znają znaczenia nazwy "grupa domowa" i nie mają bladego pojęcia o udostępnianiu, a zirytował ich ten malutki znaczek. Moja porada, choć jedna z wielu, to mam nadzieję, że będzie łatwiejsza do znalezienia dla zwykłego użytkownika - choćby dlatego, że jest właśnie na blogu dp. Jakby ktoś znalazł inne porady na ten temat, nie będę protestował jeśli zamieści linki do nich w komentarzach :)