Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kłódeczki w Windows 7

Nie jestem pierwszym, ani ostatnim, który ów temat porusza. Ważne jednak, że przeszukując w pośpiechu Google (nie patrzyłem uważnie, może przegapiłem - nie wnikam), nie znalazłem nigdzie żadnej wzmianki o tym, jak ostatecznie rozwiązać problem z wszędobylskimi kłódeczkami na folderach i plikach. Tak więc oto prezentuję solucję w wersji "dla początkujących". Bez zbędnych szczegółów.

Zrzut ekranowy za: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1558767.html

Czym jest kłódka?

Odpowiedzi na to pytanie daleko szukać nie trzeba. Jest to oznaczenie pliku / folderu, którego zawartość nie jest udostępniana w grupie domowej. I to wszystko, żadnej wielkiej filozofii.

Jak pozbyć się kłódki?

Nawet na technecie miewają problem z odpowiedzią na to pytanie. Tam rozpatrują co prawda Windows 7 RC... no tak czy siak, ich rozwiązania nie zdają egzaminu. Co więc należy zrobić? Nic specjalnego - odwiedzić Centrum sieci i udostępniania. Tam odnaleźć ustawienia grupy domowej i... grupę tę opuścić ;) To wszystko. Przynajmniej w ogólnym znaczeniu. W szczegóły wnikać nie będę - bo i po co?

Nie chcę opuszczać grupy domowej...

Więc pogódź się z tym, że masz kłódeczkę. Informuje Cię ona jednoznacznie, że plik ten nie jest udostępniany nikomu poza Tobą (lub grupą użytkowników, do której należy Twoje konto, np. Administratorzy). Wszystkie foldery kopiowane za pomocą aplikacji takich jak TeraCopy są automatycznie ustawiane jako nieudostępniane, stąd też na wszystkich pojawi Ci się ów znaczek. Zawsze możesz zasób udostępnić, pozbywając się oznaczenia - ale tego tłumaczyć tu już nie zamierzam :P

Mam nadzieję, że pomogłem chociaż tej części użytkowników, którzy nie znają znaczenia nazwy "grupa domowa" i nie mają bladego pojęcia o udostępnianiu, a zirytował ich ten malutki znaczek. Moja porada, choć jedna z wielu, to mam nadzieję, że będzie łatwiejsza do znalezienia dla zwykłego użytkownika - choćby dlatego, że jest właśnie na blogu dp. Jakby ktoś znalazł inne porady na ten temat, nie będę protestował jeśli zamieści linki do nich w komentarzach :) 

Komentarze

0 nowych
  #1 22.02.2011 08:34

Rany, ale MS wymyślił z tymi kłódkami... co jak co, ale ja bym myślał, że te kłódki oznaczają, że nie mam uprawnień do edycji pliku (tak jak to jest u mnie, na GNU/Linux'ie i jak logika podpowiada).
Windows ma często techniczne rozwiązania, które są nieco nielogiczne (jeszcze np. są oznaczenia dysków będące reliktem przeszłości). Nie posiadanie Windows'a ma swoje zalety ;]

Jaahquubel_   13 #2 22.02.2011 10:01

"ja bym myślał, że te kłódki oznaczają, że nie mam uprawnień do edycji pliku (tak jak to jest u mnie, na GNU/Linux'ie i jak logika podpowiada)"
Dokładnie to samo pomyślałem. Nie mogli uczciwie skopiować rozwiązania z Linuksa? Musieli kombinować?

NRN   10 #3 22.02.2011 13:26

Jeszcze coś. Kłódeczka pojawia się też, kiedy "teoretycznie" nie mamy uprawnień do edycji pliku. Ot, dwa zastosowania. Wkurzające wyjątkowo, bo raz się pojawia, raz nie :P Metoda "na głupola" - przenieść folder przez np. TeraCopy na pulpit, następnie zwykłą systemową kopiarką przenieść do poprzedniej lokalizacji. Kłódka znika, uprawnienia są uzupełniane.

Windows7 i zarządzanie bezpieczeństwem i uprawnieniami - brawo M$...

StawikPiast   11 #4 22.02.2011 13:48

ale przeciez ta kłódeczka w plikach uzytkownika ma sens. jesli nie jest udostepnione to jest kłódeczka, jesli jest udostepnione to jest znaczek grupy domowej. jasne oznaczenie.

@NRN

W NTFS jest takie cos jak zmiana wlasciciela, czy zmiana uprawnien. latwiej jest to wykonac niz kopiowac pliki. A zasady zmiany uprawnien i ich dziedziczenie sa opisane w technecie wystarczy przeczytac i juz nie bedzie to dla ciebie zaskoczeniem.

Wasacz   6 #5 22.02.2011 14:03

Słabo szukałeś. Domyślnie nie ma kłódki, ponieważ pliki są dostępne ogólnie rzecz biorąc dla każdego na komputerze lokalnym.

Jeśli dołączysz do grupy domowej, udostępnisz plik lub folder, a potem z tego udostępniania zrezygnujesz (Udostępnij › Nikomu), to uprawnienia zostaną ustawione tak, że tylko ty – jako bieżący użytkownik – będziesz miał dostęp do pliku.

Najprościej i najlepiej po prostu przywrócić domyślne uprawnienia, tak jak opisane zostało tutaj:

http://lallousx86.wordpress.com/2009/06/14/resetting-ntfs-files-security-and-per.../

webnull   9 #6 22.02.2011 14:27

@IuEnLaMondo (niezalogowany) | 22.02.2011 8:34, Jaahquubel_ | 22.02.2011 10:01

Zgadzam się, co to za kombinowanie, w życiu bym na to nie wpadł...

StawikPiast   11 #7 22.02.2011 14:36

@webnull

to moze teraz opisz jak na Linuxie uzyskac taka funkcjonalnosc jak w grupie domowej, i pamietaj zeby bylo to prostsze :)

Jaahquubel_   13 #8 22.02.2011 16:35

@StawikPiast
Taką funkcjonalność, żeby było bez sensu?
Czy jak zrobić tak, jak jest domyślnie? :)

StawikPiast   11 #9 22.02.2011 17:05

@Jaahquubel_

Funkcjonalnosc grupy domowej, i to tak jak jest to ladnie w W7 rozwiazane.

GL1zdA   12 #10 22.02.2011 21:24

Raymond Chen omówił to ponad rok temu na swoim blogu:
http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/archive/2009/12/09/9934348.aspx

Ważna jest ta linijka:
"To avoid clutter, the overlay is shown only when there is a transition from non-private to private. (Otherwise you'd have a lock overlay on everything in your Documents folder, for example.)"

NRN   10 #11 23.02.2011 00:13

Zawsze mnie cieszy, kiedy napiszę coś co wydaje mi się mądre, a inni rzeczowymi argumentami (!= "linux jest fajniejszy i basta" :P) mi wybijają tą "mądrość" z głowy.

Wasacz, GL1zdA - dzięki ;) Choć w moim przypadku kłódki nie powodowały problemów z dostępem do plików. Tak jak napisałem, szukałem po łebkach tak, jakby szukał typowy, prosty i traktujący komputer beztrosko użytkownik, którego kłódeczki występujące w losowych lokacjach wkurzają. I przyznacie chyba, że taki typowy człowieczek bez bladego pojęcia o komputerze i korzystaniu z wyszukiwarki doszedłby do identycznych (może i częściowo błędnych) wniosków co przedstawione w artykule i komentarzu :P

A co do "sztuczki" z przenoszeniem - jak zobaczyłem opis dodawania uprawnień dla pojedynczego pliku (PPM -> Właściwości -> Uprawnienia (czy jakoś tak) -> [Tutaj w kilku krokach dodać kilka grup użytkowników typu TWÓRCA-WŁAŚCICIEL, wszystko "z ręki"] -> Kilka OK -> No nareszcie można brać się za następny plik) w jednym z zalinkowanych przeze mnie tematów technetu, to szczerze mówiąc nakład pracy na zaznaczenie 5 elementów, przeniesienie, przełączenie kopiarki skrótem klawiszowym i przeniesienie ich z powrotem z identycznym efektem było znacznie szybsze :P Ot, "na łatwiznę", nie sądzicie?

A tak ogółem, niech mi ktoś wyjaśni, jakim cudem, przy jednym koncie użytkownika, foldery: Program Files i jego brat na aplikacje 32-bitowe, są traktowane jako "lokalizacje publiczne" że muszą w nich się "niepubliczne" meldować jako oznaczone kłódką? Trochę bez sensu jak na mnie...

Torwald   4 #12 28.02.2011 18:59

NRN - nie wiem czy wiesz, ale NTFS ma coś takiego, jak dziedziczenie uprawnień, to raz. Dwa, że jak masz uprawnienia specjalne to możesz zmienić 'właściciela' danych zasobów: nie wiem gdzie ty wyczytałeś, że trzeba to robić z każdym plikiem pojedynczo... Zaznaczasz np. folder z plikami, zmieniasz właściciela i przenosisz ustawienia na podrzędne pliki/foldery.
Proste ? :)

"Windows7 i zarządzanie bezpieczeństwem i uprawnieniami - brawo M$..." - nie masz bladego pojęcia o bezpieczeństwie i uprawnieniach, co widać :P To jest bardzo kulturalnie rozwiązane, tylko zabawa w coś takiego wymaga odrobiny wiedzy w tym kierunku...

NRN   10 #13 02.03.2011 22:54

Torwald, nie przeczę. Ogółem, zdziwiłem się jak zauważyłem, że "wiszę" na głównej. Tak czy siak, pokaż mi, gdzie masz to na tyle prosto wyjaśnione, włącznie z nazwami grup użytkowników dla systemu w języku angielskim i polskim, aby taki ktoś, który niczym dziecko sobie wszedł w google, wpisał frazę i znalazł się w sytuacji "och nie, nic o tym nie piszą!" rozwiązał ten "problem". Dodaj do tego jeszcze jeden fakt: na technecie, forum samego MS, odpisujący doradca mniej napisał niż ja w tym poście.

Jak co, daj znać przez forum, dasz mi źródła, ja poczytam i zedytuję notkę tak, aby była bardziej konkretna. Ku chwale "naiwnych użytkowników" :P

matio   6 #14 09.03.2011 23:09

Przez dłuższy czas kłódki mnie wkurzały aż znalazłem na nie sposób:
uruchamiamy fsmgmt.msc i z folderu "Udziały" po prostu wybieramy daną pozycję, PPM i 'zatrzymaj udostępnianie' - plik nie będzie dłużej udostępniany ale nie będzie już widać kłódki :)

  #15 02.03.2014 23:31

Bo człowiek chce zlikwidować problem a tu co widzi tylko blablabla i nic z tego nie wynika. Chcecie sobie pogadać to podajcie rozwiązanie a potem gadajcie do woli. Dla początkujących osób takie wskazówki mogą doprowadzać do szału.
Zróbcie tak
PPM na obiekcie z kłodeczką --> Właściwości --> Zabezpieczenia --> Zaawansowane --> Zmień uprawnienia...

Zmień (zaznaczamy na dole po lewej):
Dołącz uprawnienia dziedziczne z tego obiektu nadrzędnego.
To jest najprostszy sposób który zazwyczaj działa ale zanim się o nim dowiedziałem to niestety musiałem przemaglować kilku takich szpeców jak np. TU.

soulfly777kris   2 #16 02.03.2014 23:32

Bo człowiek chce zlikwidować problem a tu co widzi tylko blablabla i nic z tego nie wynika. Chcecie sobie pogadać to podajcie rozwiązanie a potem gadajcie do woli. Dla początkujących osób takie wskazówki mogą doprowadzać do szału.
Zróbcie tak
PPM na obiekcie z kłodeczką --> Właściwości --> Zabezpieczenia --> Zaawansowane --> Zmień uprawnienia...

Zmień (zaznaczamy na dole po lewej):
Dołącz uprawnienia dziedziczne z tego obiektu nadrzędnego.
To jest najprostszy sposób który zazwyczaj działa ale zanim się o nim dowiedziałem to niestety musiałem przemaglować kilku takich szpeców jak np. TU.

  #17 15.03.2014 17:51

Dzięki pomogło odznaczenie muzyki w Grupie Domowej.

michalski   1 #18 20.04.2015 12:02

Opuściłem grupę, ale kłódki nadal są na folderach.


ps. sposób soulfly777kris mi pomógł. Dziękuję :)

Autor edytował komentarz.
  #19 01.08.2015 10:26

@StawikPiast: to jak wytłumaczysz brak uprawnień użytkownika Bobek
który jest administratorem ma pełne uprawnienia i jestem na nim zalogowany... a mimo to wymaga uprawnien od siebie samego -.- i oczywiście ich nie przyznaje

StawikPiast   11 #20 02.08.2015 11:20

@Kylarpp5 (niezalogowany): To e jesteś administratorem nie znaczy ze masz do wszystkiego prawa (bo i po co?). To jedynie znaczy ze możesz te prawa nadawać.

  #21 24.09.2015 17:23

@Temat o wszystkim i o niczym. (niezalogowany): Dzieki za wskazówkę, działa. A czy może jeszcze wiesz co zrobić aby te kłodki się nie robiły? Wszytkie pliki które przychodzą ze skanera mają kłódkę? Czy jest jakiś sposób systemowy? Dzieki za pomoc

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.