Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Moja "walka z wiatrakami" - Logitech diNovo Media Desktop Laser - cz. 3

Przyznam Wam bez bicia, tytuł jest przydługi. Pierwsza jego część to tytuł nowej serii na moim blogu (blagu? :P) opisującej moje zmagania z różnymi firmami. Druga część - o co konkretnie chodziło.

Słowem więc wstępu odnośnie tychże zmagań. Mam pecha, i to sporego. 90% sprzętu, który zakupię, jest fabrycznie uszkodzony lub wadliwy. Praktycznie w ciągu pierwszego miesiąca od zakupu, sporo spośród tych 90% ląduje na reklamacji. Pozostałe 10% to zbyt malutkie badziewia, żeby się o to martwić.

Co kreuje taki los? Nie mam bladego pojęcia. Po prostu tak jest i tyle. Możliwe, że ja uznaję za wady coś, co inni uznają za zwykłe zużycie lub po prostu umieją przeboleć. U mnie jest zasada: jak coś kupuję, to działa to co najmniej 2 lata bez "uszczerbku na zdrowiu". No i to by było na tyle, nic więcej.

Niniejszy wpis poświęcony jest części trzeciej moich zmagań ze sklepem ProLine.pl odnośnie zestawu Logitech diNovo Media Desktop Laser (link do strony Support and Downloads, gdyż produkt został wycofany z .... Ogółem, po zestawie za 666 zł z przesyłką (sic!) człowiek spodziewałby się: wysokiej jakości wykonania, 100% zgodności zapisów z pudełka ze stanem faktycznym, oraz dobrej gwarancji. Niestety, zarówno Logitech, jak i firma ProLine.pl dali mi ostro popalić w kwestii swojego podejścia do klienta...

W poprzednim odcinku...

- Po naprawie klawiatury, zestaw był sprawny przez jakiś czas. Aż w końcu...
- ...wysiadła mysz.
- Ponowna reklamacja, z podobnym skutkiem - główne uszkodzenie naprawione, reszta kwestii całkowicie zignorowana.

Parę słów komentarza...

...coby komentarze zbędne ukrócić. Sprawa pierwsza - dlaczego tak uparcie dopisuję do reklamacji kwestię długości udzielonej gwarancji? Ponieważ na stronie sklepu znajdował się ten sam towar, w dwóch różnych cenach, z różnymi gwarancjami sklepu. I tak była strona z gwarancją roczną (cena bodaj ~640 zł z przesyłką) i z gwarancją dwuletnią (po cenie, bo jakiej zakupiłem: 666 zł z przesyłką). Jeśli ktoś teraz wyskoczy, że "specyfikacja sprzętu może się nie zgadzać", to ma rację. Ale nie opis oferty, w której jest wyraźnie gwarancja dwuletnia.

Sprawa druga - zupełnie inną kwestią jest fakt, że do niedawna (tj. do przeczytania wpisu kolegi januszka, pt. "Kupiłeś, nie działa, popsuło się - co dalej?") utożsamiałem gwarancję sprzedawcy, z rękojmią sprzedawcy. Niby rozróżniam "warranty" od "guarantee", ale już w języku polskim gafę popełniłem ;P Jak widać z wpisu januszka (za który autorowi serdecznie dziękuję, gdyż bardzo mi pomógł z uporządkowaniem wiedzy), racji nie miałem w tej kwestii. Mimo wszystko jednak, żądanie w reklamacjach było zasadne - dwie strony ofert z tym produktem - dwie różne ceny - jedyną różnicą były długości gwarancji - to nie może być pomyłka. A jeśli jest - nie mój problem ;)

Tam i z powrotem, czyli moje "Never ending story"
Mysz wróciła rzekomo naprawiona. Poziom naładowania - 2/3 - pozwalał na mniej więcej 2 tygodnie pracy bez umieszczania w stacji dokującej. A że akumulator do tej myszy tani nie jest, postanowiłem, że nie będę tego jednego cyklu ładowania więcej zużywał na "dobicie do pełna".

Minęły dwa tygodnie. My). Umieszczam mysz w ładowarce i... charakterystyczne trzaśnięcie. "No co za !@#$%^&* ?!" - zdążyłem stracić cierpliwość. Oczywiście, reklamacja tym razem uprzejma nie była. Treść tyczyła się mniej więcej: niezgodności towaru z umową ze względu na wymienione wady, nieskutecznej naprawy, przesłania z serwisu wadliwego towaru, żądania zwrotu pieniędzy za towar i przesyłki (wysyłane za potwierdzeniem odbioru, których kopie załączyłem do reklamacji). Jak widać, tym razem było to już żądanie, a nie uprzejma prośba.

Burza przed ciszą (sic!)

Zanim jednak reklamacja została wysłana, zadzwoniłem do ProLine.pl. Koniec końców, potrzebny był RMA. Poinformowałem uprzejmie (tracącego niedługo później równowagę) pracownika, że nie zamierzam wysyłać im sprzętu, ba, oczekuję jego odebrania. Dodałem, że nie będę go składował wiecznie, gdyż magazynowanie kosztuje. Powołałem się na właśnie poznaną ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (patrz: część pierwsza).

W końcu rozmówca zmienił ton. Nadał mojej sprawie RMA, otrzymałem zapewnienie o tym, że przybędzie kurier, oraz bezczelną informację, że "trzeba było już wcześniej prosić o kuriera to byśmy wysłali". Drwina totalna. Tak czy siak, otrzymałem zapewnienie, że otrzymam zwrot kosztów przesyłek oraz sprzętu, gdy tylko dotrze do serwisu.

Kruczki prawne

Jak się jednak okazało, ProLine.pl ma całkiem sprytnych księgowych. Okazało się bowiem, że potwierdzenia nadania i potwierdzenia odbioru nie wystarczą do zwrotów kosztów za przesyłki. I owszem, moje 666 zł wróciło do mnie. Ale już bodaj ~60 zł za przesyłki pocztowe do serwisu nie zostały mi zwrócone. Dlaczego?

Zgodnie z prawem (będę wdzięczny, jakby ktoś to zweryfikował - z czystej ciekawości), ich firma musi mieć na wszystko Faktury VAT. Inaczej, nie mają jak tego rozliczyć, co byłoby co najmniej... hmm... złamaniem prawa? Do tej pory sprawie się nie przyglądałem uważniej - znajomy prawnik powiedział "przegrana sprawa, odpuść", więc niechętnie sprawę porzuciłem. Musiałbym bowiem mieć faktury za przesyłki wystawione na... ProLine.pl... lub oczywiście samemu im je wystawić. A jako zwykły szary ludek, niepracujący, bez NIP-u... no tak trochę ciężko, nie? :P

Dowcip polega na tym, że abym mógł otrzymać fakturę na ProLine.pl musiałbym być do tego upoważniony... musiałbym np. dla nich pracować... czyli to ProLine.pl musiałoby zapewnić transport - błędne koło, nie? ;) Ot, "kruczki prawne", z których ciężko się wywinąć.

Ostateczne podsumowanie

Sprzęt wrócił do sklepu, co z nim zrobili - nie interesuje mnie w zupełności. Kopię wszystkich reklamacji na końcu otrzymał do wiadomości Logitech, na adresy polski i globalny - bez odpowiedzi. Ja otrzymałem zwrot 666 zł, pozostałem stratny na kwotę ok. 60 zł.

Czy aby na pewno stratny? Osobiście uważam, że nie. Przez cały rok (nie licząc łącznie ok. 4 tygodni reklamacji) korzystałem z klawiatury i myszy wartych niemal 700 zł, wydając na to niecałe 10% ich wartości. Jeśli miałbym do wyboru za tę kasę korzystać z tego właśnie zestawu, lub kilku urządzeń NoName z marketu... sądzę, że jednak pierwsza wersja jest znacznie wygodniejsza i przyjemniejsza w użyciu.

Tak więc ostatecznie: ProLine.pl oraz ich serwis ma utartego nosa, Logitech zniechęcił do siebie jednego z wyznawców (dlatego tak to przeżywam - dla mnie Logitech był kiedyś symbolem najwyższej jakości), a ja już wiem, że wysoka cena nie idzie jednak w parze z wysoką jakością. Co do innych fanów Logitecha - mam w domu pilota uniwersalnego, zestaw głośników, dwie inne klawiatury i dwie myszy tej firmy. Wcale na te urządzenia nie narzekam. Ale zaufanie do firmy oberwało na tyle mocno, że o wiele częściej się zastanawiam nad zasadnością zakupu ich produktu, przy okazji nakłaniając do tego innych. Tak czy siak, warto dodać, że zdobyłem też odrobinę "exp'a" w reklamacjach, no i koniec końców, miałem możliwość testowania przez rok równie wygodnego, co awaryjnego zestawiku niemal darmo.

Wynik

Don Kichot vs. Wiatraki - 1:0

Bonus

Tak przy okazji - jak bardzo trzeba chcieć, żeby źle poskładać papierowe figurki załączone do Wiedźmina 2? Pierwsze zdjęcie - losowo wybrane z Google. Drugie zdjęcie - figurki złożone przeze mnie. Mistrzowie drugiego planu na moim zdjęciu znaleźli się tam nieprzypadkowo ;) Zagadki dla komentujących: której części brakuje? Dlaczego zdjęcie zrobiono pod takim kątem, a nie en face?

Zdjęcia: Logitech.com, Google.pl oraz własne. 

Komentarze

0 nowych
kubut   19 #1 22.05.2011 15:22

Kolejny dobry wpis :) To koniec serii, czy masz jeszcze jakieś wadliwe produkty w zanadrzu, do opisania? :)
P.S.
Żółwik za czytanie Sapkowskiego i Pratchetta :D

NRN   10 #2 22.05.2011 16:48

@kubut, jeśli znajdą się chętni do czytania, krytyki jak i pochwał, to nie widzę potrzeby przerywania serii :P

Póki co, do głowy przychodzą mi (to nie tytuły, tylko podpowiedzi :P):
- Krótki, niewaleczny, tekst o Acerze (poza klasyfikacją)
- Podwójna (anty-)niespodzianka w Orange
- Uszkodzona płyta i CDProjekt (zestaw porad, poza klasyfikacją)
- Kłamstwa, SESJA i ich konsekwencje (o flagowym netbooku ASUS-a)

Tak przy okazji: "Walka z wiatrakami", jako zmagania z różnymi firmami, tyczy się wielu warstw, więc nie oczekujcie tu jedynie poruszania kwestii prawnych ;) Ponadto, wyciągam na wierzch moje własne błędy, coby inni nie musieli ich popełniać, by je poznać (patrz: ASUS). Ponownie dziękuję tutaj januszkowi za rozwiązaną kwestię prawną dot. rękojmi i gwarancji ;)

PS Ano, Żółwik (|||} I dzięki za komplement :D

januszek   22 #3 23.05.2011 14:05

Przyszło mi do głowy, że ktoś przesądny już patrząc na cenę wycofał by się z zakupu tego "szatańskiego" zestawu ;P

ps. Polecam tę klawideskę, którą opisałem tu: http://www.dobreprogramy.pl/januszek/Mala-rzecz-a-cieszy,20269.html

januszek   22 #4 23.05.2011 14:07

pps. Z ciekawości podejdź do Urzędu Pocztowego, w którym wysyłałeś paczki, pokaż kwitki dowodó nadania paczki i zapytaj czy Urząd wystawi Ci faktury. Jeśli tak - to jako płatnika podaj Proline a potem wyślij im je do tych "mądrych" księgowych ;P

  #5 23.05.2011 15:22

"A jako zwykły szary ludek, niepracujący, bez NIP-u..."
Niepracujący a stać go na klawiaturę za 666 zł, pewnie masz bogatą rodzinę.

Maxi_S   5 #6 23.05.2011 16:22

[cytat "NRN"]
Zgodnie z prawem (będę wdzięczny, jakby ktoś to zweryfikował - z czystej ciekawości), ich firma musi mieć na wszystko Faktury VAT. Inaczej, nie mają jak tego rozliczyć, co byłoby co najmniej... hmm... złamaniem prawa?
[/cytat]

Guzik prawda. W przypadku niezgodności towaru z umową koszty transportu ponosi sprzedawca i kropka. A to całe mydlenie oczu fakturami przypomina mi częste (kiedyś) gadanie w sklepach jak trudno jest wycofać sprzedaż towaru z kasy fiskalnej.
Po prostu komuś się nie chciało ruszyć głową jak to zaksięgować w systemie (bo f-vat byłoby dla nich prościej).

zoso71   10 #7 23.05.2011 17:29

@Maxi_S (+@NRN)

Co do kosztów vs. faktura to się zgodzę. Nie znam przepisów, które kładą obowiązek przedstawienia faktury za transport.
Problem jednak polega na tym, że NRN nie reklamował korzystając z ustawowej "niezgodności towaru z umową" (a na to się powołujesz) TYLKO z gwarancji sprzedającego. Zatem warunki wnoszenia reklamacji tą drogą określa już sam sprzedający a ustawy nie bierze się tu pod uwagę.

Gwarancja sprzedającego jasno określa, że towar należy dostarczyć samodzielnie.

Gdyby reklamacja była wniesiona właśnie z tytułu niezgodności towaru z umową (na podstawie ustawy), zwrot kosztów transportu powinien się należeć.

Przy reklamowaniu w oparciu o gwarancję Logitecha, należałoby zerknąć do gwarancji producenta i tam szukać odpowiedzi. Często sprzedający sami ponoszą ten koszt wysyłając do kupującego kuriera.

NRN   10 #8 23.05.2011 17:37

@zoso71, widzisz, tu kwestia nie jest jasna. Ja korzystałem właśnie z niezgodności towaru z umową, a oni uparcie wykonywali postępowanie gwarancyjne. Dopiero za trzecim razem zrozumieli w czym rzecz. Ostatecznie więc (tak sobie teraz myślę), mogłem im jeszcze dojechać pismem przedprocesowym w kwestii uchylenia się od wykonania czynności dotyczących tego, co zgłaszałem, a także wprowadzania klienta w błąd.

Dzisiaj już na to za późno... Ale i tak, kilkadziesiąt zł zamiast kilkuset, to spora różnica - takiej bym nie uzyskał nawet sprzedając klawiaturę w tym samym czasie :P

zoso71   10 #9 23.05.2011 18:07

@NRN
Wszystko zależy od tego jak sformułowałeś ową "reklamację". Powinno mniej więcej to wyglądać w ten sposób, że do towaru dołączasz pismo, w którym określasz czego żądasz (naprawy, wymiany itp), na jakiej podstawie (gwarancja, ustawa, konkretne paragrafy).
Nie piszę tego aby dalej drążyć temat. Tylko w celu wyjaśnienia. Widzę po komentarzach, że jest spora niewiedza bądź niejasność w wiedzy ;-P na temat przysługujących praw oraz tego jak należy reklamować towar. Hm... jak tak dalej pójdzie to w końcu się przemogę aby o tym napisać ;-P

NRN   10 #10 23.05.2011 18:52

@zoso71, już napisał janeczek, ale nie widzę przeciwwskazań, żeby i Twój artykuł przeczytać. Zawsze to dla mnie więcej wiedzy, a dla Was więcej respectu ;)

Ogółem, wyglądało to mniej więcej tak:
---
RMA: xxxxxx
[Nazwa sprzętu]
[Data zakupu]
[Załączniki]
Tytułem: Niezgodność towaru z umową (Ustawa)
[Szczegółowy opis wad (w punktach)]
[Komentarz + paragrafy]
[Oczekiwania (zwrot pieniędzy, naprawa lub wymiana na nowy, wolny od wad)]
---
W trzeciej reklamacji, sekcja "oczekiwań" nazywała się "Żądania", i widniał tam jedynie zapis o zwrocie pieniędzy za sprzęt + przesyłki wynikający z trzykrotnego zgłaszania niezgodności towaru z umową i ciągłego powracania nadal niezgodnego towaru. No i w sumie tyle.

Maxi_S   5 #11 23.05.2011 22:06

Dobrze, że Ci jeszcze nie napisali, że zepsułeś ;). Spotkałem się kiedyś z odpowiedzią na reklamację żywcem zerżniętą z Wikipedii. Po prostu nie należy mylić ekspedienta z ekspertem a sprzedawcy z handlarzem.

NRN   10 #12 23.05.2011 23:01

Maxi_S, bezpośrednio i bardzo dobrze powiedziane ;P

LonngerM   12 #13 24.05.2011 08:23

Taki mały offtop... Ty masz Geralta i Jaskra?;> Ja zamiast Jaskra mam Triss:P

NRN   10 #14 24.05.2011 12:11

LonngerM, wstaw Triss tutaj. ^^ Proszę xD

olmeca   13 #15 24.05.2011 17:52

@januszek - niestety na podstawie pokwitowań juz teraz nic mu nie wystawią. Poczte też obowiązuje 7 dniowy termin wystawienia faktury d wykonania usługi.
Teoretyzując - można poszukać znajomego, który ma działalność i refakturuje usługi PP na ProLine, a sam wrzuci sobie w koszty kwitki za przesyłki. To tylko zależy od księgowej - jak się jej nie chce to wszystko jest nie możliwe. Jak jest kumata to potrafi zaksięgować zakup psp jako urządzenie do prowadzenia prezentacji :)
NIP kolego się posiada, tyl;ko trzeba po niego podejść do US i wydadzą, chyba że się już coś pozmieniało o.o

NRN   10 #16 24.05.2011 18:14

Zawsze sądziłem, że NIP jest przydzielany w momencie przyjęcia pierwszej pracy, kiedy pracodawca daje nam druczek (bodaj NIP-3? albo 2?), po czym my go wypełniamy i pracodawca dostarcza do odpowiedniego US :P Ale ja jestem student-stażysta i chwilowo mnie to jeszcze nie dotyczy. Jak będzie mnie obowiązywało, to się z tym zapoznam ;P

freeq52   8 #17 27.05.2011 16:50

NIP to z Urzędu Skarbowego. Ale jak student-stażysta, to jeśli już pracujesz powinieneś go mieć. No chyba, że nie pracujesz.

NRN   10 #18 27.05.2011 18:00

Staż bezpłatny (a'la staż-szkolenie praktykopodobne).