Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Potyczki Algorytmiczne 2011

Logo Potyczek Algorytmicznych. Za: Potyczki Algorytmiczne 2011

Nie jestem pewien, czy wszyscy zainteresowani programowaniem już tę informację otrzymali, jednak 4. maja rozpoczęły się zapisy na Potyczki Algorytmiczne 2011. Organizatorami są oczywiście: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz firma Advanced Digital Broadcast.

Ważną kwestią jest fakt, że strona nie znajduje się już w domenie firmy ADB, lecz pod adresem: potyczki.mumiw.edu.pl, a więc domenie Uniwersyteckiej. Nie zdziwcie się więc, jeśli wchodząc na pierwszy z tych adresów traficie na "ukochane 404" lub zostaniecie wyprowadzeni w pole ;)

Dlaczego wspominam o PA? Są w mojej opinii znacznie lepiej zorganizowane niż Olimpiada Informatyczna, która ze względu na sposób tworzenia nowych zadań (o ile pamięć mnie nie myli, zadania sporządzają poprzedni laureaci, co doprowadza do tego, że z roku na rok ich poziom staje się coraz bardziej irracjonalnie wysoki), powodujący, że OI jest niemal "tylko dla wybranych". PA natomiast, trzyma wciąż równy, a zarazem w miarę wysoki poziom. Kolejne zadania, podzielone w dodatku na dwie kategorie, zapewniają odpowiedni rozkład trudności (im dalej, tym trudniej), a zarazem kolejne lata ich organizacji nie doprowadzają do zawężenia grona uczestników. Takie przynajmniej odnoszę wrażenie.

Odnośnie samych uczestników, ich społeczność jest wzajemnie bardzo serdeczna. Forum konkursowe, bardzo uproszone, w trakcie etapu zdalnego, jest niemal zawsze wykorzystywane do udostępniania sobie wzajemnie coraz to trudniejszych danych testowych dla zastosowanych algorytmów, jak też do ogólnego udzielania porad. Standardowo też, obywa się wyścig na jak najkrótszy kod, który w przypadku tegorocznego zadania próbnego: "Tulipany", w przypadku języka C wynosi (jeśli nic się nie zmieniło) 84 bajty, zaś w języku skryptowym BASH (który nie jest jednak dopuszczalnym w konkursie) zaledwie 30-kilka bajtów.

Co do dopuszczalnych języków: C i C++ (kompilatory rodziny GCC) ze wszystkimi bibliotekami STL oraz matematyczną, Pascal (kompilator FreePascal) bez prawa do stosowania modułów dodatkowych, oraz Java (kompilator należący do Java JDK).

Jeszcze parę lat temu, w liceum, startowałem w Potyczkach stosując język Pascal, i przyznam szczerze, że było mi bardzo trudno. Nie tylko ze względu na moje skromne wówczas umiejętności, ale także na ograniczenia wynikające z braku niektórych możliwości dostępnych w C, C++ czy Java'ie, które trzeba było oprogramować samemu. Aktualnie postanowiłem spróbować swoich sił pisząc w C++. Zadanie próbne poszło mi śpiewająco, bo i trudne nie było. Mam nadzieję, że podobnie mi pójdzie z kolejnymi :)

Każdemu, kto pragnie sprawdzić się w programowaniu, polecam wziąć udział, lub przynajmniej spróbować rozwiązać zadania tegorocznych Potyczek. Dodatkowo, czytanie o kolejnych przygodach Bajtazara, który jest głównym bohaterem wszystkich zadań, można się całkiem nieźle ubawić.

Tak więc:
Potyczki algorytmiczne, zapisy od 4. maja, start 9. maja. Do zobaczenia na forum i powodzenia! :) 

Komentarze

0 nowych
kubut   19 #1 06.05.2011 15:52

Dzięki, przegapiłbym prawdopodobnie gdyby nie wpis :)

marcin_k   3 #2 06.05.2011 22:57

też się zarejestrowałem, ale z moimi umiejętnościami zatrzymam się prawdopodobnie w 2 rundzie;/ ale zawsze można się sprawdzić:)

G.Gn7Ex   6 #3 07.05.2011 21:39

["Pascal (kompilator FreePascal) "]

No... a myślałem że dalej męczą starego Turbo Pascal'a v5.5(bo wersja 7.0 do tej pory nie jest darmowa).

Co do samego Pascala to wielokrotnie czytałem na formach coś w rodzaju wojenek typu (Object)Pascal vs C++ no i co prawda wygrywał C++ ale głównie ze względu na popularność oraz dostępność bibliotek.

No i uważam że FreePascal jest lepszy od Turbo Pascal'a nawet tego 7.0

NRN   10 #4 08.05.2011 00:14

G.Gn7Ex, a od kiedy oni rzekomo stosują Turbo Pascala? :P Pomijam tu kwestię jaką jest, że programy kompilowane i uruchamiane są pod systemem Linux ;)

G.Gn7Ex   6 #5 08.05.2011 13:12

@NRN
A no jak tak, to OK. Choć na upartego to TP można stosować w wirtualnej maszynie bądź w DosBox'ie.

Ale często słyszę, że np. na studiach bądź w szkołach do tej pory się stosuje starego Turbo Pascal'a. Nawet w szkole policealnej w której byłem to zajęcia z programowania strukturalnego(w języku Pascal) odbywały się na TP 5.5 mimo iż systemem był Windows XP.

NRN   10 #6 08.05.2011 13:48

@G.Gn7Ex, mnie uczono na TP 5.5 i jednocześnie FreePascalu. Korzystałem z obu, i nawet parę razy wychwytywałem konstrukcje, które działają w jednym, a nie działają w drugim :P

wszerad   6 #7 08.05.2011 16:50

To pierwsze zadanie prostę, sam bym wystartował ale ja nie te języki...

Razi   7 #8 08.05.2011 19:41

A spróbuję, matury już się prawie skończyły:D

NRN   10 #9 08.05.2011 20:34

@wszerad, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zadania robić w innych językach dla własnej satysfakcji ;P Po prostu nie weźmiesz udziału w samym konkursie jako takim ;)

  #10 08.05.2011 22:11

Ja też próbuję swoich sił w C++ - Tulipany zajęły mi ~20 minut wraz z poprawkami wynikającymi z niezrozumienia sposobu podawania danych wejściowych. Zobaczymy, do której rundy zadania będą rozwiązywalne dla programisty stron internetowych. ;]

Przy okazji, mam nadzieję, że nikt się nie obrazi, jeśli podlinkuję swój wpis o pierwszym zadaniu [UWAGA, SPOILER] - http://blog.kowalczyk.cc/2011/05/08/potyczki-algorytmiczne-2011-zadanie-probne-t.../ . Mój kod + analiza zadania + potencjalne optymalizacje.

wojtekadams   19 #11 09.05.2011 22:43

potycznik maja juz wlasny adres potyczkialgorytmiczne.pl :)
pzdr