reklama

Na Australis zmiany się nie kończą. Zobacz nad czym pracują projektanci Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Do wydania stabilnej wersji Firefoksa 29 został raptem tydzień. Przyniesie ona zupełnie nowy interfejs, rozwijany pod nazwą kodową Australis. To co jednak do tej pory mogliśmy zobaczyć w kanałach wydawniczych dla testerów nie jest końcem wizualnych modyfikacji, jakich spodziewać się mogą użytkownicy przeglądarki Mozilli. Projektanci „ognistego liska” (dla miłośników kryptozoologii: „czerwonej pandy”) udostępnili zestawy makiet, które pokazują, czego możemy się spodziewać w wersjach kolejnych.

Przedstawione poniżej propozycje nie muszą się oczywiście znaleźć w przyszłych wersjach Firefoksa. Nowy interfejs tej przeglądarki wciąż jest bardziej procesem, niż projektem. Warto jednak zobaczyć, jak pracuje wyobraźnia projektantów, niejednokrotnie oskarżanych przecież podczas prac nad Australis, że potrafią tylko kopiować z Google Chrome.

Na pewno Mozilla chce skończyć z otwieraniem nowych okien dla paneli ustawień czy zakładek. Panele takie miałyby być teraz otwierane tylko w nowych kartach, przy zachowaniu ich dotychczasowej struktury (jedynie poziomy pasek kart okna ustawień zostałby przekształcony w pasek pionowy). Przykładowy widok takich paneli możecie zobaczyć poniżej:

Obecnie tryb porno, dla niepoznaki zwany „trybem prywatności”, nie różni się specjalnie od domyślnego trybu pracy. Zmienia się po prostu kolor przycisku menu Firefoksa, a koło nazwy wyświetlana jest ikona maski. Przełączając się między trybami, łatwo się pomylić i otworzyć stronę, której nie chcielibyśmy zapamiętać w historii w zwykłym oknie Firefoksa. By wykluczyć takie pomyłki, projektanci Mozilli chcą zmieniać skórkę na ciemną dla „prywatnych” okien Firefoksa.

W Firefoksie zadebiutował nowy panel pobierania, otwierany przyciskiem z głównej belki menu. W przyszłości zostanie on z nami (zapomnijcie o powrocie do starego Download API), doczeka się jednak pewnych ulepszeń – m.in. będzie wyświetlał szybkość pobierania plików.

Otwierane prawym przyciskiem myszy menu kontekstowe nie zmieniło się chyba od czasów wynalezienia menu kontekstowego. Projektanci Mozilli proponują zastąpić je menu kontekstowym, które będzie w pełni konfigurowalne, przypominając pod względem swojego layoutu główny panel opcji z Australis, otwierany ikoną na belce nawigacyjnej.

Zdaniem projektantów dotychczas wyświetlane przez Firefoksa strony błędu niewiele mówią zwykłym użytkownikom, nie pozwalają też na bezpośrednie działania, pozwalające na wybrnięcie z sytuacji. Na przykład, gdy Firefox wyświetla błąd serwera proxy, komunikat błędu powinien pozwolić na zmianę ustawień proxy. Gdy brakuje połączenia sieciowego, Firefox powinien umożliwić sprawdzenie stanu sieci.

Osobom, które dużo czytają w Sieci, projektanci Mozilli chcą zaoferować wygodny tryb czytania – przekształcający dokument HTML do postaci pozbawionej rozmaitych „przeszkadzajek”, z panelem zawierającym przydatne opcje konfiguracyjne, np. ustawienie fontów i ich rozmiarów. Taki mechanizm działa już w Firefoksie dla Androida, więc pozostaje jedynie zbudować jego interfejs dla desktopowej przeglądarki.

Grupowanie kart było już w Firefoksie testowane, ale jakoś nie zdołało zdobyć uznania użytkowników. Ładny interfejs do panelu grupowania można zobaczyć poniżej. Można w nim łatwo podejrzeć wszystkie karty aktualnie wybranej grupy, listę grup, a do tego pasek wyszukiwania, pozwalający odnaleźć się w tym wszystkim.

Na pewno nie wszyscy są zadowoleni z kierunku, w którym zmierza Firefox, więc krytyka Mozilli nie ustaje. Niezadowolonym warto jednak przypomnieć, że podjęte już decyzje projektowe nie oznaczają, że miłośnicy „liska” są skazani na nowy interfejs. Najlepszym chyba alternatywnym „Firefoksem” – nieoficjalną kompilacją Firefoksa dla Windows, jest Cyberfox. Jego autorzy zapowiedzieli niedawno, że Australis w Cyberfoksie się nie pojawi, przeglądarka ta będzie korzystała z interfejsu tradycyjnego. Pobrać ją możecie z naszego repozytorium, z działu Internet i komunikacja > Przeglądarki stron WWW.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama